Ojcostwo oczami Zimbardo

Najnowsza książka Philipa Zimbardo, świetnie przyjęta w Polsce (premiera: maj 2015), to również doskonała lektura na Dzień Ojca.

gdzie ci mezczyzniNajnowsza książka Philipa Zimbardo, świetnie przyjęta w Polsce (premiera: maj 2015), to również doskonała lektura na Dzień Ojca.

Tytułowe pytanie „Gdzie ci mężczyźni?”, pociąga za sobą następne:

jakie są przyczyny tego, że miejsce mężczyzn zajęli dziś nieporadni chłopcy? Co można zrobić, by zapobiec postępowaniu kryzysu męskości? Szukając odpowiedzi, Zimbardo w kolejnych rozdziałach wraca do rozważań nad rolą, jaką w życiu chłopców odgrywają ich ojcowie.

Jaka jest rola ojca w dzisiejszym świecie?

Kontakt z ojcem to według autora jedno z remediów na współczesną dezorientację młodych mężczyzn. W dzisiejszym świecie chwiejnych wzorców męskości, chłopcy odbierają sprzeczne sygnały z mediów, uczą się odnosić sukcesy w grach komputerowych, a wiedzę o intymności czerpią z filmów pornograficznych. Próbując się odnaleźć w nowych rolach, chłopcy uważnie obserwują jednak również innych mężczyzn. A zmiany tradycyjnych ról męskich i kobiecych to także, jak pokazuje Zimbardo, ogromna szansa dla dzisiejszych chłopców – to większy udział mężczyzn w wychowaniu dzieci, bardziej codzienny i emocjonalny kontakt ojców z synami.