Cudowne właściwości zdrowotne pyłku pszczelego

Niewiele osób wie, że nie tylko miód ma wyjątkowo lecznicze właściwości. Również pyłek zbierany przez pszczoły jest w stanie dostarczyć naszemu organizmowi cennych składników odżywczych.

właściwości pyłku pszczelego
właściwości zdrowotne pyłku pszczelego. foto. pixabay.com

Pyłek pszczeli, nazywany także kwiatowym, zyskuje coraz większą popularność jako produkt leczniczy medycyny naturalnej. Społeczeństwo zaczyna poszerzać swoją świadomość, że dary od pszczół to nie tylko popularny, słodki miód, który w trakcie przeziębienia dodajemy do herbaty czy propolis, z którego możemy przygotować rozgrzewającą nalewkę, ale i żółte kuleczki tzw. pszczele obnóża, mające zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Czym jest pyłek pszczeli?

Pyłek kwiatowy (czyli męskie komórki rozrodcze produkowane przez kwiaty) jest zbierany przez pszczoły miodne – zbieraczki. Na ich trzeciej parze odnóży można zaobserwować wówczas żółte „kuleczki” – gdyż tam właśnie go przechowują. Mieszają one pyłek ze śliną oraz nektarem, który w postaci obnóży zanoszą do ula i składają w komórkach plastra. Służy on do zaspokajania bieżących potrzeb pokarmowych pszczół, a także tworzy zapasy na okresy niedostatku. Młode pszczoły ugniatają pyłek i wzbogacają go miodem, a następnie zasklepiany jest woskiem. Tak spreparowany pyłek nazywany jest pierzgą, która daje całej pszczelej rodzinie zapas białka. Łatwo można zauważyć, że „kuleczki” mają różne odcienie. Ich barwa zależy od roślin, z których były zbierane. Przykładowo, te z maku będą ciemniejsze, a te z mniszków jasnożółte. Jeden ładunek pyłku to efekt odwiedzin ok. 100 kwiatów, a jedną komórkę plastra wypełnia 20 ładunków.

Bogactwo składników odżywczych

Jakie cenne składniki kryją w sobie te magiczne kuleczki? Na pewno są one bogatym źródłem witamin A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12 oraz kwasu foliowego, inozytolu, biotyny, kwasu pantotenowego czy kwercetyny. Zawierają około 40 pierwiastków pod postacią soli mineralnych. Oprócz tego cenne pierwiastki takie jak potas, magnez, żelazo, cynk, selen, bor, srebro, pallad, platyna, cyrkon i tytan.

Nazwa substancji Zawartość /ľg/g
Karotenoidy 6,6 – 2125
Witamina E 210 – 1700
Witamina C 14 – 2052
Witamina B1 5 – 15
Witamina B2 5 – 21
Witamina B6 3 – 9
Kwas nikotynowy 13 -210
Kwas pantotenowy 3 – 50
Biotyna 0,6 – 6
Kwas foliowy 3 – 7

źródło: https://www.doz.pl/czytelnia

Lecznicze właściwości pyłku

Pyłek dzięki swojej bombie witaminowej ma szereg właściwości leczniczych. W lato na pewno ucieszy Was informacja, że pomaga on wrócić do prawidłowej wagi – już po tygodniu regularnego przyjmowania pyłku można zauważyć zmiany w swojej figurze i samopoczuciu. Dzięki regulacji przemiany materii osobom walczącym z nadwagą pomaga zrzucić zbędne kilogramy, a tym, którzy próbują przytyć wzmaga apetyt i pozwala się wzmocnić. Dodatkowo reguluje procesy trawienne i wspomaga leczenie choroby wrzodowej żołądka czy dwunastnicy. Pyłek działa silnie przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie i jest dobrym narzędziem do walki z przeziębieniami. Zwiększa poziom żelaza we krwi oraz czerwonych ciałek i poprawia krążenie, dlatego jest on sprzymierzeńcem walki z anemią. Dla zwolenników urody – pyłek korzystnie wpłynie też na skórę, włosy (zwalcza łupież i zapobiega wypadaniu włosów), opóźnia procesy starzenia i generalnie dodaje „błysku w oku”. Do tego pyłek wykazuje działanie uspokajające – zmniejsza nerwowość, rozdrażnienie, wspomaga leczenie depresji i ogólnie wzmacnia system nerwowy.

Zastosowanie w chorobach

Pyłek pszczeli w połączeniu z miodem może służyć jako narzędzie do leczenia chorób alergicznych. Stosowanie pyłku wspólnie z miodem skutecznie leczy katar sienny, astmę lub znacznie łagodzi ich objawy. Dzięki właściwościom detoksykacyjnym działa ochronnie na tkankę wątroby, wspomagając jej odbudowę. Wyciągi z pyłku kwiatowego zwiększają wydzielanie insuliny, dlatego spożywany przez chorych na cukrzycę skutecznie pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Może być też wykorzystywany u dzieci w chorobach związanych z zaburzeniami odżywiania np. brakiem apetytu czy opóźnionym rozwojem.

Dawkowanie:

  • Cukrzyca – codziennie po 30 g przez 2 tygodnie,
  • Anemia – codziennie po 40 g przez 2 tygodnie,
  • Nadciśnienie – mieszanka pyłkowo-miodowa (w proporcjach 1:5) po 2-3 łyżeczki dziennie przez okres 1 – 3 miesięcy,
  • Choroby nowotworowe i popromienne – stosować codziennie dawki 20 g pyłku z miodem.

Kosmetyczne zastosowanie

Wprowadzane do kosmetyków ekstrakty z pyłku pszczelego wykazują korzystne działanie na skórę i włosy. Kremy oraz balsamy odżywiają i wygładzają skórę, przywracają jej elastyczność, nadają zdrowy, młody wygląd i opóźniają procesy starzenia. Dzięki obecności aminokwasów zawierających siarkę w ekstraktach z pyłku szampony zwalczają łupież i zapobiegają wypadaniu włosów, regenerują, odżywiają włosy i skórę głowy. Znane są też odżywcze maseczki przyrządzane domowym sposobem z pyłku, żółtka jaj i oliwy.

  • Maseczka wygładzająco – odżywcza

Wymieszaj dokładnie 1 łyżeczkę sproszkowanego pyłku z 1 żółtkiem. Całość nanieś na twarz i pozostaw na około pół godziny. Następnie zmyj delikatnie i osusz skórę twarzy.

  • Maseczka wzmacniająca

Wymieszaj 2 łyżki pyłku, 2 łyżki miodu, 1 żółtko i 1 łyżkę twarogu. Nałóż na twarz na około 20 minut. Następnie delikatnie zmyj i osuszyć skórę twarzy.

Dawkowanie pyłku

Najlepszym sposobem na przyrządzenie takiego odmładzającego i wzmacniającego eliksiru jest zalanie około dwóch małych łyżeczek kuleczek letnią wodą wieczorem (aby rano o nim nie zapomnieć). Rano do rozpuszczonego płynu dodaj trochę ciepłej wody (byle nie wrzątku, aby pyłek nie stracił swoich cennych witamin) i wypij na czczo, zaraz po przebudzeniu. Po jakimś czasie poczujesz skok energii – to idealnie zastępuje niezdrową kofeinę! Możesz powtórzyć taką kurację wieczorem. Jeżeli smak pyłku zmieszanego z wodą wyjątkowo Ci nie pasuje, możesz spróbować magicznych kuleczek w innych formach – posypać nimi jogurt czy rozpuścić je w soku. Jeżeli Ci smakują – możesz zajadać się nimi tak jak orzeszkami!