Przesuszona skóra na wiosnę – jak sobie z tym radzić?

Zmienne warunki atmosferyczne, które towarzyszą nadchodzącej porze roku, mają duży wpływ na organizm, samopoczucie, a w szczególności na skórę. Jak pielęgnować naszą cerę w tym trudnym dla niej czasie?

Foto. Sarah Comeau / Unsplash

Przesuszona skóra charakteryzuje się tym, że wytwarza mniej sebum niż potrzebuje i w efekcie brakuje jej składników koniecznych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i skutecznej ochrony. Wiąże się to z odczuciem nieprzyjemnego, nadmiernego napięcia. Po umyciu wodą cera jest wyraźnie wysuszona i ściągnięta. Jak temu zaradzić? Przedstawiamy cztery najważniejsze wskazówki.

1. Właściwy balsam i krem nawilżający

Produkty dedykowane suchej skórze powinny nie tylko dostarczać wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymywania jej. Najlepiej sprawdzą się te nawilżająco-natłuszczające oraz z filtrem UVA i UVB. Po kąpieli ważne jest użycie oliwki (nawet tej dziecięcej) bądź olejów (tych kosmetycznych, które możesz dodać do kąpieli, chociaż zwykła oliwa kuchenna też nie zaszkodzi). Wszystkie preparaty najlepiej wchłoną się na rozgrzanym ciele tuż po kąpieli/prysznicu.

Foto. Humphrey Mule / Unsplash

Dogłębne oczyszczanie

Aby chronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem zmiennych temperatur, nie wolno zapominać o systematycznym oczyszczaniu jej. Zacznijmy od solidnego demakijażu – trzeba o nim pamiętać nie tylko wieczorem, ale też przed porannym nałożeniem make-upu.
W przypadku mocno przesuszonego naskórka niezbędny będzie peeling. Warto wykonać go na całym ciele przed zastosowaniem odpowiedniego kosmetyku, aby ułatwić jego wchłanianie. Regularne złuszczanie pozwala nam pozbyć się martwych fragmentów naskórka i stwarza tym samym miejsce dla kolejnej, zdrowej i zregenerowanej warstwy. Do twarzy łatwiej zastosować peeling enzymatyczny, a podczas kąpieli wykorzystać te gruboziarniste, zwłaszcza w szczególnie zrogowaciałych miejscach.

Nawadnianie

Trzeba pamiętać o tym, że nie tylko zewnętrzne, ale i wewnętrzne nawilżanie jest bardzo ważne. Pamiętaj, aby pić ok. 2 litrów wody mineralnej dziennie. To mogą być też ziołowe herbaty albo bogate w witaminy koktajle z owoców czy warzyw, które również są nasycone wodą.

Zbilansowana dieta

Niech Twój jadłospis będzie bogaty w warzywa, kasze czy owoce, które zawierają przecież mnóstwo witamin. W ten sposób przesuszona skóra zamieni się w promienną cerę. Żyj w myśl zasady „jesteś tym, co jesz”!