Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

Zasadniczo każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że im więcej gwiazdek ma hotel, tym jest on bardziej luksusowy, a co za tym idzie, także droższy. Co kryje się pod jedną gwiazdką, a co pod pięcioma?

Co oznaczają gwiazdki hotelowe?
Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

Hotel jednogwiazdkowy *
To najniższa klasa, często nawet nie jest wspominana w folderach reklamowych, ale warto pamiętać o tym, że hotel także musi spełnić odpowiednie wymogi, aby otrzymać jedną gwiazdkę – często oferuje on bardziej komfortowe noclegi niż inne obiekty.

Zgodnie z przepisami hotel musi posiadać łóżko, szafę, szafkę nocną, a także umywalki z dostępem do ciepłej i zimnej wody – nie musi mieć on jednak osobnej łazienki i może być ona umieszczona na korytarzu. Gość hotelu jednogwiazdkowego musi otrzymać także jeden ręcznik. Pościel i ręczniki są wymieniane co najmniej raz na trzy dni albo na życzenie. Hotel musi także dawać dostęp do miejsca postojowego, telefonu, faksu oraz umożliwiać płatność kartą.

Hotel dwugwiazdkowy **
Musi on spełnić wymagania dotyczące hotelu jednogwiazdkowego, a ponadto w każdym pokoju musi znajdować się własna łazienka oraz radio. Także hotel taki powinien dawać gościom dostęp do internetu – niekoniecznie w pokojach, ale na przykład w lobby czy w kawiarence internetowej.

Hotel trzygwiazdkowy ***
Hotel ten musi spełniać wymagania hoteli jednogwiazdkowych i dwugwiazdkowych, a ponadto musi dawać gościom do dyspozycji telefony i telewizory w pokojach, wodę mineralną, materiały piśmiennicze, ręcznik kąpielowy oprócz zwykłych ręczników, a także zestawy do czyszczenia odzieży i obuwia.

Hotel czterogwiazdkowy ****
Na tym poziomie zauważalne są już znaczne różnice pomiędzy czterema gwiazdkami a jedną, dwoma czy trzema gwiazdkami. Hotel musi zapewnić swoim gościom dostęp do strzeżonego miejsca parkingowego, na przykład w garażu czy jako miejsce postojowe. W przypadku, gdy jest ono położone z dala od obiektu, wtedy musi on zapewnić usługę dowozową. Pokoje hotelowe muszą być klimatyzowane, obiekt musi prowadzić sprzedaż lub udostępniać prasę codzienną i posiadać kwiaciarnię lub świadczyć usługi dowozu kwiatów. W pokojach muszą znajdować się minibar albo lodówka, suszarka do włosów. Ręczniki i pościele zmieniane są każdego dnia.

Hotel pięciogwiazdkowy *****
To hotel o najwyższym standardzie – ma wszystkie udogodnienia znane z hoteli z czterema gwiazdkami, a ponadto jego pokoje muszą być odpowiednio przestronne i luksusowo wyposażone. W przypadku pokoju dwuosobowego to co najmniej 14 metrów kwadratowych. W pokojach musi znajdować się także własny sejf.

Dodatkowo w hotelach niezależnie od liczby gwiazdek mogą znajdować się inne udogodnienia, na przykład restauracje, kawiarnie, bary, centra biznesowe z salami konferencyjnymi, siłownie, centra odnowy biologicznej.

Warto jednak pamiętać, że liczba gwiazdek w danych krajach może oznaczać coś innego. W Polsce o przyznaniu hotelowi gwiazdek decyduje Marszałek Województwa zgodnie z naszymi przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych, ale w przypadku innych krajów stosowane są odmienne normy kategoryzacji hoteli, które nie zawsze odpowiadają tym polskim.

www.promocjelotnicze.com.pl