Nowy aparat Sony α7R II

Flagowy bezlusterkowy aparat Sony z wykonaną w technologii BSI matrycą CMOS o rozdzielczości 42,4 megapiksela, zintegrowanym 5-kierunkowym systemem stabilizacji obrazu, funkcją wewnętrznego zapisu materiału wideo 4K, trybem cichych zdjęć i systemem automatyki ostrości Fast Hybrid AF.

aparat  Sony α7R II
aparat Sony α7R II

Nowy aparat Sony α7R II z pierwszym na świecie pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu wykonanym w technologii BSI*

Sony wprowadza nowy, flagowy model aparatu bezlusterkowego z pełnoklatkową matrycą obrazu: α7R II (ILCE-7RM2).
α7R II to aparat z wymiennymi obiektywami wyposażony w pierwszy na świecie pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS Exmor Ri wykonany w technologii BSI, który odznacza się wysoką rozdzielczością (maksymalnie efektywnie około 42,4 megapiksela), dużą czułością (rozszerzaną do ISO 102 400)[i] i nawet o 40% większą niż w modelu α7R szybkością działania systemu AF uzyskaną dzięki 399-polowemu czujnikowi AF opartemu na detekcji fazy umieszczonemu w płaszczyźnie ogniskowej.

Aparat jest ponadto wyposażony w 5‑kierunkowy system stabilizacji obrazu zapożyczony z modelu α7 II. Umożliwia rejestrację i zapis materiału wideo 4K w różnych formatach, takich jak Super 35mm (bez łączenia pikseli) i pełnoklatkowym, co jest światową nowością wśród aparatów cyfrowychi. W urządzeniu zastosowano nowo udoskonalony wizjer XGA OLED Tru-Finder o największym na świecie współczynniku powiększenia (0,78x)[ii].

Wysoka rozdzielczość, duża czułość i szybkie działanie

Nowo opracowana, wykonana w technologii BSI matryca CMOS o rozdzielczości 42,4 megapiksela to najbardziej zaawansowany, najbardziej uniwersalny i odznaczający się najwyższą rozdzielczością przetwornik obrazu w historii Sony. Dzięki niemu korpus α7R II wyznacza nowe standardy jakości, czułości i szybkości działania. W przeszłości fotografowie musieli wybierać między wysoką rozdzielczością a szybkością działania lub wysoką rozdzielczością a dużą czułością korpusu. Innowacyjna matryca w nowym modelu α7R II eliminuje konieczność podejmowania takich decyzji.

Jej rozdzielczość wynosi 42,4 megapiksela. Konstrukcja „gapless on chip” eliminuje przerwy między mikrosoczewkami, a w połączeniu z przeciwodblaskową powłoką przetwornika radykalnie poprawia efektywność przechwytywania światła i w rezultacie gwarantuje dużą czułość, niski poziom szumów oraz szeroki zakres dynamiczny. Aparat zapewnia więc imponujący zakres czułości ISO — od 100 do 25 600 — który można rozszerzyć do ISO 50–102 400ii.

Przetwornik obrazu wykonano w technologii BSI. Jest on wyposażony w powiększone obwody oraz miedziane ścieżki sygnału. Taka konstrukcja zwiększa szybkość transmisji i zapewnia wysoką rozdzielczość rejestrowanego obrazu bez pogorszenia czułości. Dzięki temu dane z przetwornika są generowane około 3,5 razy szybciej niż w modelu α7R.

Nowy α7R II idealnie współpracuje z pokaźną kolekcją obiektywów Sony z serii FE (obiektywów z mocowaniem typu E przeznaczonych do pełnoklatkowych matryc obrazu). Rejestracja szczegółowego obrazu fotograficznego i filmowego o niskim poziomie szumów to zasługa szybkiego procesora obrazu BIONZ X. Brak optycznego filtra dolnoprzepustowego na matrycy sprawia, że wszystkie widoki i krajobrazy są utrwalane z maksymalną możliwą rozdzielczością i wyrazistością.

Nowością w modelu α7R II jest bardzo trwała, obliczona na około 500 000 cykli pracy[iii] migawka, która w porównaniu z poprzednią wersją powoduje o połowę mniejszą wibrację. Aparat można ponadto przełączyć w tryb cichych zdjęć, umożliwiający rejestrację obrazu bez żadnych wibracji i ruchów przetwornika.

