Jak wyrobić sobie nawyk oszczędzania?

Największe znaczenie dla stanu portfela mają nasze nawyki. Czasem wystarczy zmienić kilka drobnych przyzwyczajeń, by polepszyć stan swoich finansów. Firma wonga.com, oferująca komfortowe pożyczki przez Internet, we współpracy z ekspertem finansowym Tomaszem Jaroszkiem, przygotowała krótki przewodnik, jak kształtować swoje zachowania, aby oszczędzać.

Zmiana nawyków oszczędnościowych
Zmiana nawyków oszczędnościowych

Żeby zacząć pracować nad sobą i swoimi finansami, musisz uświadomić sobie, gdzie mogą leżeć przyczyny potencjalnych problemów oraz zacząć pracować nad zmianą swoich zachowań.


Nawyk za nawyk

Pożegnanie się z nawykiem nigdy nie jest proste. Wiele osób przegrywa walkę z nałogami lub szkodzącymi przyzwyczajeniami, ponieważ chcą całkowicie je wyeliminować w bardzo krótkim czasie. Nie tędy droga! Okazuje się, że najskuteczniejszą metodą na zerwanie ze starym nawykiem jest zastąpienie go nowym. Potrzeba kilku tygodni, żeby nowy nawyk wszedł w krew. Doskonale widać to na przykładzie walki z papierosami. Uzależnionych od nikotyny często zachęca się np. do żucia gumy. Podobnie można pracować nad swoimi finansami.
Wystarczą trzy proste nawyki, aby zmienić swoją sytuację finansową i bardzo szybko odczuć w portfelu realne oszczędności.

Najpierw płać sobie

Zaraz po otrzymaniu wypłaty przelewaj określoną kwotę na swoje konto oszczędnościowe. Nie zaczynaj od płacenia rachunków czy zakupów. Zacznij od płacenia samemu sobie. Kiedy oszczędzanie wejdzie Ci w krew, zaczniesz budować swoje oszczędności. Największa wymówka tych, którzy nie oszczędzają, to brak pieniędzy, które można odłożyć. Zawsze im ich brakuje, gdyż z oszczędzaniem czekają do samego końca miesiąca. Rób dokładnie odwrotnie i zawsze najpierw płać sobie.

Poznaj efekt latte

Tak jak palacz zastępuje papierosa gumą do żucia, tak Ty możesz zastąpić zbędny wydatek, wrzuceniem pieniędzy do skarbonki. Tzw. „efekt latte” polega na rezygnacji z małych i zarazem drogich przyjemności, takich jak np. tytułowa kawa latte w kawiarni. Zamiast tego, kawę pijemy w pracy lub w domu, a kwotę którą zamierzaliśmy wydać – odkładamy na konto oszczędnościowe. Jeśli będziesz w stanie zrezygnować z takich małych przyjemności i regularnie odkładać w zamian pieniądze, to będzie to nawyk przynoszący bardzo wymierne korzyści. Kawa za 15 zł wypijana 10 razy w miesiącu, to 1800 zł oszczędności rocznie! Oczywiście kawa jest tu tylko przykładem – podobnych drobnych wydatków może być bardzo wiele. Na stronie www.kapitalni.org znajdziesz przydatny kalkulator, który pozwoli ci przekonać się, że nawet małe cięcia w wydatkach mogą przynieść duże oszczędności.

Plan to podstawa

Planuj wydatki w skali miesiąca i roku, planuj wcześniej prezenty świąteczne, wyjazdy i wszystkie wydarzenia, o których wiesz z wyprzedzeniem. Pozwoli Ci to uniknąć nieprzewidzianych wydatków i ograniczy potencjalny stres. Planowanie nawet zwykłych zakupów przed wyjściem do sklepu może dać Ci kilkaset złotych dodatkowych oszczędności! Trzymanie się konkretnych produktów to unikanie innych, z reguły zbędnych, wydatków. Jeśli realizujesz swój plan zakupowy krok po kroku, dużo mniej uwagi poświęcasz na promowane przez sklepy towary, których nie potrzebujesz.