Nie żyje Wanda Chotomska

Pisarka i autorka wierszy dla dzieci miała 88 lat. Oficjalną informację o śmierci pisarki przekazała Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Małgorzata Karolina Piekarska.

Nie żyje Wanda Chotomska

Wanda Chotomska urodziła się 26 października 1926 roku w Warszawie. Studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych. Zadebiutowała w 1949 r. na łamach „Świata Młodych”. W 1958 r. opublikowała pierwszy tomik poezji „Tere-fere”. Pod pseudonimem „Wanda Miron” publikowała wiersze w „Świerszczyku”.

Chotomska to autorka wielu wierszy i opowiadań. Wydała kilkanaście zbiorów wierszy dla dzieci tj. „Tere-fere”, „Kaczka tłumaczka”, „Gdyby tygrysy jadły irysy”, „Gdyby kózka nie skakała”, „Dziesięć bałwanków”, „Kram z literami”.

Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką, a po kapitulacji przebywała w obozie przejściowym w Pruszkowie. Po ucieczce  z obozu zamieszkała w Mosznie.

W 1969 r. Wanda Chotomska otrzymała Order Uśmiechu przyznawany przez dzieci, którego sama była pomysłodawczynią. W 1976 r. została wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY, a w 2003 r. otrzymała za całokształt twórczości Medal Polskiej Sekcji IBBY.