Nowa matryca zawiera umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej, 399-polowy czujnik AF oparty na detekcji fazy, zapewniający największe na świecie pokrycie polami AF pełnoklatkowego przetwornika obrazui. Jego połączenie z 25 polami AF opartymi na detekcji kontrastu zaowocowało o 40% większą szybkością działania systemu AF niż w poprzednim modelu. W aparacie wykorzystano zaawansowany algorytm wykrywania ruchu, który wraz z systemem Fast Hybrid AF umożliwia zdjęcia seryjne w tempie 5 kl./s ze śledzeniem ostrości.

Oparte na detekcji fazy czujniki AF w płaszczyźnie ogniskowej działają dobrze również przy korzystaniu z obiektywów z mocowaniem typu A zamontowanych na adapterze mocowania LA-EA3 lub LA-EA1. Dzięki temu zalety pokrycia szerokiej strefy przez 399 czujników, dużej szybkości działania i wydajnego śledzenia ostrości dostępne są przy pracy z jeszcze szerszym wachlarzem obiektywów. Jest to pierwszy przypadek, w którym system AF aparatu bezlusterkowego gwarantuje wysoką wydajność działania z obiektywami zaprojektowanymi do użytku na lustrzankach cyfrowych.

5-kierunkowy system stabilizacji obrazu zoptymalizowany do współpracy z 42,4-megapikselowym przetwornikiem obrazu

Nowy, flagowy model jest wyposażony w innowacyjny, 5-kierunkowy system stabilizacji obrazu, który zoptymalizowano do współpracy z matrycą o dużej rozdzielczości. Podobnie jak system wprowadzony w cenionym modelu α7 II ten zaawansowany stabilizator obrazu koryguje podczas zdjęć różne ruchy korpusu: kątowe (pochylenia i odchylenia), typowe dla zdjęć z użyciem teleobiektywu; boczne (wzdłuż osi X i Y), zauważalne zwłaszcza przy znacznych współczynnikach powiększenia; obrotowe (przechylenie), charakterystyczne dla nagrywania filmów. Kompensacja jest na tyle skuteczna, że przy fotografowaniu można wydłużyć czas migawki nawet o 4,5 stopnia[iv].

5-kierunkowy system stabilizacji obrazu współpracuje dodatkowo z obiektywami Sony α z optycznym stabilizatorem SteadyShot™ (OSS). Takie połączenie zapewnia maksymalną stabilność i wyrazistość. Co równie ważne, stabilizacja działa nawet przy pracy z obiektywami Sony α z mocowaniem typu A[v], które nie mają własnego systemu stabilizacji. Efekt stabilizacji można zweryfikować za pomocą funkcji podglądu na żywo na ekranie LCD lub w wizjerze OLED.

Niezrównane możliwości przy nagrywaniu materiału filmowego 4K

Nowy aparat α7R II imponuje możliwościami nagrywania materiału filmowego. Obejmują one zapis obrazu w jakości 4K (QFHD 3840 x 2160) w trybie Super 35mm z kadrowaniem lub w trybie pełnoklatkowym.

W trybie Super 35mm aparat odczytuje dużą ilość pikseli — około 80% więcej niż w obrazie 4K. Piksele te są odczytywane indywidualnie, bez łączenia w grupy, a następnie poddawane interpolacji w celu uzyskania filmu 4K z minimalną morą i postrzępieniem krawędzi obiektów.

W trybie pełnoklatkowym do generacji obrazu 4K wykorzystywana jest cała szerokość matrycy obrazu, co pozwala na wykorzystanie jej potencjału twórczego. Model α7R II jest pierwszym na świecie aparatem cyfrowym, który umożliwia wewnętrzny zapis obrazu 4K w formacie pełnoklatkowymi.

Do zapisu filmów służy zaawansowany kodek XAVC S[vi], który umożliwia uzyskanie przepływności 100 Mb/s dla obrazu 4K i 50 Mb/s dla obrazu Full HD.

Aparat α7R II pozwala na użycie szeregu funkcji przydatnych w profesjonalnych produkcjach filmowych: profili obrazu, krzywej gamma S‑Log2, przestrzeni barw S-Gamut, rejestracji obrazu HD (720p) w tempie 120 kl./s, kodu czasowego czy reprodukcji „czystego” sygnału HDMI.

Lepsza konstrukcja, większa użyteczność i niezawodność

Udoskonalony wizjer XGA OLED Tru-Finder™ w modelu α7R II zawiera dwustronną soczewkę asferyczną i pozwala uzyskać największy na świecie współczynnik powiększeniaiii: 0,78x. Kryształowa czystość obrazu wyświetlanego w całym polu widzenia to również zasługa powłoki ZEISS® T*, której zadaniem jest tłumienie niepożądanych refleksów.

