Mika Dunin. Miłość i inne deliria

Mika Dunin w zaskakująco świeży sposób podejmuje ten coraz istotniejszy w debacie publicznej temat, tworząc przy tym naprawdę świetną literaturę.

Autorka jest współscenarzystką filmu Kingi Dębskiej „Zabawa, zabawa”, który właśnie miał swoją premierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Gdyby temat okazał się interesujący, chętnie prześlę Państwu egzemplarz recenzencki i fragment do opublikowania na portalu.

Kobieta, alkohol, seks… katastrofa.„Miłość i inne deliria” to historia kilku kobiet i ich zabójczego związku z mężczyznami i alkoholem – opowieść o tym, czego kobiety nie mówią nawet swoim psychoterapeutom.

Podobno miłość jest najważniejsza. Podobno ratuje z pustki i cierpienia. Lecz jeśli staje się nałogiem i niebezpiecznie przenika się z ryzykownie używanym alkoholem, przestaje być historią jak z filmu, zmienia się w brudną tajemnicę. Bohaterki Miki Dunin zdobyły się na odwagę, by o tym opowiedzieć. Autorka przekazuje ich historie mocnymi słowami i barwnym językiem.

Inga, Lila i Milena mogłyby mówić o sobie „siostry”, bo łączy je wspólne doświadczenie, które potrafi być silne niczym więzy krwi. Bohaterki przechodzą przez kolejne etapy życia pod wpływem alkoholu, zamroczone miłosną i seksualną obsesją. W książce Miki Dunin z perspektywy czasu szczegółowo analizują historie swojego uwikłania i pokazują spustoszenie, jakie uczyniło ono we wszystkich sferach ich życia i relacjach z bliskimi. Wszystko to napisane jest świetnym językiem, któremu nie sposób odmówić odwagi w wyczerpujących opisach emocjonalnego i alkoholowego upodlenia. Bohaterki Miki Dunin pozwoliły sobie na gorzką szczerość i dzięki niej pokazują, jak z niewinnych obserwatorek swoich dysfunkcyjnych rodziców stały się dorosłymi osobami niemal na ich wzór i podobieństwo.

„Miłość i inne deliria” to książka o uzależnieniu i strachu przed uczuciami, które biorą się z niezaspokojonych potrzeb. To autentyczne świadectwo ucieczki od życia. „Miłość i inne deliria” nie jest poradnikiem, ale jest książką bardziej przydatną niż niejeden z nich. Literacki reportaż Miki Dunin pomaga refleksyjnie przyjrzeć się własnym demonom i z bezpiecznej odległości ocenić, jaką trajektorię przybiera nasze życie.

„Mika Dunin nie epatuje klasyczną pijacką martyrologią. Momentami uwodzi czytelnika pięknymi obrazami, by za chwilę go porzucić. Sponiewierać nasze marzenia i iluzje. Jej książka przyniosła nadzieję wielu uzależnionym kobietom.” – Piotr Baran, „Zwierciadło”

Mika Dunin jest autorką książek „Antyporadnik” i „Alkoholiczka”, a także scenarzystką i dziennikarką. Od 2009 roku prowadzi blog o uzależnieniu od alkoholu. Publikuje m.in. w „Zwierciadle”, „W drodze” i „Świecie Problemów”. Razem z Kingą Dębską, reżyserką filmu „Moje córki krowy”, została laureatką konkursu Script PRO 2017 za scenariusz „Zabawa, zabawa” o kobietach będących „na zakręcie”.