Sok i koktajl – domowy czy sklepowy?

Bardzo popularne stało się ostatnio picie soków warzywnych i owocowych. Przyczyną jest coraz większa świadomość o wpływie zdrowego odżywiania na nasze zdrowie, a także rosnąca dostępność i różnorodność sprzętów, dzięki którym możemy przygotować taki sok samodzielnie.

Sok i koktajl – domowy czy sklepowy?

Jak jest naprawdę? Jakie soki wybierać? Świetną alternatywą dla napojów sklepowych jest przygotowanie soków lub koktajli warzywno-owocowych samemu w domu. Kluczowe jest tutaj, aby były one mieszanką warzyw i owoców. Są kolorowe, pyszne i przede wszystkim zdrowe. Ale to nie jedyne ich zalety.

Dlaczego picie koktajli warzywno-owocowych jest tak ważne?

Przede wszystkim dostarczają nam mnóstwo składników odżywczych takich jak przeciwutleniacze czy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy, ponieważ w takim koktajlu lądują całe warzywa i owoce, nawet ze skórką, a to ona jest prawdziwą skarbnicą witamin oraz tak cennego dla nas błonnika. Ten ostatni dba o prawidłową pracę układu pokarmowego, przyczynia się również m.in. do ograniczenia wchłaniania złego cholesterolu  i trójglicerydów, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi czy stężenia glukozy. Dodatkowo błonnik zmniejsza uczucie głodu i wpływa na rozwój korzystnych bakterii w jelitach. Nie zapominajmy, że dzięki wodzie zawartej w owocach koktajle i soki pomagają nam zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu. Pijąc je, możemy dostarczyć mu dodatkową porcję płynu. Koktajle mogą być przydatne w odchudzaniu. Dzięki zawartości błonnika pomagają zrzucić zbędne kilogramy, zapewniając przy tym wiele składników odżywczych. Taki napój może być doskonałym śniadaniem lub kolacją. Jest pyszny, a do tego zdrowy. To właśnie dzięki temu koktajle są też doskonałym urozmaiceniem zbilansowanej diety. Jedzenie owoców  i warzyw oraz picie zrobionych z nich koktajli pomagają także pozbyć się z organizmu zanieczyszczeń i zbędnych produktów przemiany materii. Najlepsze działanie mają sezonowe warzywa, takie jak buraki, seler czy marchew. Poleca się jeść je na surowo, bo gotowanie zabija część witamin i enzymów, które pomagają neutralizować szkodliwe substancje w naturalny sposób.  A zrobiony w domu koktajl lub sok jest właśnie taką formą spożywania surowych warzyw i owoców. Dodatkowo po wypiciu koktajlu odczuwamy przypływ energii i poprawia nam się humor. Jest to ważne szczególnie jesienią  i zimą, kiedy często zdarza się, że jesteśmy senni, mamy problemy z koncentracją i gorsze samopoczucie.

Sok i koktajl – domowy czy sklepowy?

Istnieją cztery najważniejsze zasady przygotowywania takiego soku bądź koktajlu. Pamiętaj:

  • Podstawą soku powinny być warzywa (marchew, buraki, kapusta, ogórek, seler naciowy).
  • Owoce mają tylko nadać smak (jabłko, pomarańcza, cytryna).
  • Dodatek zielonych liści bardzo podnosi wartość odżywczą soku. Szpinak, natka pietruszki – ich nigdy dość.

Jeżeli bardzo lubisz soki owocowe, pamiętaj, aby nie przesadzać z ich ilością. Czasami lepiej zjeść samą pomarańczę, ponieważ do wyprodukowania szklanki soku pomarańczowego potrzeba kilku owoców.

Jakiego sprzętu najlepiej używać do przygotowywania zdrowych napojów?

Soki i koktajle można wyciskać za pomocą sokowirówek, wyciskarek lub zmiksować za pomocą blenderów. Co wybrać? Sokowirówkę Philips HR1922, jeśli zależy wam na szybkim efekcie i wolicie klarowną konsystencję soku. Wyciskarkę wolnoobrotową Philips HR1889 gdy chcecie uzyskać skoncentrowany, gęsty i bardziej sycący sok

z dużą ilością błonnika. Blender szybkoobrotowy Philips HR3655  z kolei pozwala, aby wszystkie składniki odżywcze znajdowały się w jednym posiłku i podkręca smak.

Tekst pochodzi z książki „Soki i koktajle w minutę” Agaty Ziemnickiej, która ukazała się nakładem wyd. Burda Książki przy współpracy z Philips.

Fot.: Wysokoobrotowy blender Philips HR3655 umożliwia łatwe przygotowywanie różnorodnych potraw, w tym zdrowych koktajli, a tryb pulsacyjny pozwala wygodnie kontrolować poziom i czas jego miksowania. Wszystkie elementy urządzenia oprócz korpusu i ostrza można myć w zmywarce, a samo ostrze odepniesz dołem od kielicha i szybko przepłuczesz pod kranem. Cena rekomendowana: 679 pln.