Przesuszona skóra na wiosnę – jak sobie z tym radzić?

Mówi się, że "w marcu jak w garncu"... Zmienne warunki atmosferyczne mają duży wpływ na nasz organizm, samopoczucie, a w szczególności na skórę. Jak pielęgnować naszą cerę w tym trudnym dla niej czasie?

Foto. Sarah Comeau / Unsplash

Sucha skóra charakteryzuje się tym, że wytwarza mniej sebum niż potrzebuje i w efekcie brakuje jej składników koniecznych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i skutecznej ochrony. Wiąże się to z odczuciem nieprzyjemnego, nadmiernego napięcia skóry. Po umyciu wodą cera jest wyraźnie wysuszona i ściągnięta. Jak temu zaradzić?

Właściwy balsam i krem nawilżający

Foto. Humphrey Mule / Unsplash

Kremy i balsamy dedykowane suchej skórze powinny nie tylko dostarczać wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymywania jej. Najlepiej sprawdzą się te nawilżająco-natłuszczające oraz z filtrem UVA i UVB. Po kąpieli ważne jest użycie oliwki (nawet tej dziecięcej) bądź olejów (tych kosmetycznych, których możesz dodać do kąpieli, ale nawet zwykłej oliwy kuchennej). Wszystkie preparaty najlepiej wchłoną się na rozgrzanym ciele tuż po kąpieli/prysznicu.

Dogłębne oczyszczanie

Aby chronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem zmiennych temperatur, trzeba pamiętać o systematycznym oczyszczaniu jej. Zacznijmy od solidnego demakijażu – trzeba o nim pamiętać nie tylko wieczorem, ale też przed porannym nałożeniem makijażu.
W przypadku mocno przesuszonego naskórka niezbędny będzie peeling. Warto wykonać peeling całego ciała przed zastosowaniem odpowiedniego kosmetyku, aby ułatwić jego wchłanianie. Regularne złuszczanie pozwala nam pozbyć się jego martwych fragmentów, stwarzamy tym samym miejsce dla kolejnej, zdrowej i zregenerowanej warstwy. Do twarzy łatwiej zastosować peeling enzymatyczny, a podczas kąpieli wykorzystać te gruboziarniste, w szczególnie zrogowaciałych miejscach.

Nawadnianie

Trzeba pamiętać o tym, że nie tylko zewnętrzne, ale i wewnętrzne nawilżanie jest bardzo ważne. Pamiętaj, aby pić ok. 2 litrów wody mineralnej dziennie. To mogą być też ziołowe herbaty, albo drogocenne koktajle z owoców czy warzyw, które również są nasycone wodą. A oprócz tego…

Zbilansowana dieta

Niech Twoja dieta dla dobra promiennej cery będzie bogata w warzywa, kasze czy owoce, zawierające mnóstwo witamin. Żyj w myśl zasady „jesteś tym, co jesz”!

Wpis znaleziono dzięki:

- Skóra po zimie

- Wiosna a pielęgnacja

- Pielęgnacja skóry wiosną

  • Sama ostatnio mam przesuszoną skórę. Uczucie ściągnięcia i suchości jest naprawdę nieprzyjemne. Spróbuję się zastosować do rady, mam nadzieje, że będzie lepiej 🙂