Aparat sprawia bardzo solidne, profesjonalne wrażenie. Jego korpus jest wykonany z lekkiego, sztywnego stopu magnezu. Nowością w stosunku do poprzedniego modelu jest nowo zaprojektowany uchwyt i przycisk spustu migawki. Wśród pozostałych innowacji warto wymienić nowy mechanizm blokujący pokrętło trybu pracy oraz wprowadzone z myślą o wymagających fotografach dodatkowe możliwości personalizowania funkcji i przycisków.

Aparat α7R II jest wyposażony w technologie Wi-Fi® i NFC. Do obsługi wszystkich funkcji można używać aplikacji Sony PlayMemories Mobile™, dostępnej w wersji na systemy Android™ i iOS. Funkcjonalność urządzenia można zwiększać dzięki stale powiększającej się ofercie aplikacji z serwisu PlayMemories Camera Apps™. Przykładowo, twórcy animacji poklatkowych mogą teraz korzystać z „Dodatku przesunięcia kąta”[vii], który pozwala wzbogacać zdjęcia poklatkowe efektami przesunięcia, zmiany nachylenia i zmiany powiększenia — bez używania żadnych dodatkowych urządzeń ani programów komputerowych. Więcej informacji na www.sony.net/pmca.

Sony wprowadza także nowy monitor LCD CLM-FHD5, który znakomicie ułatwia użycie aparatu α7R II do nagrywania filmów. Ten nieduży, 5,0‑calowy monitor Full HD (1920 x 1080p) umożliwia dokładne regulowanie ostrości z użyciem takich funkcji, jak powiększanie i wyróżnianie ostro ujmowanych fragmentów (peaking). W nastawianiu ekspozycji pomaga funkcja wyświetlania w barwach fałszywych oraz znacznik poziomu wideo. Podczas rejestracji z użyciem krzywej S-Log można natomiast skorzystać z trybu wyświetlania S-Log.

Dostawy aparatu α7R II do Europy rozpoczną się latem 2015 r. Urządzenie będzie kosztować około 3500 EUR.

[i] Rozszerzony zakres ISO dostępny tylko przy fotografowaniu

[ii] Wśród cyfrowych aparatów fotograficznych. Powiększenie wizjera wynosi około 0,78x (obiektyw 50 mm nastawiony na nieskończoność, -1 m-1). Stan na czerwiec 2015 r., badanie Sony.

[iii] Na podstawie wewnętrznych testów Sony, przy włączonym elektronicznym pierwszym przebiegu kurtyny migawki.

[iv] Według normy Camera & Imaging Products Association. Kompensacja przemieszczeń kątowych (pochylenia i odchylenia). Pomiar przy zamontowanym obiektywie Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA i wyłączonej funkcji redukcji szumów przy długiej ekspozycji.

[v] Niektóre obiektywy nie są zgodne z 5-kierunkowym systemem stabilizacji obrazu

[vi] Do nagrywania w formacie XAVC S wymagana jest karta pamięci SDXC klasy 10 lub wyższej. Do nagrywania przy 100 Mb/s wymagana jest klasa szybkość UHS 3.

[vii] W krajach europejskich, w których obecnie dostępny jest serwis PlayMemories Camera Apps

