Sojuszniczka piękna z parapetu – żyworódka

W wielu domach pojawiła się tylko ze względów estetycznych jako roślina doniczkowa. Niewielu jednak wie, że jej właściwości pozytywnie wpływają na kondycję skóry i włosów.

Sojuszniczka piękna z parapetu – żyworódka. Foto Irina_kukuts/Pixabay

Żyworódka pierzasta, czyli kalanchoe daigremontiana to sukulent z rodziny gruboszowatych. Pochodzi z Madagaskaru, a w Polsce jest jedną z popularnych roślin doniczkowych. Jej powszechność w polskich domach wynika z łatwości uprawy – wystarczy postawić ją na parapecie i podlewać raz w tygodniu. Ze względu na sposób rozmnażania jest nazywana rośliną o cudownych liściach. To określenie pasuje do niej również dlatego, że nie tylko ładnie prezentuje się w doniczce, ale ma też wiele właściwości leczniczych.

Na problemy skórne

Roślina jest bogata w witaminę C oraz mikro- i makroelementy, takie jak mangan, miedź, selen, cynk, bor, glin, krzem, potas, wapń, żelazo. Sok z liści rośliny ma działanie regenerujące, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Reguluje wydzielanie sebum i rozjaśnia przebarwienia, dlatego może być stosowany wspomagająco w walce z trądzikiem. Można go aplikować w formie toniku nakładanego na oczyszczoną skórę twarzy. Sok z kalanchoe przyspiesza też leczenie ran oraz łagodzi ukąszenia owadów, zmniejszając obrzęk, zaczerwienienie i uczucie swędzenia. Popularność zyskuje maść z żyworódki, polecana do cery suchej i normalnej. Nawilża oraz pozostawia skórę gładką i sprężystą. Może być wykorzystywana jako wsparcie w problemach z rogowaciejącym naskórkiem i popękaną skórą dłoni.

Na włosy

Właściwości tej rośliny sprawdzą się również w pielęgnacji włosów. Preparaty z żyworódki usuwają łupież, regenerują cebulki i zapobiegają wypadaniu włosów. Najczęściej stosowane są w formie wcierki, nakładanej na wilgotną i oczyszczoną skórę głowy.

Domowy sok z żyworódki

Produkty z żyworódki są dostępne w aptekach w formie płynu lub maści. Często w ich skład wchodzi dodatkowo ekstrakt z aloesu. Sok można zrobić samemu, z rośliny doniczkowej, minimum rocznej. Liście należy zerwać, umyć i osuszyć, a następnie zawinąć w ręcznik papierowy i włożyć do lodówki 3–5 dni. Po tym czasie drobno pokroić liście, przesypać do szklanego naczynia i rozgniatać drewnianą łyżką. Naczynie należy włożyć do lodówki na co najmniej kilka godzin. Na koniec oddzielić miazgę od soku przez sito i przelać do ciemnej butelki. Płyn powinien odstać kilka dni.

Justyna Grochowska