Tradycyjne wróżby andrzejkowe

Chcesz wiedzieć co czeka Cię w przyszłości? Andrzejki zbliżają się wielkimi krokami, dlatego już teraz warto sprawdzić, na czym polegają tradycyjne wróżby.

wrozby andrzejkowe

Tradycyjny wieczór wróżb przypada w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Polacy z chęcią kultywują stary zwyczaj i wspólnie z bliskimi bawią się w przepowiadanie przyszłości. Przedstawiamy najpopularniejsze tradycyjne andrzejkowe wróżby.

1. Co mnie czeka w najbliższym czasie?

Lanie wosku to chyba najbardziej znana wróżba. Od razu pojawia się przed oczami, gdy myślimy o Andrzejkach. Polega na wylewaniu wosku na zimną wodę, tradycyjnie przez ucho od klucza. Odczekujecie chwilę i sprawdzacie kształt zastygłej masy. Możecie też patrzeć na cień, jaki rzuca dana figura. Przed laniem wosku warto określić temat, którego będzie dotyczyła wróżba. Łatwiej będzie ją zinterpretować.

2. Która pierwsza wyjdzie za mąż?

Panie ustawiają buty od najdalszej ściany do progu – jeden za drugim. Właścicielka buta, który pierwszy przekroczy próg, najwcześniej zmieni swój stan cywilny. Tą samą zabawę możecie stosować także do innych pytań.

3. Jakie imię będzie miał przyszły wybranek serca?

W ciągu dnia przygotuj karteczki z imionami. Jeżeli spędzasz wieczór w towarzystwie, niech każda z Was wylosuje imię przyszłego partnera. Jeżeli nie planujesz nic szczególnego, schowaj karteczki pod poduszkę i rano wyciągnij jedną z nich.

To nie jedyna wersja tej wróżby. Zamiast karteczek, przygotujcie duże serce i na nim napiszcie imiona. Szpileczką każda po kolei przekłuwa serce po jego czystej stronie. Przebity punkt wskazuje na imię przyszłego męża.

4. Co będzie najważniejsze w przyszłości?

Przygotujcie kilka kubków, pod każdym z nich postawcie inny przedmiot i nadajcie mu znaczenie. Dla przykładu: wylosowałaś pieniądze? To znaczy, że Twoja przyszłość skoncentruje się wokół kariery zawodowej.

Andrzejki to przede wszystkim idealna okazja do spotkania ze znajomymi. Jeżeli nie macie ochoty na przygotowywanie całego zestawu wróżb, mamy dla Was alternatywę. Upieczcie babeczki albo ciasteczka, a w środku zostawcie karteczkę z krótką wróżbą. Smakołyki możecie wybierać z zasłoniętymi oczami.

Jak mówi staropolskie przysłowie: na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja! Życzymy magicznego wieczoru!