Szelki dla psa – jakie powinny być? Wskazówki

Szelki dla psa są alternatywą dla popularnej obroży. Wielu właścicieli kupuje je nawet razem z obrożą, aby móc dopasować ich użycie do konkretnych potrzeb i sytuacji. Jakie są zalety szelek dla psa? Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Szelki dla psa – jakie powinny być? Wskazówki

Czym są szelki dla psa?

Szelki dla psa są coraz bardziej popularne, a właściciele czworonogów coraz częściej wybierają je zamiast tradycyjnej smyczy z obrożą. Ich zastosowanie nawiązuje do tradycji, jaką było wykorzystywanie podobnych uprzęży w saniach lub zaprzęgach. Obecnie szelki mają swoich zwolenników szczególnie wśród właścicieli czworonogów nie przepadających za obrożą, która ogranicza ich ruchy, i potrafi boleśnie uciskać szyję psa. Lepiej sprawdzą się również u tych zwierząt, które mają w nawyku szarpać za smycz. Takie gwałtowne zachowania mogą w dłuższej perspektywie nadwyrężać kark zwierzęcia (prowadząc do uszkodzenia kręgów szyjnych), a nawet być przyczyną przyduszenia. Pies w szelkach jest bardziej bezpieczny, ponieważ gdy szarpie, jego siła rozkłada się na kilka punktów ciała. Warto pamiętać o tym, że nie ma jednego modelu szelek idealnych. Wybór powinien być uzależniony od kilku parametrów, m.in. wielkości zwierzęcia czy przeznaczenia (np. spacery, wspólne bieganie z pupilem lub jazda samochodem).

Rodzaje szelek dla psa

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów szelek dla psa. W zależności od ich konstrukcji mogą być wykorzystywane zarówno podczas codziennych spacerów, biegania po lesie lub za rowerem, jak i do ciągnięcia zaprzęgu. Tym samym dzielą się one na:

  • klasyczne szelki – nadają się do codziennych spacerów i są najpopularniejszymi wśród wszystkich rodzajów tych akcesoriów. Dostępne są w różnych rozmiarach, fasonach i kolorach. Niestety nie sprawdzą się do celów sportowych. Należą też do najtańszych ze wszystkich;
  • szelki sportowe – przeznaczone są dla psów, których właściciele nie stronią od aktywności fizycznej. Wykonuje się je zazwyczaj z lepszej jakości materiałów niż szelki spacerowe. Dzieli się je na podkategorie uwzględniające rodzaj uprawianego sportu, np. bieganie czy jazdę na rowerze;
  • szelki profesjonalne – stosowane do celów specjalistycznych, w tym u psów tropiących;
    szelki samochodowe – służą do bezpiecznego przewożenia psa. Wyposażone są w zapięcia, które przypina się do pasa samochodowego.

Jak wybrać szelki dla psa?

Przed zakupem szelek dla psa konieczne jest dokonanie jego szczegółowych pomiarów. Jeśli właściciel nie potrafi zdjąć prawidłowej miary samodzielnie, warto udać się z psem do sklepu z akcesoriami dla zwierząt i poprosić o pomoc bardziej doświadczonego sprzedawcę. Wymiarami, które należy znać, są:

  • obwód szyi w jej najszerszym punkcie,
  • obwód klatki piersiowej w jej najszerszym punkcie,
  • długość pomiędzy punktami pomiarowymi klatki piersiowej i szyi.

Szelki muszą być dobrane w taki sposób, aby nie krępowały ruchów psa, nie uciskały i nie powodowały bólu podczas chodzenia. Jeśli mają elementy wystające, należy zwrócić uwagę na to, czy nie drażnią skóry zwierzęcia. Ich paski nie mogą się ponadto wrzynać w ciało psa. Dobrze jest, gdy szelki posiadają odblask, który zapewnia bezpieczeństwo podczas spacerów po zapadnięciu zmroku. Materiał, z którego są wykonane, także musi być nie tylko wytrzymały, ale przede wszystkim łatwy w czyszczeniu. Powinien także szybko schnąć. Warto przyzwyczajać psa do noszenia szelek od szczenięctwa.