Mimo pandemii jesteśmy marzycielami

W „pandemicznej rzeczywistości” funkcjonujemy już od kilku miesięcy. Mimo to aż 73% Polaków uważa, że jesteśmy narodem marzycieli. O czym najczęściej marzymy?

Mimo pandemii jesteśmy marzycielami. Foto Foto Ylanite Koppens/Pexels

Wyniki sondy „O czym marzą Polacy?” przeprowadzonej przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1019 respondentów pokazują, że aż 92% ankietowanych uważa, że warto mieć marzenia, ponieważ bez nich życie jest szare, a posiadanie marzeń podświadomie skłania do ich realizacji. Tylko 8% odpowiadających twierdzi, że lepiej mieć plany niż marzenia. Na pytanie, czy marzenia się spełniają twierdząco odpowiedziało 76% respondentów, co świadczy o tym, że w większości jesteśmy optymistami.

O czym marzymy?

Co drugi z nas marzy o rzeczach materialnych, jak mieszkanie czy samochód. Ważne jest także zdrowie nasze i naszych bliskich, co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że od kilku miesięcy mierzymy się z pandemią. Część Polaków ma również potrzebę relaksu, na przykład w formie weekendu w SPA, oraz bezpiecznego podróżowania i zwiedzania świata. 5% respondentów sondy ma marzenia związane zarówno z miłością, jak i z ekstremalnymi przeżyciami, wśród których wymienia na przykład skok ze spadochronem.

Co wywołuje uśmiech na naszych twarzach?

Jak pokazały wyniki ankiety, uśmiech na twarzach Polaków wywołują najczęściej: marzenia związane z podróżami – 48% odpowiedzi, z rozrywką – 22% odpowiedzi oraz erotyczne i miłosne – 20% odpowiedzi. Niestandardowymi pragnieniami, związanymi z przyjemnościami, są rozrywki w powietrzu, takie jak skok ze spadochronem, na bungee czy lot w tunelu aerodynamicznym. Wskazywane są też rozrywki kreatywne, czyli na przykład wizyta w Escape Roomie. Nie brakuje także chętnych na realizację marzeń motoryzacyjnych, jak jazda luksusowym, sportowym autem.

Myślimy nie tylko o sobie

Wyniki sondy pokazują również, że potrafimy nie tylko myśleć o swoich potrzebach, ale także o bliskich. Jak wynika z deklaracji ankietowanych, Polakom, oprócz spełniania własnych marzeń, wielką radość również może sprawić spełnienie marzenia partnera lub partnerki – 30% wskazań, swojego dziecka/dzieci – 13% odpowiedzi, rodziców lub rodzeństwa – 11% wskazań oraz przyjaciół – 4% odpowiedzi. Większość respondentów twierdzi, że zna marzenia bliskiej im osoby. Wynika to głównie z rozmów – 39% odpowiedzi – i dobrej znajomości jej potrzeb. Bliskiej osobie, jako prezent marzeń, 43% respondentów najchętniej podarowałoby voucher na spełnienie niezrealizowanej pasji.

– Jak pokazała wyniki sondy, Polacy mają wiele marzeń i nie dotyczą one tylko sfery dóbr materialnych, ale często jest to chęć przeżycia przygody, doświadczenia emocji związanych z realizacją niestandardowej, nowej aktywności. Trwająca pandemia wymusiła na nas izolację społeczną, ograniczała możliwości podróżowania i korzystania z wielu form rozrywki, ale spowodowała także, że nauczyliśmy się, że nie warto odkładać marzeń o realizacji pasji na później. – mówi Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń. – Część z nich mimo pandemii realizujemy w sieci szukać warsztatów tematycznych, rozwijających nasze zainteresowania. Okazało się, że w ramach rozrywki online, bez wychodzenia z domu, można także korzystać na przykład z nauki gry na różnych instrumentach, kursu fotografii czy realizować inne zainteresowania, które dotychczas postrzegaliśmy jako aktywności wymagające bezpośredniego kontaktu z nauczycielem lub instruktorem.

Rozrywki online nie zastąpią nam jednak aktywności z dreszczykiem emocji, takich jak wizyta na strzelnicy czy lot w tunelu aerodynamicznym. Czekając na powrót do normalności, wciąż marzymy i staramy się znaleźć nowe sposoby na spędzanie wolnego czasu, realizując część swoich pragnień za pośrednictwem Internetu.