Ogród stworzony dla dziecka. Jak go urządzić?

W ogrodzie przystosowanym do potrzeb malucha nie może zabraknąć miejsca pozwalającego na swobodną zabawę. Co więcej, cała ta strefa powinna zapewniać jak największy stopień bezpieczeństwa. Jak urządzić ogród odpowiednio do potrzeb i wieku dziecka?

fotolia.com, 119336402 | Autor: elenanoeva

Współcześnie projektowane ogrody są „skrojone” pod potrzeby dorosłych. Zazwyczaj mamy równo przycięte trawniki, kolorystycznie dobrane rośliny, idealnie uporządkowane oczka wodne, czy dopasowane, wysokiej jakości meble ogrodowe. Najczęściej są to miejsca dobrze zorganizowane. Jednak nie wyklucza to możliwości urządzenia dodatkowej strefy w pełni przyjaznej dzieciom. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania i dostosować ogród do wieku i temperamentu swoich pociech. Jeżeli nie ma takiej możliwości, ponieważ wszystko zostało już urządzone, najlepiej wydzielić dziecku przynajmniej skrawek trawnika. Nie musi to być duża przestrzeń – ważne jednak, aby pozwalała na swobodną i bezpieczną zabawę, bez ograniczeń i zakazów, które panują w pozostałych częściach ogrodu.

W takim miejscu możemy urządzić miniplac zabaw. Można skorzystać z gotowych zestawów ze ślizgawką, hamakiem, sznurkowaną drabinką, huśtawką, albo zrobić te elementy samodzielnie. Jeżeli nie mamy ochoty na umieszczanie zbyt dużych, stałych konstrukcji w swoim ogrodzie, możemy postawić na przedmioty składane, łatwe do schowania w razie potrzeby. Idealnym przykładem są tutaj trampoliny ogrodowe, które niezmiennie cieszą się ogromną popularnością. Pozwalają na rozładowanie dziecięcej energii i zapewniają bezpieczną, świetną zabawę dla całej rodziny. Oprócz tego warto kupić przenośny, mały namiocik, w którym nasza pociecha będzie mogła urządzić swoją „bazę” lub nocować z kolegami. W przypadku starszych dzieci lepiej zainwestować w prawdziwy, większy namiot – przyda się również na wycieczki.

Ogród, czyli wyjątkowe miejsce, w którym dziecko może poczuć się swobodnie

Dla bardzo małych dzieci wystarczy zazwyczaj huśtawka i piaskownica. Jednak im maluch starszy, tym bardziej potrzebne są pewne urozmaicenia. Dzieci pięcio- i siedmioletnie ucieszą się z domku do zabawy, a starsze z domku na drzewie. Jeżeli mamy do czynienia z nastolatkiem, najlepiej sprawdzi się miejsce do grania w gry zespołowe, np. siatkówkę lub koszykówkę. W tym przypadku dobrze jest zainwestować w pokrycie powierzchni boiska specjalnym materiałem, który zamortyzuje upadki.

Pamiętajmy, że ruch na świeżym powietrzu i aktywne spędzanie czasu mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój. Taki rodzaj zabawy może zapobiec otyłości, rozwija mięśnie, a przebywanie na słońcu wspomaga wytwarzanie witaminy D. Jak widać, pomysłów na urządzenie strefy zabawy w swoim ogrodzie jest wiele. Kupując różnego rodzaju urządzenia w sklepach, a także wykonując je samodzielnie, pamiętajmy o bezpieczeństwie. Ważne, aby posiadały certyfikaty potwierdzające użycie do produkcji materiałów ekologicznych i nieszkodliwych dla najmłodszych. Tego typu konstrukcje powinny być w pełni stabilne, trwałe i mieć gładkie, równe powierzchnie.

 

Artykuł partnera