Ballada o drobnym karciarzu. Lawrence Osborne

Nowa książka jednego z najlepszych współczesnych brytyjskich pisarzy Lawrence’a Osborne’a, wielokrotnie nagradzanego i niezwykle cenionego przez krytykę w Wielkiej Brytanii i USA.

osborne ballada o drobnym karciarzu

Intrygujący bohater: kłamca, pozer, człowiek udający lorda, który duże pieniądze zdobył dzięki oszustwu. Opowieść o zderzeniu dwóch światów – dekadenckiego Zachodu z nowoczesną cywilizacją Dalekiego Wschodu.

Makau, miasto ekskluzywnych kasyn, zostało stworzone dla ludzi takich jak lord Doyle. Outsiderów, wyrzutków, utracjuszy w chińskiej stolicy hazardu poszukujących ucieczki i zapomnienia. Doyle noce spędza na grze w bakarat i piciu, dnie przesypia w eleganckim hotelu. Topniejąca gotówka ma dla niego coraz mniejsze znaczenie, liczy się jedynie gra, w której można się zatracić, szukając satysfakcji zarówno w zwycięstwie, jak i w gorzkiej przegranej.
Młoda call girl, zapoznana przypadkiem w jednym z kasyn, niespodziewanie dla samego Doyle’a stanie się osobą, z którą połączy go nić porozumienia i która jako pierwsza usłyszy prawdę o jego przeszłości. Prawdziwa relacja między nimi wyda się obojgu obietnicą odkupienia. Jednak w świecie pozorów i sztuczności zaufanie nie może być niczym trwałym.

Książka Osborne’a, podobnie jak pamiętne dzieła Dostojewskiego i Grahama Greene’a, wpisuje się w znakomitą tradycję powieści opowiadających o nałogu, a także o samotności oraz winie, która ciąży na całym życiu.

„Piękno tej powieści kryje się w elegancji i precyzji jej prozy, która jaskrawy kicz Makau ukazuje w serii niezwykłych miniatur”.
The Guardian

„Obrzydliwie dobre, perwersyjnie etyczne. Nie mam wątpliwości, że Osborne’a, obok Houellebecqa i Amisa (syna), można już zaliczyć do czołowych moralistów współczesnej prozy.”
Juliusz Kurkiewicz, krytyk literacki, „Gazeta Wyborcza”, „Książki. Magazyn do czytania”

Dodatkowe informacje o książce

Tłumaczenie: Anna Gralak
Liczba stron: 272
Wydawnictwo: Znak literanova
Rok wydania: 2016
Premiera: 13 kwietnia