Najciekawsze angielskie rasy psów

Z Wielkiej Brytanii wywodzi się wiele ras psów, popularnych dziś na całym świecie. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych i najpopularniejszych czworonogów z Wysp Brytyjskich. Zanim zdecydujemy się na zakup lub przygarniecie pupila o angielskim rodowodzie, warto zapoznać się nie tylko z jego pochodzeniem, ale przede wszystkim z ich charakterem i potrzebami.

Najciekawsze angielskie rasy psów

Yorkshire terrier

Yorkshire terrier, potocznie zwany „yorkiem” to niezwykle popularny, miniaturowy piesek. Ich hodowlę, jak sama nazwa wskazuje., zapoczątkowano w hrabstwie Yorkshire, w czasach rewolucji przemysłowej. Niewielkich rozmiarów pupile miały skutecznie tępić myszy i gryzonie. Psy tej rasy mają krótki tułów, niewielką głowę z małymi uszami i ciemne, błyszczące oczy. Ich cechą charakterystyczną jest jedwabista, długa sierść. Choć z wyglądu uroczy i niepozorny, york może pokazywać „charakterek”. Psy tej rasy bywają uparte i lubią stawiać na swoim, nie boja się też konfrontacji z innymi, nawet znacznie większymi czworonogami.

Golden retriever

Popularne goldeny pochodzą z XIX-wiecznej Szkocji, a za twórcę tej rasy uważa się sir Dudleya Majoribanksa, lorda Tweedmouth. Hodowane były jako psy myśliwskie do aportowania zwierzyny. Nawiązuje do tego ich nazwa, ponieważ angielskie słówko „retrievere” oznacza aportować, przynosić. natomiast przymiotnik „golden” odnosi się do złocistej sierści tych czworonogów. Golden Retriever ma łagodne usposobienie, jest posłuszny i bardzo oddany swoim opiekunom. Doskonale sprawdza się jako pies rodzinny.

Border collie

Border collie jest potomkiem roboczych psów collie z pogranicza Anglii i Szkocji. To pies pasterski, którego głównym zadaniem było zaganianie owiec. Wyróżnia się proporcjonalną sylwetką i nieco wydłużoną głową, a jego ruchy są pełne gracji. Sierść może mieć bardzo różne umaszczenie. Niektórzy uważają, że border collie to najinteligentniejsza rasa psów na świecie. Są bardzo oddane, szybko się uczą i chętnie wykonują polecenia. Trzeba poświęcać im sporo czasu na wspólną zabawę.

Beagle

Beagle to psy gończe, zaliczane do typu wyżłowatego. Znane były już w XIV wieku. Wykorzystywano je do polowań na lisy i zające. Psy rasy beagle wyróżniają się średnim wzrostem i krępą budową ciała. Charakterystyczne są dla nich długie, zwisające uszy. Beagle to pies wesoły, odważny i towarzyski. Koniecznie trzeba mu zapewnić codzienną dawkę ruchu, ważna jest także regularna pielęgnacja sierści i dbanie o czystość uszu.

Mastif angielski

Mastify pojawiły się w Anglii blisko 2000 lat temu. To jedne z największych psów na całym świecie. Ze względu na swoje pokaźne rozmiary początkowo wykorzystywane były jako psy wojenne, do walk czy szczucia zwierzyny. Następnie przejęły rolę psów stróżujących. Rasa ta wyróżnia się mocną budową ciała, wyraźnie zarysowanymi mięśniami i krótką sierścią. Mają szeroka głowę ze zwisającymi uszami i niezbyt długi ogon. Mastify wbrew pozorom potrafią być całkiem łagodne i delikatne dla dzieci, natomiast mogą reagować agresywnie w obronie swojego właściciela. To rasa, która potrzebuje sporo przestrzeni, regularnego ruchu i odpowiedniego żywienia.

Corgi

Pieski corgi to stara rasa, wywodząca się z Walii. Mają one niewielkie rozmiary, nieco wydłużony tułów i dość duże uszy o zaokrąglonym kształcie. Były to psy pasterskie, których zadaniem było zaganianie bydła, owiec czy koni. W rzeczywistości dzieli się je na dwie rasy – Pembroke i Cardigan. Corgi są inteligentne i energiczne, uznawane za idealnych stróżów. Pieski tej rasy upodobała dobie brytyjska królowa Elżbieta II. W Polsce są jeszcze rzadko spotykane, choć ich popularność rośnie.