33 stroje na 3 miesiące? Podejmij wyzwanie!

Klara Kowtun - projektantka Riska podejmuje wyzwanie. Przez 3 miesiące będzie nosiła tylko wybrane 33 rzeczy swojego projektu, które są początkiem nowej wiosennej kolekcji RISK Made in Warsaw.

33 stroje na 3 miesiące? Podejmij wyzwanie!

Czy nam się to podoba czy nie, nasze myśli zaprząta to, w co się ubieramy. Moda jest ważna od wieków we wszystkich rejonach świata, dla wszystkich. Wiele osób myśli jednak o modzie świadomie, z dbałością o środowisko i otoczenie. Od recyklingu po jedzenie ludzie dbają o zrównoważone podejście i tworzy to zupełnie nowy trend wpływający na jakość naszego życia.

Widać to także w zrównoważonym podejściu do mody. Branża opowiada o trendach na dany sezon i co powinniśmy mieć w szafie, a w odpowiedzialnej modzie chodzi o to, aby wybierać uważnie. Zastanówcie się ile macie ubrań, które aktualnie nosicie?

33 stroje na 3 miesiące? Podejmij wyzwanie!

Doświadczenie, któremu postanowiła poddać się Klara znane jest dzięki Courtney Carver, autorce bloga Be More With Less. To prawdziwe wyzwanie, szczególnie dla kobiety tworzącej markę modową, w której szafie znajduje się ponad 600 ubrań zbieranych latami, odziedziczonych po mamie i babci, wyszperanych na targach i przede wszystkim zaprojektowanych dla Risk przez 6 lat jego istnienia.

Minimalistyczna garderoba

Pomysł na minimalizm w garderobie to coś do czego przekonuje się coraz więcej osób na całym świecie. W dobie antykonsumpcjonizmu temat jest bardzo na czasie. Jak wygląda minimalizm w prawdziwym życiu? Dla każdego inaczej. Risk Challenge 333 pokazuje jak wygląda on w życiu Klary. Projekt trwa trzy miesiące, każdy z nas może dołączyć się w dowolnym momencie. Takie wyzwanie uświadamia nam, że mamy za dużo ubrań, które zbieramy, a świadome kupowanie pozwala wybierać dobrej jakości rzeczy zamiast dużej ilości tanich okazji z sieciówek.

Projekt został pokazany przez Klarę głównie na zdjęciach selfie w jej mieszkaniu. Szafa Klary, która zawsze sceptycznie podchodziła do minimalizmu, zredukowana została do 33 sztuk ubrań (plus dodatki, buty, okulary) i teraz wygląda na prostą i inspirującą. Projektantka nie skupia się w tym zestawieniu na swojej sylwetce ani na stworzeniu szafy kapsułowej. Patrzy na to, żeby ubrania pasowały do jej światopoglądu, kobiety mocnej, świadomej siebie, romantycznej i sentymentalnej, odsłania jej prawdziwe ja. Nie kryje się za akcentami kobiecymi narzucanymi nam przez świat zewnętrzny tylko pokazuje swoją kobiecość tak jak ona ją czuje i widzi. Musiała zmienić spojrzenie na swój wizerunek wraz ze zmianą wyglądu, kiedy postanowiła ściąć włosy i okazało się, że pasują jej teraz zupełnie nowe rzeczy, a część starych już nie, ponieważ zmieniły się jej proporcje.

33 stroje na 3 miesiące? Podejmij wyzwanie!

Kolekcja zawiera modele zarówno w trendzie retro jak i nowoczesne, wygodne, proste kroje takie jak prosta bluza z dwoma kapturami, która może być ubraniem sama w sobie i ma kolor „burzowego nieba” czyli oczu Klary. Kolor bluzy pokazuje, że Klara jest romantyczką, dlatego w kolekcji nie mogło zabraknąć kwiatów bzu, które uwielbia od zawsze. Kwiatowy wzór, przygotowany na podstawie 19-wiecznej akwareli z Rijks Museum, namalowanej przez Marię Geertuyd Barbiers Snabilie, pojawia się na sukienkach, które będą edycją limitowaną tej kolekcji. Możesz podjąć wyzwanie wraz z Klarą aby stworzyć swoją wersję 33 strojów na 3 miesiące, jeśli tylko masz ochotę na ten eksperyment.

Nie masz w co się ubrać?

Trwała, uważnie wybrana odzież służy Ci dłużej, to benefit podejścia zrównoważonego. Decydując się na zmniejszenie garderoby nie marnotrawisz produktów, dbasz o środowisko, ograniczasz konsumpcjonizm, a mając świadomość skąd pochodzi Twoje ubranie dbasz o ludzi, którzy je stworzyli. Robisz więcej dla ziemi i dla siebie. To projekt, który ma Ci przynieść radość i inspirację. Porządek i ograniczenie rzeczy w szafie oszczędza Twój czas i pieniądze, znika problem „w co się ubrać”. Lepiej mieć w szafie mniej, dobrej jakości rzeczy, w których dobrze się czujemy, niż półki pełne ubrań, patrząc na które mówimy „znowu nie mam się w co ubrać”. Wzrasta też świadomość naszego stylu, ponieważ aby podjąć wyzwanie, musimy go przemyśleć. Dzięki temu kształtujemy unikalny styl właściwy tylko dla nas. Przyłącz się do wyzwania Klary i nadaj swojej szafie nowy minimalistyczny wygląd.

Wraz ze startem kolekcji Klary, Risk wprowadza na rynek bezpłatny kwartalnik – magazyn poświęcony kulturze mody. Pierwszy numer ukaże się na początku marca. Poświęcony będzie światopoglądom ciekawych osobowości, które pokażą siebie poprzez prezentację swojej garderoby. To informacja o tym jak nasza szafa opowiada o nas i co kryje się za naszymi wyborami ubraniowymi.