Powiększenie piersi – implanty, czy lipofilling?

Powiększenie piersi to częste marzenie wielu kobiet. W 2016 roku wykonano około 1,5 mln takich zabiegów! Decyzje o nim podejmowane są w celu poprawienia samopoczucia i akceptację własnego ciała. Kiedy pada decyzja poddania się zabiegu, trzeba też wybrać metodę jaką chce się go zrobić.

Powiększenie piersi – implanty, czy lipofilling? - by Pixabay
Powiększenie piersi – implanty, czy lipofilling? – by Pixabay

Często są to jednak zabiegi korygujące, wykonywane z powodu różnych przypadłości. Zanim jednak zdecydujemy się na powiększeniu piersi, warto sprawdzić jakie nowoczesne metody oferuje nam medycyna estetyczna.

Implanty

Implanty to specjalnie uformowane wkładki, które wypełnione są solą fizjologiczną lub żelem silikonowym. Jest to najczęściej wybierana metoda powiększania piersi w Polsce i na świecie. Dzięki rozwojowi technologii, protezy piersiowe dają coraz naturalniejszy efekt. Popularność zawdzięczają również swojej wytrzymałości. Nowoczesne implanty wykonywane są z innowacyjnych materiałów, które są całkowicie bezpieczne i nie powodują ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych. Na rynku można wyróżnić kilka typów protez, różnią się one między innymi wypełnieniem, kształtem. Ze względu na bardziej naturalną imitację tkanki piersi, częściej wybierane są implanty z żelem oraz te o kształcie anatomicznym.

Wybór odpowiedniego implantu ma wpływ na ostateczny efekt zabiegu. Istnieje kilka typów implantów, a każdy z nich posiada inne właściwości. To od oczekiwań pacjentki, jej budowy ciała, kształtu biustu zależy wybór implantu. Na taką decyzję wpływ ma również dobrany sposób przeprowadzenia zabiegu, umiejscowienie cięć oraz implantów. – tłumaczy lek.med. Marek Murawski, specjalista chirurgii plastycznej z Kliniki Elite.

Zabieg powiększenia piersi implantami trwa zazwyczaj około 2 godzin i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Wszczepienie implantów wiąże się z bólem po zabiegu i opuchlizną. Te objawy powinny przestać być dolegliwe po około siedmiu dniach. Konieczne jest noszenie specjalnego biustonosza pooperacyjnego oraz ograniczenie aktywności fizycznej nawet na 6 tygodni. Na szybką rekonwalescencję ma wpływ obserwacja siebie po zabiegu, oraz nie ignorowanie żadnych niepokojących dolegliwości. Powiększanie biustu za pomocą implantów jest bezpieczne – nie ma naukowych, potwierdzonych dowodów na zwiększeniu u kobiet ryzyka nowotworowego po zabiegu.

Lipofilling

Ten tajemniczo brzmiący zabieg jest alternatywą dla powiększania piersi implantami. Zaletą tej metody jest wykorzystywanie naturalnego materiału – lipofilling oznacza odessanie tkanki tłuszczowej z problematycznych miejsc takich jak brzuch, biodra i wykorzystanie jej w innym miejscu, np. do powiększenia biustu. Taki zabieg jest mało inwazyjny, ma też bardzo niskie ryzyko powikłań i nie wymaga hospitalizacji. Jedną z jego wielu zalet jest możliwość wymodelowania kształtu piersi i ich ujędrnienie. Efekty po zabiegu są natychmiast widoczne i długotrwale.

Kluczowym etapem zabiegu lipofillingu jest pobranie tkanki tłuszczowej i odseparowanie komórek, które zostaną przeszczepione w inne miejsce. Proces oddzielania komórek przeprowadzamy za pomocą nowoczesnych sprzętów, takich jak wirówki. Dokładnie oczyszcza pobraną tkankę i pozostawia tylko te najzdrowsze, najbardziej wartościowe komórki. – mówi lek.med. Marek Murawski.

Lipofilling daje nam możliwość powiększenia biustu, jak i wyszczuplenia w problematycznych miejscach. Taki zabieg jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają obawy przez operacyjnym wszczepianiem implantów, ale są zdecydowane na powiększenie rozmiaru biustu.

Którą metodę wybrać?

Wybór metody powiększenia piersi jest najczęściej uwarunkowany stanem zdrowia pacjentek. Ważnym czynnikiem podczas podejmowania takiej decyzji są również preferencje i oczekiwania od zabiegu. Jakie są zalety i wady obu metod? Wszczepianie implantów jest bardziej inwazyjne i wymaga hospitalizacji i rehabilitacji, której często towarzyszy ból. Ta metoda pozwala jednak powiększyć biust nawet o kilka rozmiarów, oraz odpowiednio go wymodelować. Lipofilling jest za to mniej inwazyjnym sposobem, cechuje się też krótszym okresem rekonwalescencji. Przy okazji tego zabiegu możliwe jest wymodelowanie problematycznych obszarów sylwetki, takich jak okolic bioder, ud czy brzucha.