Nie taki smartfon straszny! Do czego przyda ci się telefon na wyjeździe?

Smartfony zdominowały już tak nasze życie, że chwila wytchnienia od nich jest wręcz upragniona. Na wakacje obiecujemy sobie nie włączać telefonu i całkowicie odciąć się od dzwoniących ludzi i od social media.

Nie taki smartfon straszny! Do czego przyda ci się telefon na wyjeździe?

Okazuje się jednak, że smartfon może przydać się nawet na wyjeździe i to nie tylko do rozmawiania. Poznaj wyjazdowe zastosowanie smartfona.
Smartfon na wakacjach służy (a przynajmniej powinien) jako awaryjny kontakt z innymi ludźmi. Pierwszym odruchem na wyjeździe jest w końcu wyłączenie telefonu i całkowite oddanie się chwili, jednak w tym momencie nie dajemy szans dodzwonić się do nas na wypadek ważnych spraw. Oczywiście wakacje nie powinny minąć pod znakiem zamartwiania się i bycia w gotowości, ale to czas, który daje nam możliwość docenienia ułatwień, jakie przynoszą nowe smartfony i rozwój technologii. Jeśli nawet spędzamy wakacje ze smartfonem, zachęcamy do tego, aby ograniczyć jego używanie – warto skupić się na ludziach wokół nas, a urządzenie traktować tylko jako narzędzie, które pomoże nam te wakacje zaplanować i umilić.

Nowe smartfony jako wakacyjne narzędzie

Wakacyjny Trendomierz Huawei to badanie, które sprawdzało, do czego urlopowiczom służą smartfony podczas wakacji; wykonała je firma Ipsos. Udział w badaniu wzięły osoby z aż 12 krajów, w tym z Polski, Niemiec, Norwegii i Danii. Z każdego państwa metodą wywiadów internetowych CAWI przepytano grupę 500 respondentów w wieku 18-45 lat.
Niemal wszyscy respondenci (94%) wskazali, że na wakacjach warto mieć smartfon z dobrym aparatem, bo to właśnie w roli aparatu jest używany najczęściej. Następnie smartfon występuje w roli odtwarzacza muzyki (47%), a nawet czytnika książek (24%). Ponad 70% respondentów smartfona używa intensywnie w roli GPS (nawigacja i wyświetlanie map).

Smartfon z dobrym aparatem

To pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl o wyjeździe – dokumentowanie wspaniałych chwil. Zaczynamy już właściwie od drogi, fotografując naszych towarzyszy, krajobrazy, a także przypadkowe osoby, nie wspominając o słynnym już selfie. Aż 73% respondentów robi smartfonem autoportrety, co ciekawe, przodują w tym panowie (75%). Aparatowi towarzyszą również social media, bo aż 70% użytkowników w grupie wiekowej 18-44 swoje zdjęcia wrzuca na Facebooka czy inne social media od razu po ich wykonaniu.
Liczy się tu również jakość zdjęcia. Już nie chodzi o szybkie uchwycenie chwili, ale zabawę kadrem i ekspozycją, dlatego na wakacje zabieramy często smartfon z dobrym aparatem, który nie tylko pozwoli nam zrobić ostre zdjęcie, ale przemieni nas w prawdziwego fotografa. Nowoczesne aparaty pozwalają zrobić nawet zdjęcie w ruchu. Możliwości takich smartfonów z aparatami można sprawdzić tutaj: https://www.sonymobile.com/pl/products/phones/.

Płatność smartfonem

Nie jest już to rzecz nowa, a coraz bardziej powszechna. Nowe smartfony mają przynieść nam masę udogodnień, a jedną z nich jest płatność telefonem, która na dobre zagościła już w polskich sklepach. Dzięki usłudze Android Pay smartfon może zastąpić kartę płatniczą i będziemy nim mogli płacić wszędzie, gdzie są dostępne płatności zbliżeniowe. Mało tego, dzięki smartfonowi można nawet wybrać pieniądze z bankomatu! Wystarczy wybrać usługę BLIK na ekranie bankomatu i postępować zgodnie z instrukcjami, potem wystarczy przepisać kod otrzymany na telefon i bankomat wyda nam pieniądze.

Odtwarzacz muzyki

Już nie tylko słuchamy muzyki na słuchawkach, by podróż nam szybciej minęła, ale także nasze smartfony zamieniamy w prawdziwe boomboxy. Wystarczy do telefonu podpiąć małe i ergonomiczne głośniki wibrujące, aby muzyką ucieszyć naszych współtowarzyszy. Możliwości rozbudowy smartfona jest wiele, ale zamienienie go w odtwarzacz muzyki na prywatkach czy głośno grające radio na ognisku jest najczęstszym zastosowaniem.
Nowe smartfony często posiadają już głośny głośnik lub walkman, ale to właśnie dodatkowe akcesoria pozwolą zamienić je w sprzęt, który da doskonałą jakość dźwięku i będzie prawdziwą ucztą dla melomanów.

Czytnik książek

Nowe smartfony mają duże ekrany, dzięki czemu sprawdzają się również w roli czytników elektronicznych książek. Najczęściej zabijamy tak czas w podróży, ale także relaksujemy się na plaży czy na leżakach. Problemem nie jest już odbijające światło słoneczne, ponieważ łatwo możemy regulować jasność ekranu. Obiecujący jest fakt, że według Wakacyjnego Trendomierza to właśnie książki są chętniej konsumowane na smartfonach w porównaniu do gier mobilnych.

Mapy i GPS

Standardowym zadaniem smartfona na wakacjach jest dowiezienie nas na miejsce. Aż 70% urlopowiczów używa telefonu do nawigacji i wyświetlania map, a 53% do potwierdzania rezerwacji i biletów. Ponadto często używamy aplikacji podróżniczych jak Trip Advisor, które pozwalają nam poznać miejsca warte odwiedzenia, a także udać się do wysoko notowanych restauracji.
Przez to, że smartfon musi być tu ciągle w gotowości, dlatego warto mieć taki, który ma pojemną baterię i wydajny procesor. Na czas wakacji warto zadbać również o dodatkowe źródło zasilania, jak powerbank czy wymienną baterię, a także o ładowarkę oraz dodatkowe karty pamięci.
Znajdowanie znajomych
Usługi lokalizujące to coś, co przyda nam się w miejscu, gdzie spodziewamy się naszych znajomych. Na iOS jest aplikacja Moi znajomi, a smartfony powiązane z naszym kontem Google namierzymy ich przez androidową usługę Znajdź telefon. Warto wspomnieć, że nawet Facebook czy Tinder mają funkcję lokalizacyjną i podpowiadają nam, kiedy któryś ze znajomych znajduje się blisko nas, a to wszystko sprzyja spotkaniom i zacieśnianiu więzi!

Aż 60% urlopowiczów nie wyobraża sobie wakacji bez smartfona. Cieszy fakt, że telefon ma tu prędzej rolę narzędzia, po który sięgamy od czasu do czasu, które ma pomóc nam w jakimś zadaniu. Na pewno smartfon z dobrym aparatem na wyjeździe będzie często gościł w naszych rękach, plusem jest to, że pomoże nam skupić się na upamiętnianiu błogich chwil, a nie będzie służył do godzinnego przesiadywania w social media. W takiej roli smartfon na wyjeździe sprawdzi się wyśmienicie.

 

Artykuł sponsorowany