Suchość pochwy – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Pozytywne postrzeganie własnego ciała, jego akceptacja i uczucie komfortu są ważnymi czynnikami decydującymi o samopoczuciu kobiety. To wszystko popsuć może jednak dyskomfort związany ze strefami intymnymi.

Suchość pochwy
Suchość pochwy – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Suchość pochwy to problem, z którym mierzy się wiele kobiet. Często stanowi ona wstydliwy temat, dlatego zgromadziłyśmy dla Was zbiór najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi związanych z tym kłopotem.

Czym jest suchość pochwy?

Suchość pochwy to przede wszystkim uczucie mniej lub bardziej specyficznego dyskomfortu w okolicach intymnych. Wiąże się z brakiem wilgotności w pochwie, u jej wejścia oraz w obszarze sromu. Może pojawiać się okresowo, ale także chronicznie, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Jakie objawy najczęściej wiążą się z suchością pochwy?

Charakterystycznym objawem jest oczywiście uczucie suchości. Co więcej, może to być także pieczenie, swędzenie czy nawet ból. Te objawy spowodowane są zmniejszonym nawilżeniem skóry okolic intymnych. Mogą pojawiać się nie tylko przy aktywności seksualnej lub po niej, ale także podczas chodzenia, jazdy rowerem czy noszenia obcisłych ubrań. Czasem suchość okolic intymnych odczuwana jest jako uczucie pulsowania i ucisku w pochwie.

Kogo najczęściej dotyczy?

Problem dotyka zwykle kobiety po 45. roku życia. Związane jest to z faktem, że w okresie okołomenopauzalnym spada poziom estrogenów, co powoduje, że ścianki pochwy stają się cieńsze, mniej elastyczne i nawilżone. Wagina robi się bardziej wrażliwa na różnego rodzaju bodźce, nawet kontakt z bielizną może być nieprzyjemny. Czasami dochodzi do krwawień, bo ścianki pochwy są tak cienkie i suche, że stają się wyjątkowo wrażliwe i podatne na zranienia.

Czy suchość pochwy może występować u młodych kobiet?

Zdecydowanie tak. Suchość okolic intymnych może pojawić się u kobiet po operacjach jajników, w okresie karmienia piersią oraz przy przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych. Wiąże się także z niedoborem lub wahaniami hormonów. Ponadto niektóre schorzenia przemiany materii (np. cukrzyca), leki, radioterapia przy chorobach nowotworowych, a także stres mogą także powodować suchość pochwy.

Co powinna zrobić kobieta, która zauważy u siebie objawy suchości pochwy?

W pierwszej kolejności powinna otwarcie porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem. Dopytać o możliwe przyczyny i wykluczyć wszystkie choroby, które mogą powodować suchość okolic intymnych. Dowiedzieć się o możliwościach zastosowania odpowiednich preparatów czy kremów oraz ich dostępności.

Jak radzić sobie z tą dolegliwością?

Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną suchości pochwy. Przykładowo jeżeli jest to skutek antykoncepcji hormonalnej, prawdopodobnie należy zmienić stosowany środek. W przypadku kobiet w wieku okołomenopauzalnym często przypisywanymi produktami na złagodzenie objawów suchości pochwy są te zawierające hormony (kremy lub globulki dopochwowe). Dla kobiet, które nie mogą lub nie chcą używać hormonów, zadowalającą alternatywę stanowią preparaty ich niezawierające.
Północnoamerykańskie Towarzystwo Menopauzy (North American Menopause Society) zaleca w pierwszej kolejności stosowanie na suchość pochwy produktów niehormonalnych. Produkty te (lubrykanty, środki nawilżające) to głównie żele, czyli produkty na bazie wody. Jednakże dla wielu kobiet nie są one satysfakcjonującym rozwiązaniem w związku z brakiem pielęgnującego i ochronnego efektu lipidów. Intymny krem nawilżający Vagisan® jest odpowiedzią na te potrzeby. Jest niezawierającym hormonów kremem na suchość pochwy, który działa podwójnie: zapewnia nawilżenie oraz kojące lipidy. Co ważne, może być stosowany dopochwowo za pomocą aplikatora oraz na zewnętrzne okolice intymne.
Krem łagodzi dyskomfort pochwy i sromu (suchość, pieczenie, świąd oraz ból podczas stosunku). Można go stosować przez dłuższy czas. W razie potrzeby intymnego kremu nawilżający Vagisan® używa się również bezpośrednio przed stosunkiem seksualnym. Krem nie wpływa na mobilność plemników, więc nie ma przeciwwskazań, by używały go kobiety starające się o dziecko.

Konsultacja:

Dr Iris Schmidts-Winkler – lekarz, doradca medyczny, Dr. August Wolff GmbH & Co. KG Arzneimittel, Bielefeld, Niemcy