Mów swobodnie po angielsku – poznaj 5 sposobów!

Kolejny raz obiecujesz sobie, że podszlifujesz poziom języka angielskiego, ale nic z tego nie wychodzi? Sprawdź, jak się za to zabrać.

Foto. pixabay.com

Język angielski to uniwersalna forma komunikacji nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Jego znajomość otwiera furtkę praktycznie na całą kulę ziemską – ludzi, podróże, pracę. Za sprawą globalizacji angielskimi hasłami jesteśmy bombardowani każdego dnia, nawet w języku polskim istnieje sporo zapożyczeń z tego języka. Amerykański czy brytyjski – każdy z nas miał z nim styczność. Ukończyłaś już szkołę i ciężko zmotywować Ci się samej do nauki? Podpowiadamy, jak poprawić kondycję języka i czerpać z tego przyjemność.

Po pierwsze – rozmawiaj!

Przede wszystkim musisz pozbyć się tzw. „blokady językowej”, która najczęściej pojawia się, kiedy spędzasz czas wygodnie w swoim kraju, mieście, mówiąc po polsku i będąc w bezpiecznym „comfort zone”. Trzeba wychodzić ze strefy komfortu i rozmawiać! Możesz zacząć od drobnych sytuacji – wskazać turyście drogę na mieście, urządzić z przyjaciółką wieczór „rozmówek” (mówicie wyłącznie po angielsku!), potem możesz poszukać grup w internecie, gdzie organizowane są takie rozmowy online np. za pośrednictwem Skype z osobami z całego świata, które również chcą rozwinąć poziom swojego języka. Na początku łatwiej będzie rozmawiać Ci z kimś, kto tak jak Ty jest na poziomie nauki. Kiedy przestawisz się na myślenie w tym języku, potem będzie już tylko z górki.

Oglądaj filmy

Automatycznie włączasz do filmów i seriali opcję napisów? Zmień ten nawyk! Przez tłumaczenie nie skupiasz się na warstwie językowej i nie masz szansy skorzystać z tzw. „useful english”, który występuję w codziennych rozmowach bohaterów. Choć na początku może być trudno – daj sobie czas. Możesz zacząć z napisami po angielsku. Gdy osłuchasz się z językiem, poszerzysz nie tylko zasób słownictwa, ale i poprawisz wymowę. A przede wszystkim – nauczysz się słuchać! Z czasem coraz szybciej i lepiej zaczniesz rozumieć wypowiadane kwestie. A jeżeli zależy Ci na słownictwie i gramatyce, możesz nawet zapisywać sobie wybrane słówka.

Ucz się z aplikacją

W dobie smartfonów i wachlarza aplikacji, wcale nie musisz siedzieć w klasie z tablicą jak za szkolnych czasów, aby móc się uczyć. Zamiast wyciągać podręcznik i długopis – ucz się angielskiego z aplikacją Babbel! Możesz to robić w dowolnym momencie – jadąc metrem, czekając w kolejce, na ławce w parku. Sama decydujesz, ile czasu chcesz poświęcić na naukę i które zagadnienia są dla Ciebie priorytetem. Prawda, że wygodnie?
Rejestracja jest prosta i daje możliwość korzystania z ciekawych materiałów dydaktycznych. Co ważne, aplikacja Babbel wykorzystuje dialogi z życia wzięte, bo treści przygotowane są przez człowieka anie komputer.

Podróżuj

Nie jest odkryciem, że nic nie jest tak dobrą praktyką, jak podróż za granicę. Tam nie masz wyjścia – MUSISZ posługiwać się wyłącznie tym językiem. Jesteś turystą i wszelkie informacje są zapisane właśnie w tym uniwersalnym znaczeniu. Zaczynasz czytać, rozumieć, rozmawiać… Słyszysz innych rozmawiających na ulicy i osłuchujesz się z językiem. W końcu sama zaczynasz płynnie mówić. Nie ma lepszego sposobu!

I wyluzuj!

Wyrzuć perfekcjonizm do kosza. Nic tak nie blokuje naszego rozwoju jak… ograniczenia we własnej głowie. Dlatego nie analizuj tak bardzo, czy zdanie, które chcesz powiedzieć czy napisać jest w 100% poprawne gramatycznie, albo czy wymówiłaś słowo z odpowiednią intonacją. Wyluzuj! Potrzeba sporo czasu, żeby nauczyć się mówić biegle z idealną poprawnością. Jeżeli nie pamiętasz słówka – zastąp go synonimem bądź opisz. Twój rozmówca na pewno zrozumie główny sens, a może nawet domyśli się co chcesz przekazać i podpowie Ci rozwiązanie, dzięki czemu będziesz mogła wynieść z tej rozmowy coś dla siebie. Jeśli nie jesteś pewna co do skomplikowanego czasu gramatycznego – powiedz to prościej. Ale nie przestawaj i cały czas posuwaj się do przodu. Powodzenia!

Wpis znaleziono dzięki:

- Język angielski

- Nauka

- Podróże