Koniec z opłatami roamingowymi w Unii Europejskiej!

Zdaniem wielu Polaków członkostwo w UE nie przynosi wymiernych korzyści. Ustawa Parlamentu Europejskiego udowadnia, że pozytywne aspekty wspólnego rynku to nie tylko teoretyczne rozważania. Unia wprowadza zmiany, które bezpośrednio dotkną przeszło 500 milionowe społeczeństwo. Od piętnastego czerwca 2017 roku ostatecznie znikną opłaty roamingowe w krajach Unii Europejskich. Co oznacza dla nas ta zmiana?

Koniec z opłatami roamingowymi w Unii Europejskiej
Koniec z opłatami roamingowymi w Unii Europejskiej! Zdjęcie: Instagram @europeanparliament

Od połowy czerwca 2017 roku będziemy mogli dzwonić, wysyłać smsy i korzystać z transmisji danych bez dodatkowych opłat.

Do tego czasu opłaty roamingowe będą stopniowo znoszone, pierwsza obniżka nastąpi już w przyszłym roku! Od 30 kwietnia 2016 roku maksymalne stawki roamingowe (czyli dopłaty do krajowej taryfy, z której korzystamy) będą wynosiły: 5 eurocentów za minutę rozmowy (obecnie 19 eurocentów), 2 eurocenty (obecnie 6 eurocentów) za wysłanie SMS-a oraz 5 eurocentów (obecnie 20 eurocentów) za każdy rozpoczęty megabajt przesłanych danych. Oznacza to, że ceny roamingu w tym okresie spadną o około 70 procent. Już w połowie 2017 r. rozmowy, smsy, a także transmisja danych w ramach Unii będą rozliczane identycznie jak połączenia krajowe.

Warto dodać, że UE chce wprowadzić politykę bezpieczeństwa, mającą zniechęcić do celowego korzystania z roamingu na stałe, czyli przechodzenia na najkorzystniejsze taryfy. Bez dopłat roamingowych mogą być lepsze od tych krajowych. Ma to zapobiec problemom koncernów telekomunikacyjnych. KE ma zamiar wprowadzić pewne limity w korzystaniu z roamingu bez dopłat. Jeszcze nie wiadomo, na czym będą polegały ani ile wyniesie dodatkowa opłata po ich przekroczeniu.

Członkowie Parlamentu Europejskiego podkreślają, że UE jest pierwszym regionem na świecie, który wprowadza takie rozwiązania. Mają nadzieję, że ucieszy ono europejskich konsumentów.