Atrakcje Małopolska – co warto zobaczyć na południu kraju?

Szukając miejsca na wypoczynek w kraju, warto rozważyć południe. Województwo, które szczególnie kusi turystycznymi atrakcjami, to Małopolska.

Atrakcje Małopolska – co warto zobaczyć na południu kraju
Atrakcje Małopolska – co warto zobaczyć na południu kraju?

Jest to idealny region dla aktywnych, bo do najciekawszych miejsc dotrzesz jedynie pieszo lub rowerem! Jeśli więc szukasz sposobu na odpoczynek od miejskiego chaosu, sprawdź, jakie atrakcje oferuje Małopolska!

Małopolska dla ciekawych historii – Kraków

Wymienić ciekawe miejsca warte zobaczenia w jednym mieście to już spory problem, a co dopiero przybliżyć, jakie atrakcje oferuje Małopolska. Podejmując jednak taką próbę, na pierwszym miejscu stawiamy Kraków – dawna stolica Polski, miasto królów, zabytków, muzeów, a przy tym pełne rozrywek nawet dla rodzin z dziećmi.

Kraków to spore miasto, ale możesz w nim odpocząć od miejskiego zgiełku. Przede wszystkim do Rynku Głównego nie dotrzesz własnym samochodem. Przygotuj się więc na spacer lub podróż komunikacją miejską. Po dotarciu na miejsce możesz usiąść w jednym z licznych ogródków kawiarnianych, wypić dobrą kawę i podziwiać architekturę.

Będąc w Krakowie, warto zwiedzić Wzgórze Wawelskie, na którego szczycie stoi zabytkowy Zamek Królewski i Katedra. Jeśli chcesz zwiedzić Wawel, zarezerwuj przynajmniej jeden dzień, no obszar ten jest naprawdę spory, a oferowane rozrywki szkoda przeoczyć. Niestety niektóre atrakcje, jak np. zejście do legendarnej, Smoczej Jamy są dostępne tylko w sezonie letnim, dlatego weź to pod uwagę, planując wycieczkę.

Małopolska dla miłośników gór – Zakopane

Jeśli zamiast zwiedzania wolisz aktywny urlop, inne atrakcje Małopolski spełnią Twoje oczekiwania. Nie ma chyba równie znanych i uwielbianych przez turystów gór, jak polskie Tatry, u których podnóża leży Zakopane – miejscowość, z której dotrzesz na Kasprowy Wierch, Gubałówkę, czy Morskie Oko.

Zakopane jest pełne wczasowiczów o każdej porze roku. Zimą zapewnia rozrywkę miłośnikom sportów zimowych – nie brakuje tam stoków narciarskich o różnym stopniu trudności. Z kolei latem możesz zaaranżować wędrówkę pieszą lub rowerową. Po aktywnie spędzonym dniu możesz kupić pamiątki na słynnych Krupówkach, zjeść smaczną, regionalną kolację i wypocząć w jednym z licznych kurortów.

Kopalnie soli w Małopolsce – Bochnia i Wieliczka

Zastanawiając się, jakie atrakcje Małopolska ma do zaoferowania, nie sposób zapomnieć o kopalniach soli. Można je nie tylko zwiedzić, ale też spędzić w nich noc, czerpiąc korzyści z uzdrowiskowych właściwości solnych minerałów!

Jedna z takich kopalni znajduje się w Wieliczce, niedaleko Krakowa. Możesz zwiedzić ją z całą rodziną, po czym udać się w inne miejsce województwa małopolskiego lub zdecydować się na dłuższy pobyt. Noc w podziemiach takiego miejsca z pewnością zapewni niezapomniane wrażenia. Do dyspozycji masz wyżywienia, a nawet pobyt w relaksacyjnym SPA.

Również w Bochni możesz spędzić noc 250 metrów pod ziemią, korzystając z dobroczynnego mikroklimatu solnych wyrobisk. Z miejscowości tej do Krakowa masz zaledwie ok. 50 km, natomiast z Krakowa do Wieliczki dotrzesz znacznie szybciej, dzieli je zaledwie 15 km. Warto więc rozważyć zwiedzenie zarówno jednej z wybranych kopalni, jak i Krakowa.

Coś dla żądnych rozrywki – Energylandia w Zatorze!

Spacery, wspinaczki, czy zimowe sporty to dla Ciebie wciąż za mało? Bez obaw, Małopolska zaprasza na atrakcje idealne dla żądnych adrenaliny. To w tym województwie znajduje się największy w Europie, Rodzinny Park Rozrywki – Energylandia.

W Energylandi nie brakuje rozrywek dla dorosłych i dzieci niemal w każdym wieku. Zabawa w takim miejscu musi trwać przynajmniej cały dzień! Energylandia jest w Zatorze, a miejscowość ta leży ok. 50 km od Krakowa i 125 km od Zakopanego. Jeśli więc planujesz dłuższy wyjazd, warto rozważyć przystanki we wszystkich tych miejscach. Możesz też zatrzymać się w jednym i bliżej poznać oferowane atrakcje, bo te przybliżone tutaj to zaledwie ułamek możliwości.

Masz już pomysł na wakacje w Małopolsce? Na stronie Travelist możesz zarezerwować pobyt w wybranym miejscu noclegowym. A może wciąż nie wiesz, gdzie się wybrać? Sprawdź stronę, może coś Cię zainspiruje!

Artykuł partnera