Związek z osobą aseksualną – jak się w nim odnaleźć?

Odmienne potrzeby parterów mogą prowadzić do konfliktów, a nawet do całkowitego rozpadu relacji. Czy da się temu przeciwdziałać?

Związek z osobą aseksualną
Związek z osobą aseksualną – jak się w nim odnaleźć?

Związek z osobą aseksualną, kiedy sami odczuwamy pociąg seksualny, może budzić pewne obawy. Z jednej strony kochamy partnera (albo właśnie się w nim zakochujemy), z drugiej zaś dowiadujemy się, że nigdy nie będziemy wspólnie czerpać przyjemności ze stosunków intymnych. Warto jednak pamiętać, że aseksualność ukochanej osoby nie musi przekreślać szans na udaną relację, przy czym należy mieć świadomość pewnych ograniczeń.

Na czym polega aseksualność?

Zasadniczo aseksualność oznacza trwały zanik pociągu seksualnego oraz chęci nawiązywania kontaktów intymnych. Może on się jednak objawiać różnorako – jako całkowity brak zainteresowania seksem lub zainteresowanie występujące jedynie w konkretnych przypadkach. Osoby aseksualne pragną budować relacje romantyczne, jednak nie opierają ich na aspektach erotycznych. Taki stan występuje u nich od urodzenia i jest traktowany jako pełnoprawna orientacja seksualna. Nie należy jej mylić z zaburzeniami popędu płciowego, które występują u osób wykazujących wcześniej zainteresowanie stosunkami intymnymi.

Związek z osobą aseksualną

Zdarza się, że osoby aseksualne nie są zainteresowani wchodzeniem w relacje miłosne. Takie osoby nazywa się aromantycznymi. Większość osób aseksualnych odczuwa jednak potrzebę stworzenia związku. Oczywiście w ich przypadku najłatwiej byłoby się zakochać w kimś o tej samej orientacji, jednak, jak wiemy, strzała Amora nie wybiera. Bardzo często zaczynają więc żywić uczucie wobec osoby, dla której seksualność stanowi istotny aspekt związku. Co wtedy? Czy odmienne preferencje stanowią przeszkodę?

Jak odnaleźć się w relacji z osobą aseksualną?

Pragnąc stworzyć relację miłosną z kimś, kto nie odczuwa popędu płciowego, należy najpierw porozmawiać o waszych personalnych oczekiwaniach. Część aseksualnych osób uprawia seks lub pozwala na pewnego rodzaju stosunki intymne, choć nie czerpie z nich przyjemności. Robią to, by zaspokoić potrzeby partnera lub partnerki. Co jednak ważne, od nikogo nie wolno wymagać, by wychodził ze swojej strefy komfortu tylko po to, by sprawiać przyjemność ukochanym. Właśnie dlatego tak ważna jest rozmowa, która pozwoli ustalić, na ile jest w stanie zgodzić się osoba aseksualna, co jej nie przeszkadza, a czego z pewnością nie zamierza robić.
Pamiętajmy, że budowanie intymności to nie tylko seks. Przytulanie, pocałunki, dotyk… to wszystko może umacniać wasze uczucie. Wiele z tych rzeczy, choć nie wywołuje w osobach aseksualnych podniecenia, to sprawia im przyjemność. O tym też dobrze porozmawiać na początku relacji.

Zanik popędu seksualnego w związku

Jak już wcześniej wspomniano, nie należy mylić aseksualności z zaburzeniami popędu, które występują nagle. Przypuszczenie, że partner jest osobą aseksualną, ponieważ nie wykazuje ochoty na kontakty intymne, pomimo że wcześniej miał na nie chęć, jest całkowicie mylne. W takiej sytuacji warto skierować drugą połówkę na terapię seksuologiczną lub poważnie zastanowić się, czy ukochany bądź ukochana czegoś nie ukrywa.

 

EP