Najlepsze okna do Twojego domu. W jaki sposób je wybrać?

Od tego, jakie okna zamontujemy w domu, zależy w dużym stopniu zarówno wygoda domowników, jak i to, jak będzie prezentował się budynek. Na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Najlepsze okna do Twojego domu. W jaki sposób je wybrać?

Najważniejsze parametry okienne

Dokonując wyboru stolarki okiennej bezwzględnie należy zwrócić uwagę na jej współczynnik przenikalności ciepła (Uw). Jego wartość informuje o tym, jaki stopień termoizolacji zapewnią okna. Im niższa jest wartość tego współczynnika – tym lepiej. Dobrze termoizolujące okna ułatwiają utrzymanie optymalnej temperatury w domu oraz pozwalają poprawić bilans energetyczny budynku. Jest to korzystne również ze względu na to, że okna o dobrym Uw pozwalają zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie – wydatki na ogrzewanie i klimatyzację.

Dodatkowo, jeśli budynek mieści się w hałaśliwej okolicy, dobrze przemyśleć także zakup okien zapewniających dobrą izolację akustyczną. Jej poziom oznaczany jest symbolem Rw – a im wyższy wartość tego współczynnika, tym lepszą ochronę akustyczną gwarantują okna. O podwyższonej izolacyjności akustycznej możemy mówić np. w przypadku okiem o wartości Rw=39db.

Najlepsze okna do Twojego domu. W jaki sposób je wybrać?

Materiał, z jakiego wykonane są okna

Wybór materiału, z jakiego wykonana jest stolarka, wbrew pozorom ma znaczenie drugorzędne. Okna wysokiej jakości zapewniają dobre parametry i bezproblemowe użytkowanie niezależnie od tego, czy są drewniane, plastikowe czy aluminiowe. Nie prawdą jest też, że okna drewniane szybko niszczeją – jeśli zostały zastosowane nowoczesne techniki produkcji, a okna są odpowiednio konserwowane, mogą bezawaryjnie służyć przez długie lata. Nie można również jednoznacznie stwierdzić, że któreś z rozwiązaniem jest bardziej ekologiczne niż inne – z perspektywy ekologii najważniejsze jest to, aby okna były energooszczędne i pozwalały na ograniczenie zużycia zasobów energii. Każdy materiał daje także spore możliwości w zakresie estetyki – wykończeń oraz kolorów ram. I tutaj trudno wyrokować o tym, okna z jakiego materiału prezentują się lepiej – wszystko zależy od indywidualnego gustu. Jeżeli jednak przy podejmowaniu decyzji kluczową kwestią jest budżet, najlepiej wybrać najtańsze okna plastikowe. Z kolei planując bardzo duże przeszklenia – warto przemyśleć wybór aluminium.

Najlepsze okna do Twojego domu. W jaki sposób je wybrać?

Estetyka okien

Wygląd okien powinien być dopasowany przede wszystkim do preferencji klienta, wyglądu elewacji oraz innych elementów stolarki otworowej zastosowanych w budynku – takich jak drzwi czy bramy garażowe. Odpowiednio dobrana stolarka okienna może pomóc wywołać określony efekt: podkreślić charakter domu eksponując np. jego nowoczesny design, oryginalną formę, nawiązania do rustykalizmu – a także stworzyć spójną, atrakcyjną kompozycję. Stolarka nie pasująca do fasady odbije się negatywnie na estetyce całego budynku. Szczególnie ważny jest dobór koloru, który dobrze skomponuje się z barwą elewacji. Obecnie często wybierane są okna w kolorach dopasowanych np. do barwy drzwi wejściowych, barwy dachu czy takich elementów jak balkony.

Duże przeszklenia i okna o nietypowych kształtach

Ciekawą opcją są duże przeszklenia oraz okna o nietypowych kształtach – np. okrągłe, zakończone łukami, czy w kształcie poziomych, długich prostokątów.

Tego typu stolarka okienna może nadać fasadzie oraz wnętrzom oryginalny wygląd. Duże przeszklenia mają też tę zaletę, że dobrze doświetlają pokoje i tworzą wrażenie połączenia pomieszczeń z ogrodem, tarasem czy balkonem. Trzeba tu jednak pamiętać o paru sprawach. Po pierwsze – duże przeszklenia i okna o nietypowych kształtach są zwykle droższe. Po drugie, ich produkcja zazwyczaj wymaga więcej czasu niż wytworzenie okien standardowych. Po trzecie wreszcie, wiążą się z nimi pewne ograniczenia – np. okna o niektórych kształtach nie będą się otwierały, a naprawdę duże przeszklenia wymagają zastosowania odpowiednio wytrzymałego materiału (zazwyczaj jest to aluminium).

Okna to na ogół spory wydatek, musimy jednak pamiętać, że to też inwestycja na długie lata. Aby mieć pewność, że będą dobrze się prezentowały oraz służyły bezproblemowo przez długi czas – warto, przed podjęciem ostatecznej decyzji, dobrze przemyśleć wszystkie ważne dla nas aspekty.

Artykuł opracowany we współpracy z marką DAKO – producentem okien, drzwi, rolet i bram garażowych.

Wpis znaleziono dzięki:

- Estetyka okien

- Duże przeszklenia

- Nietypowe okna