Przed ciążą i w trakcie – jakie badania wykonać?

Okres ciąży to dla każdej rodziny, a szczególnie dla każdej kobiety radosny czas oczekiwania, ale też niemały powód do stresu. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że czas poprzedzający ciążę i kolejne 9 miesięcy nie jest jednorodny, a organizm matki nie zachowuje się cały czas tak samo.

 

Przed ciążą i w trakcie – jakie badania wykonać?
Przed ciążą i w trakcie – jakie badania wykonać?

Odpowiednio dobrana opieka medyczna to taki zakres badań i konsultacji, który bierze pod uwagę aktualne potrzeby ciężarnej. Kobiety, które planują macierzyństwo, powinny wykonać badania poprzedzające zajście w ciążę.

W związku z tym, że ciąża to duże obciążenie dla organizmu matki, warto sprawdzić w jakim stanie jest organizm przyszłej mamy i uzupełnić ewentualne niedobory lub wyleczyć infekcje i inne schorzenia niezdiagnozowane wcześniej u przyszłej matki – radzi dr Ewa Śmiertka, ginekolog-endokrynolog z Centrum Medycznego Falck. – W późniejszym czasie zakres profilaktyki ulega zmianie. Badania wykonywane w I trymestrze są ukierunkowane na ocenę stanu zdrowia matki i płodu, później kontroluje się przede wszystkim jego rozwój – dodaje dr Ewa Śmiertka.

Przed zajściem w ciążę należy wykonać przede wszystkim badania podstawowe: morfologię, poziom glukozy we krwi, badanie ogólne moczu, OB, poziom enzymów wątrobowych. Zalecane są również badania poziomu wapnia, żelaza, witaminy D, TSH, prolaktyny i kreatyniny. Ze względu na ryzyko zakażenia dziecka powinny zostać również wykonane badania na przeciwciała przeciwko toksoplazmozie i różyczce.

Aby uzyskać pełen obraz stanu zdrowia ciężarnej, w trakcie pierwszego trymestru należy rozszerzyć zakres badań o: progesteron, HCG (gonadotropina kosmówkowa – hormon kontrolujący rozwój ciąży), grupę krwi. W trosce o zdrowie dziecka warto wykonać badania przeciwciał w kierunku: wirusowego zapalenia wątroby, HIV, kiły, HCV, cytomegalii i różyczki.
W trakcie trwania ciąży bardzo ważne jest, aby kobieta była pod stałą opieką lekarza ginekologa, a w późniejszym czasie również miała okazję konsultować się z położną. Regularne badania USG, badanie KTG (kardiotokografia – badanie czynności serca płodu), pozwolą kontrolować rozwój płodu, aż do porodu.

Rosnąca świadomość zagrożeń jakie niesie ciąża wiąże się ze stresem i koniecznością wykonania wszystkich zalecanych badań. Warto rozważyć objęcie ciężarnej kompleksową opieką medyczną już na początku ciąży. Zwiększy to poczucie bezpieczeństwa i pozwoli kontrolować stan zdrowia matki i dziecka przez ten sam zespół specjalistów od początku ciąży aż do porodu.