Andrzejki – wieczór wróżb

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w Wigilię dnia św. Andrzeja. Przed nami noc magii i wróżb..!

andrzejki
Andrzejki – wieczór wróżb

To znane i lubiane święto, często kojarzymy jednoznacznie. Z wróżbami! Nie bez przyczyny – magiczne sztuczki to nieodłączny element każdej andrzejkowej zabawy i „de facto”… bez nich ani rusz. Skąd jednak taki, a nie inny pomysł i dlaczego cyklicznie co roku planujemy, omawiamy i obchodzimy akurat imieniny wszystkich Andrzejów?

Szkocki patron

Pochodzenie samego dnia, jakim są Andrzejki nie jest do końca sprecyzowane. Najczęściej przyjmuje się, że narodzone w Starożytnej Grecji – ze względu na greckie korzenie imienia Andrzej (w ów języku Anderss, co oznacza „mężczyzna” lub „mąż”) – w XII wieku na stałe zadomowiły się  w Europie. Co ciekawe przypadły do gustu mieszkańcom Szkocji, którzy uznali św. Andrzeja za patrona kraju – to tu najhuczniej obchodzone jest święto wszystkich panów o tym imieniu. Oprócz tradycyjnych zabaw, koncertów i wywieszania flagi, jest to także dzień wolny od pracy. Należy tutaj zaznaczyć, iż  Andrzejki organizowane są w Szkocji dnia 30-go listopada, a nie 29-go, jak ma to miejsce w przypadku Polski.

Matrymonialne przepowiednie

Mimo męskich imienin w nocy z 29-go na 30-go listopada, wróżby i zabawy andrzejkowe są przeznaczone głównie dla kobiet. Dawniej w ten magiczny wieczór, gromadziły się i wspólnie poszukiwały sposobów, aby przewidzieć swoje dalsze losy – oczywiście te miłosne i związane z życiem uczuciowym. Próbując różnych metod – zarówno wróżb, próśb, jak i przepowiedni, zawsze utwierdzały się w przekonaniu, że modlitwy dotyczące odnalezienia tego jedynego oraz szczęśliwego zamążpójścia w końcu zostaną wysłuchane. Nad wszystkim czuwał także wspomniany wcześniej św. Andrzej, opiekun pobożnych i niewinnych panien. Powszechnie uważano, iż pomagał on w spełnianiu dziewczęcych próśb oraz odgrywał rolę wiernego towarzysza. Obecnie Andrzejki wciąż mają charakter matrymonialny lecz obchodzą je nie tylko reprezentantki płci żeńskiej, ale także i mężczyźni…ciekawi co przyniesie los!

Zabawy i swawole

To co z pewnością sprawia, że Andrzejki są dniem iście magicznym to oczywiście niezliczona ilość zabaw oraz wróżb. Te, przynajmniej w teorii przepowiedzą w którą stronę podąży serce, a także odpowiedzą na męczące niektórych pytania natury uczuciowej. I tak na przykład:  układając buty jeden za drugim, poznasz kto najszybciej wyjdzie za mąż. Przebijając duże serce z wypisanymi na nim imionami, odkryjesz swoją przyszłą połówkę, natomiast strużyny z obranego jabłka przerzucone przez ramię wskażą inicjały ukochanego. W Polsce zdecydowanie prym wiedzie jednak inna wróżba – słynny wosk przelewany przez dziurkę od klucza! Utworzony i zaschnięty kształt ma swoją symbolikę, którą określa się według własnych upodobań. A więc…do wyboru, do koloru!

29 dzień listopada zdaje się być tym najbardziej magicznym w całym roku. To zasługa zarówno pomysłowych oraz hucznych zabaw, jak i niezwykle charakterystycznego klimatu obecnego  podczas wigilii św. Andrzeja. Czy zamierzacie w tym roku zorganizować wieczór magii i wróżb?