Poszukiwanie nieruchomości – co warto wiedzieć?

Poszukiwanie własnego mieszkania czy domu wielu osobom kojarzy się z bardzo żmudnym i pracochłonnym procesem. Kupowanie nieruchomości jest trudną sprawą ze względu na powagę samego zakupu – w końcu nabywamy coś na kilkanaście lat, będzie to służyło naszej rodzinie i zapewniało bezpieczeństwo.

mieszkania-do-wynajecia
Poszukiwanie nieruchomości – co warto wiedzieć?

Wydamy prawdopodobnie wszystkie nasze oszczędności, a nierzadko jeszcze dodatkowo zaciągniemy kredyt – chcemy więc dobrze zainwestować nasze pieniądze. Na co warto zwrócić więc uwagę przeglądając ogłoszenia z nieruchomościami?

Najważniejsze informacje

Pierwszym i podstawowym krokiem jest określenie naszych potrzeb, czyli odpowiedzenie sobie na pytanie: jakiego domu/mieszkania potrzebujemy – i takiego szukać. Określmy budżet, jakim dysponujemy, metraż domu, liczbę pokoi oraz obszar, na którym miałby się on znajdować. Darmowe ogłoszenia nieruchomości posiadają wiele wytycznych, które pozwolą nam na zawężenie obszaru poszukiwań, więc warto z nich korzystać.

Przeglądając ogłoszenia z nieruchomościami pewnie nie raz i nie dwa rzuci ci się wam w oczy obiekt, który będziecie chcieli zobaczyć na żywo. To dobry krok, bowiem wiele z mieszkań czy domów będzie wyglądało na zdjęciach o wiele lepiej, niż w rzeczywistości. Nic dziwnego – większego z nich jest robiona pod odpowiednim, korzystnym kątem, a dodatkowo sztucznie poprawiona w programach graficznych. Zatem pierwszą zasadą udanego zakupu jest obejrzenie na własne oczy rzeczy, którą chcemy kupić – nieruchomości nie stanowią tu wyjątku.

Zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania – wielu właścicieli powie nam, że dom jest w stanie idealnym, nic nie trzeba remontować, ani poprawiać. Poprośmy zawsze o plany domu – najlepiej jak będzie z nami doświadczony fachowiec, który sprawdzi czy był on budowany zgodnie z planem, oraz czy nie zostaniemy kiedyś pociągnięci do odpowiedzialności za samowolę budowlaną. O ile krzywe ściany czy źle wylane podłogi ocenimy często „na oko”, tak wiele innych, istotnych kwestii możemy przeoczyć. Jeżeli właściciel posiada dokumenty odbioru domu, to również powinniśmy je przejrzeć.

Prawne aspekty kupna nieruchomości

Coś, czego obawiamy się najbardziej, to ukryte kruczki prawne, które mogą nam narobić dużych kłopotów. Kiedy już widzimy, że dana nieruchomość podoba się nam wizualnie, jest w dobrym miejscu i porządnie wykonana, to sprawdźmy jej stan prawny. Dopiero po jego ocenie możemy się zabrać za podpisywanie umowy kupna.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy sprzedający nieruchomość jest jego jedynym właścicielem. Nie może być bowiem sytuacji, kiedy kupujemy dom od jednego ze współwłaścicieli, a bez żadnej wiedzy tego drugiego. W dziale II księgi wieczystej nieruchomości możemy sprawdzić ilu jest właścicieli i podczas kupna zażądać podpisów każdej z wymienionych osób. Często na serwisach internetowych znajdujemy informację, że mieszkanie jest objęte spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu – najczęściej w takim przypadku księga wieczysta nie jest prowadzona i jedynym sposobem, aby ustalić właściciela, jest zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym prawie do lokalu. Oprócz tego należy się dowiedzieć czy hipoteka nie jest obciążona jakimiś zobowiązaniami. Aby to sprawdzić, musimy zajrzeć do działu III i IV księgi wieczystej. Tam znajdują się wpisy dotyczące obciążeń hipotecznych.

Gdzie szukać wymarzonych nieruchomości?

W Internecie znajduje się kilka serwisów, za pośrednictwem których możemy szukać domów i mieszkań – zarówno na kupno, jak i wynajem. Jedną z ciekawszych tego typu platform, która działa od stosunkowo niedawna, ale już zaskarbiła sobie dużą sympatię użytkowników, jest darmowy portal homla.pl. Znajdziemy tam dziesiątki tysięcy nieruchomości na sprzedaż, których nierzadko próżno szukać na innych tego typu stronach. Samo poszukiwanie wymarzonego lokum nie sprawia żadnego problemu – interfejs jest bardzo intuicyjny, a strona posiada szereg ciekawych funkcjonalności, z arsenałem przydatnych filtrów na czele. Aby znaleźć to, czego szukamy, wystarczy kilka kliknięć – możemy zaznaczyć pewne elementy, które interesują tylko nas, na przykład „dom w pobliżu lasu”. Po naciśnięciu opcji „szukaj” będziemy mogli przeglądać oferty zlokalizowane z dala od cywilizacji. Nieruchomości online są często o wiele lepiej skategoryzowane niż te w gazecie, ze względu na brak ograniczeń ilościowych w podawanych informacjach. Serwis oferuje także pomoc w rozwiązywaniu wątpliwości dotyczących nieruchomości. Nie wiesz czy nie przepłacasz za dom?

Zapytaj specjalistów, dzięki którym będziesz mógł łatwiej podjąć decyzję. Przydatne są też porady, na przykład te dotyczące tego, jakie dokumenty będą wymagane podczas spisywania umowy – niektóre gotowe wzory są dostępne do ściągnięcia za darmo.

Zakup nieruchomości to trudna decyzja i na pewno nie wolno jej podejmować pod wpływem chwili. Najlepiej, aby była ona przemyślana, oraz skonsultowana z prawnikami czy notariuszami – wszak kupujemy coś na całe życie. Warto regularnie sprawdzać dostępne opcje w wygodny dla siebie sposób – na przykład przez Internet. W końcu nigdy nie wiadomo kiedy wśród ogłoszeń pojawi się nasza „perełka”.

Wpis znaleziono dzięki:

- Zakup nieruchomości

- Darmowe ogłoszenia nieruchomości

- Mieszkania