Nominacje do Oscarów 2020 – przegląd filmów

Oscary to wielkie wydarzenie dla każdego kinomana. Czy obejrzeliście wszystkie nominowane filmy? Spradźcie, czy zostało Wam jeszcze coś do narobienia!

Gala Oscarów to ważne wydarzenie dla każdego kinomana. Dla przypomnienia przygotowaliśmy przegląd zwiastunów produkcji, które w tym roku zostały nominowane do kategorii najlepszego filmu (zarówno anglojęzycznego, jak i nie). Wśród kandydatów znalazło się polskie „Boże ciało” reżyserii Jana Komasy.

Nędznicy, Ladj Ly

Przedmieścia Paryża, ludzie z marginesu społecznego. Film nakreśla burzliwą relację między policją, a mieszkańcami ubogiej dzielnicy. Trudno stwierdzić, po której stronie leży wina, a niefortunny splot przyczynowo-skutkowy nasuwa ważne pytanie – do czego można się posunąć, by zaznaczyć swój autorytet?

https://www.youtube.com/watch?v=oebsItx4CAw

1917, Sam Mendes

Film reżysera „American Beauty” i „Skyfall’. Produkcja o tematyce wojennej skupia się na losach dwóch żołnierzy, którzy muszą przekazać ważną wiadomość brytyjskiemu wojsku. By to osiągnąć przedzierają się przez linię wroga.

Historia małżeńska, Noah Baumbach

Niezwykle poruszający obraz dwóch silnych charakterem osób, którzy utracili umiejętność wspólnej komunikacji. Po dziesięciu latach małżeństwa, mimo wielkiego sentymentu  i wciąż łączącej miłości, decydują się na rozwód. W relacje dwojga wkraczają prawnicy, którzy próbują ustalić, kto powinien przejąć opiekę nad dzieckiem. Zabierają parze głos, jeszcze bardziej nastawiając ich przeciwko sobie. W głównych rolach genialni Adam Driver i Scarlett Johansson.

Jojo Rabbit, Taika Waititi

Młody członek nazistowskiej organizacji odkrywa, że jego matka ukrywa w domu Żydówkę. Usiłuję jej pomóc, tak, by jednocześnie nie wyprzeć się swoich wartości. W głównych rolach Roman Griffin Davis i Thomasin McKenzie.

Pewnego razu w… Hollywood, Quentin Tarantino

To dziewiąty film twórcy „Pulp Fiction” i „Bękartów wojny”. Tarantino w swojej produkcji rzuca światło na kulisy hollywoodzkiego kina lat sześćdziesiątych, oddaje klimat tamtych czasów i realia, w których żyli artyści. Przez jego wizję prowadzą nas dwie postacie odgrywane przez znakomity duet – Leonarda di Caprio i Brada Pitta.

https://www.youtube.com/watch?v=ZSS2Z9sutO8

Irlandczyk, Martin Scorsese

Spowiedź Franka Sheerana, byłego płatnego zabójcy, pionka w wielkiej grze mafii. W jego postać wciela się Robert de Niro, na ekranie w towarzystwie Ala Pacino. Twórcy netflixowej produkcji powracają do klimatu starego kina – wyrafinowanego i pozbawionego zbędnego pośpiechu. „Irlandczyk” to trzy godziny czystej przyjemności.

Małe kobietki, Greta Gerwig

W Polsce premiera „Małych kobietek” jest przewidziana dopiero na 31 stycznia. Dlatego, póki co wiadomo nam tylko tyle, że fabuła kręci się wokół Jo March, nauczycielki pracującej w Nowym Jorku. Film to jej powrót do przeszłości i wspominanie młodzieńczych lat spędzonych wraz z siostrami.

https://www.youtube.com/watch?v=G53uak8viDw

Ford vs. Ferrari, James Magnold

Czy to możliwe, by Ford pokonał Ferrari? Oparty na faktach film przypomina historię projektanta Carrolla Shelby’ego i brytyjskiego kierowcy Kena Milesa, którzy na zlecenie Forda podejmują się wyzwania pokonania ekipy samochodów Ferrari w wielkim wyścigu. Kto wygrał?

Joker, Todd Phillips

O tym nie dało się nie usłyszeć. Jeśli niechętnie przymierzacie się do obejrzenia tego filmu, bo nie przepadacie za bajkami o superbohaterach i łotrach z nadprzyrodzonymi mocami, musimy Was zdziwić – fabuła „Jokera” jest naprawdę przyziemna, bez elementów fantastycznych. Genialne zdjęcia, gra aktorska Joaquina Phoenixa i scenariusz – to trzeba zobaczyć!

Parasite, Joon-ho Bong

„Kiedy Ki-woo dostaje pracę jako korepetytor córki zamożnego małżeństwa, wymyśla sposób na zapewnienie zatrudnienia również reszcie swojej rodziny.” – brzmi filmwebowy opis filmu. Fabuła koreańskiej produkcji zdaje się być dość niekonwencjonalna. To dobrze!

Boże ciało, Jan Komasa

Rok temu do Oscarów nominowano „Zimną wojnę”, tym razem wśród kandydatów pojawiło się „Boże Ciało”. Mamy być z czego dumni – to ogromne wyróżnienie dla Polski! Historia przedstawiona w filmie była inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. W skrócie – dwudziestolatek wychodzi z poprawczaka i wyjeżdża na drugi koniec Polski, by… udawać księdza.

Kraina miodu, Tamara Kotevska/Ljubomir Stefanov

„Pięćdziesięcioletnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy”. Kraina Miodu to macedońska produkcja, którą samą zapowiedzią przynosi na myśl romantyczną symbiozę człowieka z naturą, w świecie gdzieś na uboczu.

Ból i blask, Pedro Almodóvar

To autobiografia reżysera, który poprzez podróż po przeszłości próbuje pogodzić się z losem i przemijaniem. W główną rolę wciela się Antonio Banderas.