Najromantyczniejsze miasta w Polsce

Chociaż bohaterowie komedii romantycznych zdają się o tym nie wiedzieć, to na udaną randkę wcale nie trzeba wybierać się do Paryża. Które polskie miasta mogą zastąpić francuską Stolicę Miłości?

Najromantyczniejsze miasta w Polsce
Najromantyczniejsze miasta w Polsce. Foto Elvis Ma/Unsplash

Polska urzeka swoją naturą – bajeczna kraina jezior, tajemnicze góry czy złociste pola i szumiące lasy przyciągają zarówno miejscowych, jak i turystów. Jednak nie mają na co narzekać także mieszkańcy miast, bo i one posiadają swój wyjątkowy urok. Niektóre szczególnie przypadłyby do gustu zakochanym. Oto najromantyczniejsze miasta w naszym kraju!

Chełmno, miasto zakochanych

Oficjalna polska stolica zakochanych to Chełmno. Patronem tego miasta jest św. Walenty, którego honoruje się tam w corocznym jarmarku – oczywiście urządzanym 14 lutego. Jest to jedno z najstarszych miast w kraju, bo prawa miejskie uzyskało już w 1232 roku. Dlatego może pochwalić się całą panoramą zachwycających zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje Stare Miasto, które w 2005 zostało wpisane na listę Pomników historii.

Wrocław

Ci, którzy jeszcze nie znaleźli tego lub tej jedynej, powinni wybrać się na wycieczkę do Wrocławia. Znajduje się tam droga miłości, na której podobno odbyły się zaręczyny Mieszka I z Dobrawą. Jeśli spieszy nam się do ślubu, wystarczy pomodlić się w katedrze św. Jana Chrzciciela, pogłaskać stojący nieopodal posąg lwa i podążyć na Most Tumski. Ma to być niezawodny sposób na spotkanie swojej drugiej połówki. Do niedawna szczęśliwcy, którym udało się już znaleźć miłość, również wędrowali w stronę słynnego mostu, by zawiesić na nim kłódkę. W ramach ostatniego remontu z barierek zdjęto ich aż 17 ton, dlatego obecnie jest to zabronione.

Kraków

Kłódki można natomiast ciągle wieszać w Krakowie. Znajduje się tam kładka Bernatka, oddana do użytku pieszym, rowerzystom i… zakochanym. To oni tłumnie przekraczają ją każdego roku w swoje święto, zostawiając po sobie pamiątkę w postaci zamkniętej kłódki.

Zobacz także: Atrakcje Małopolska – co warto zobaczyć na południu kraju?

Warszawa

Większość warszawskich mostów nie nadaje się, żeby cokolwiek na nich wieszać, ale stolica ma do zaoferowania parom dużo więcej, niż miejsce na kłódki. Zaprasza na przykład do Łazienek Królewskich, które są równie romantyczne w śnieżne zimy, co ciepłe i słoneczne lata. Przepiękna architektura, niesamowicie urządzone ogrody i bogactwo fauny i flory to fantastyczna sceneria na spacer albo piknik z partnerem.

Kazimierz Dolny

Zaledwie 145 km od Warszawy leży Kazimierz Dolny. Nie bez przyczyny jest on nazywany miastem malarzy, bo miejsce to bez wątpienia zdolne jest do stymulowania artyzmu. Wpływają na to między innymi wielowiekowe zabytki, bogata historia oraz niesamowite geologiczne cuda natury. To tutaj można podziwiać wąwozy lessowe albo zdobyć Górę Trzech Krzyży. Ponadto miasteczko oferuje też wiele tras spacerowych, które aż proszą się o odbycie na nich romantycznej przechadzki o zachodzie słońca.