Główne dane techniczne

Nazwa modelu α7R II (ILCE-7RM2)
Mocowanie obiektywu Mocowanie typu E
Przetwornik obrazu Przetwornik obrazu Pełnoklatkowy (35,9 x 24,0 mm), CMOS Exmor R
Liczba pikseli (efektywnie) Około 42,4 megapiksela
Format zapisu Fotografie JPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline),
RAW (format Sony ARW 2.3)
Filmy XAVC S 4K, XAVC S HD, zgodność z formatem AVCHD 2.0, MP4
Funkcje dotyczące filmu Profile obrazu Profil obrazu (wyłączony / 1–7, poziom czerni, gamma (film, fotografia, Cine1–4, ITU709, ITU709 [800%], S-Log2), gamma czerni, Knee (zagięcie charakterystyki), tryb koloru, nasycenie, ogólna kolorystyka, głębia koloru, szczegół, kopiowanie, zerowanie)
Inne Kod czasowy/bity użytkownika, sterowanie zapisem, automatyczne wydłużanie czasu otwarcia migawki, zapis filmu w dwóch formatach, wstawianie znaczników
Wyjście „czystego” sygnału HDMI 3840 x 2160 (30p (25p) / 24p) / 1920×1080 (60p (50p) /60i (50i) / 24p)
YCbCr 4:2:2 8 bitów/RGB 8 bitów
Nośniki danych Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick Micro (M2)*1, karta pamięci SD, karta pamięci SDHC (zgodna z UHS-I), karta pamięci SDXC (zgodna z UHS-I), karta pamięci microSD*1, karta pamięci microSDHC*1, karta pamięci microSDXC*1
System nastawiania ostrości Typ Fast Hybrid AF (AF z detekcją fazy/AF z detekcją kontrastu)
Pola ostrości Pełna klatka: 399 pól (AF z detekcją fazy) / APS-C: 357 pól (AF z detekcją fazy) / 25 pól (AF z detekcją kontrastu)
Zakres czułości Od –2 do 20 EV (przy odpowiedniku ISO 100, z założonym obiektywem F2,0)
Sterowanie ekspozycją Typ pomiaru Pomiar z wykorzystaniem odpowiednika 1200 stref
Czułość ISO (zalecany wskaźnik naświetlenia) Fotografie: ISO 100–25 600 (z rozszerzeniem do ISO 50/64/80/51 200/102 400), automatyczna (ISO 100–6400 z możliwością wyboru górnej i dolnej granicy), wieloklatkowa redukcja szumów (rozszerzenie do ISO 102 400)
Filmy: odpowiednik ISO 100–25 600, automatyczna (odpowiednik ISO 100–25 600 z możliwością wyboru górnej i dolnej granicy)
Migawka Czas otwarcia migawki Fotografie: od 1/8000 do 30 s i B; filmy: od 1/8000 do 1/4 s
Tryb cichych zdjęć Tak (włączanie/wyłączanie)
Elektroniczny pierwszy przebieg kurtyny Tak (włączanie/wyłączanie)
Stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE Typ Mechanizm przemieszczania przetwornika obrazu z kompensacją w 5-kierunkach (kompensacja zależy od specyfikacji obiektywu)
Efekt kompensacji 4,5 stopnia (według normy Camera & Imaging Products Association. Tylko pochylenie/odchylenie. Przy zamontowanym obiektywie Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA. Redukcja szumów przy długiej ekspozycji: wyłączona.)
Napęd Szybkość zdjęć seryjnych*2 Zdjęcia w trybie ciągłym: Hi: maks. około 5 kl./s, Lo: maks. około 2,5 kl./s
Liczba rejestrowanych klatek (w przybliżeniu) w trybie zdjęć seryjnych*2 Tryb zdjęć seryjnych Hi: JPEG L Extrafine: 24 klatki, JPEG L Fine: 30 klatek, JPEG L Standard: 37 klatek, RAW: 23 klatki, RAW&JPEG: 22 klatki
Wizjer Typ Wizjer elektroniczny (XGA OLED Tru-Finder)
Całkowita liczba punktów 2 359 296 punktów
Pokrycie kadru 100%
Powiększenie Około 0,78x, obiektyw 50 mm nastawiony na nieskończoność, -1m-1 (dioptria)
Ekran LCD Typ 7,5 cm (3,0″), TFT
Całkowita liczba punktów 1 228 800 punktów
Regulacja kąta Maksymalnie około 107° w górę, około 41° w dół
Dźwięk Mikrofon Wbudowany mikrofon stereofoniczny
Głośnik Wbudowany, monofoniczny
Łącza Stopka Multi Interface, złącze HDMI micro (typu D), gniazdo mikrofonowe (3,5 mm stereo, minijack), gniazdo słuchawkowe (3,5 mm stereo, minijack), złącze Multi Terminal/Micro USB
Sieć bezprzewodowa (wbudowana) Zgodność z Wi-Fi, IEEE802.11b/g/n (pasmo 2,4 GHz)*3
NFC Zgodność ze znacznikami NFC Forum typu 3
Serwis PlayMemories Camera Apps Tak
Akumulator Akumulator NP-FW50
Waga Około 625 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick PRO Duo) / Około 582 g (sam korpus)
Wymiary Około 126,9 x 95,7 x 60,3 mm
(szer. x wys. x gł., standard Camera & Imaging Products Association)
Temperatura w środowisku pracy 0–40°C
*1 Z użyciem adaptera (sprzedawanego oddzielnie)

*2 Wartości przybliżone, zależne od warunków fotografowania i nośnika danych.

*3 Sposób konfiguracji/dostępu: WPS lub ręczny/tryb infrastruktury. Aparat można połączyć ze smartfonem bez używania punktu dostępowego. (Bezpieczeństwo: WEP/WPA-PSK/WPA2-PSK)

nowy sony  Sony α7R II mini