Wszystkich Świętych 2016. Jak obchodzimy 1 listopada?

Pierwszego listopada wspominamy naszych zmarłych bliskich. Odwiedzamy groby, zapalamy znicze, znajdujemy czas na wyciszenie i modlitwę. Skąd pochodzi to święto i jak je obchodzimy?

Wszystkich Świętych 2016. Jak obchodzimy 1 listopada? Foto Freeimages @Luk_Bog
Wszystkich Świętych 2016. Jak obchodzimy 1 listopada? Foto Freeimages @Luk_Bog

1 listopada celebruje się w każdym kościele katolickim na świecie oraz w wielu kościołach protestanckich, u anglikanów oraz w niektórych odłamach luteranizmu. Uroczystość ma już ponad tysiącletnią tradycję.

Zgodnie z nauką kościoła katolickiego to dzień, w którym oddajemy cześć świętym. Dla katolików to nie jedyne święto w tym okresie. Na 2 listopada przypada tzw. Dzień Zaduszny (zaduszki). Zgodnie z tradycją to czas na wspomnienie wszystkich zmarłych. W Kościele rzymskokatolickim wierni odmawiają modlitwy za dusze przebywające w czyśćcu. Podobnie jak 1 listopada, Dzień Zaduszny obchodzony jest od ponad 1000 lat.

Ze względu na to, że 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, większość rodaków głównie w tym dniu odwiedza groby. Co ciekawe, w czasach PRL komunistyczne władze chciały mu nadać zupełnie świecki charakter, nazywając 1 listopada świętem Wszystkich Zmarłych, zamiast Wszystkich Świętych.

W tym dniu wierzący udają się na nabożeństwa, odmawiają modlitwy i odwiedzają groby bliskich. To jedno z najważniejszych świąt w ciągu roku. Dla ateistów ten dzień również ma szczególny wymiar. Poprzez zapalanie zniczy, wizyty na cmentarzu okazują szacunek nieżyjącym i podtrzymują pamięć o nich.

Na wielu nekropoliach odbywają się kwesty, które mają na celu renowacje zaniedbanych grobów i pomników. Co roku wielu znanych ludzi przyłącza się do akcji i zbiera pieniądze na największych cmentarzach w Polsce. Spoczywają na nich ludzie zasłużeni dla polskiej kultury. W tym roku na warszawskich Powązkach zbieranie datków z udziałem wielu wybitnych artystów odbędzie się 29-30 października i 1 listopada. Pieniądze zostaną przekazane na renowację kaplic i grobowców w Alei Katakumbowej.

W kweście – jak co roku – mają wziąć udział wybitne postaci teatru i filmu, m.in. Maja Komorowska, Danuta Szaflarska, Jerzy Zelnik i Daniel Olbrychski. Zebrane pieniądze przeznaczone będą na odnowienie kolejnych powązkowskich zabytków.

1 listopada nie dla wszystkich grup zawodowych jest dniem wolnym od pracy. W wielu miejscach policjanci będą przeprowadzać wzmożone kontrole drogowe w ramach akcji „Znicz 2016”. W praktyce oznacza to więcej patroli policji na głównych trasach i wokół cmentarzy. 20 tysięcy funkcjonariuszy sprawdzać będzie m.in. trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką poruszają się po drogach. Akcja potrwa do 2 listopada.