Sindiso Khumalo – mix afrykańskiej kultury w nowoczesnym wydaniu

& Other Stories łączy siły z Sindiso Khumalo - południowoafrykańską marką, znaną z projektów pełnych kolorów, nadruków, zrównoważonych tkanin i przywiązania do afrykańskiej historii. 

 Sindiso Khumalo i & Other Stories - mix afrykańskiej kultury w nowoczesnym wydaniu
Sindiso Khumalo i & Other Stories – mix afrykańskiej kultury w nowoczesnym wydaniu

Założona w 2015 roku, autorska marka Sindiso Khumalo jest odważna, pogodna i kobieca. W jej projektach zauważamy optymizm projektantki, która bawi się modą, ale i z podziwem patrzy na każdy typ sylwetki. Khumalo własnoręcznie projektuje tkaniny, które następnie wykorzystuje w swoim projektach. Tworzy rysunki, akwarele i abstrakcyjne wycinanki. Każda kolekcja Sindiso podkreśla jej afrykańskie dziedzictwo i historię. W sercu marki tkwi także rzemiosło, zrównoważony rozwój i cel, by wzmocnić pozycję kobiet.

Zrównoważona produkcja i nawiązanie do korzeni

„Jako projektantka wiem, że najważniejsze dla mnie jest tworzenie ubrań, które podkreślają moje afrykańskie pochodzenie i mogą przedstawić je we współczesnym kontekście. Lubię wnosić do projektów elementy kulturowe, które są odzwierciedleniem mnie i kim właściwie jestem. Są one wizualnymi ramami naszych kolekcji. Punktem wyjścia do współpracy z & Other Stories, było wykorzystanie materiałów produkowanych w bardziej zrównoważony sposób. To dla mnie ważne, by używać odpowiednich tkanin i tworzyć ubrania, które będą trwałe” – mówi Sindiso Khumalo.

Świat Sindiso Khumalo

& Other Stories

Specjalnie z myślą o tej współpracy, marki stworzyły kolekcję pełną kolorów i wzorów, które naturalnie wyrażają świat Sindiso Khumalo. Motywy i nadruki nawiązują do południowoafrykańskich krajobrazów: na jednym z nich widnieje Protea, rdzenna roślina RPA, a na innym bydło rasy Nguni, hodowane przez ludy w południowej Afryce. W kolekcji zastosowano też odcień intensywnej czerwieni. Jest on zaczerpnięty z tradycyjnego inkehli, czyli nakrycia głowy, które zdobi zuluską pannę młodą w dniu ślubu.

Inspiracje zaczerpnięte z afrykańskich tradycji

Sindiso Khumalo i & Other Stories - mix afrykańskiej kultury w nowoczesnym wydaniu
Sindiso Khumalo i & Other Stories – mix afrykańskiej kultury w nowoczesnym wydaniu

Muszelki kauri, widoczne w nadrukach i dodatkach, symbolizują dobrobyt, bogactwo i szczęście zarówno w kulturze afrykańskiej, jak i afrokaraibskiej. Kolekcja obejmuje odzież ready-to-wear, stroje kąpielowe i akcesoria, wykonane z takich materiałów jak bawełna organiczna, bawełna z recyklingu, len i mosiądz z recyklingu. Kluczowymi projektami są sukienki: z bufiastymi rękawami, subtelnymi baskinkami, falbankami na brzegach, czy obszernymi rękawami. Znajdziemy tu również pasiasty szydełkowy zestaw: top bez rękawów i spodenki, żółty kombinezon, wzorzystą spódnicę midi, bluzkę z głębokim dekoltem w serek, jednoczęściowy kostium kąpielowy oraz wyszywaną kurtkę z szortami do kompletu.

„Sindiso Khumalo tworzy przyszłość mody”

Fasony w kolekcji były inspirowane dziewiętnastowiecznymi portretami kobiet z Afryki i afrykańską diasporą. Kroje dopasowane do kobiecych sylwetek, wciąż są wygodne i funkcjonalne. Kolejnym charakterystycznym elementem stylu Sindiso Khumalo są kołnierze – haftowane, wyszywane szydełkowymi aplikacjami lub odpinane, do noszenia także z innymi ubraniami. Czerń, biel, czerwień, żółty, błękit i zieleń. To kolory, tworzące paletę radości! Ich doskonałym uzupełnieniem będą akcesoria, w tym chusta sarong, torba z rafii, kolczyki i naszyjnik.

 Sindiso Khumalo - mix afrykańskiej kultury w nowoczesnym wydaniu

,,Zrównoważony rozwój leży u podstaw jej nowoczesnych, atrakcyjnych i charakternych projektów dla kobiet. Kolory i nadruki w jej kolekcjach są wyjątkowe, a fasony i zdobienia przemyślane w każdym szczególe. Jesteśmy naprawdę podekscytowane współpracą z Sindiso Khumalo. Cieszymy się, że możemy przedstawić wizję projektantki, pragnącej wprowadzić rzemiosło i modę, która wspiera kobiety” – mówi Karolina Ekman, Co-Lab Manager & Other Stories.