Sześć obowiązkowych atrakcji w Turcji

Turcja kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem na dziewiczych plażach i z luksusowymi resortami z ofertą all-inclusive, ale tak naprawdę ma do zaoferowania znacznie więcej.

Sześć obowiązkowych atrakcji w Turcji

Na turystów czekają tu niezliczone zabytki z czasów starożytnych i nie tylko. Turcja ma coś dla każdego, od wielkich podziemnych zbiorników wodnych i zabytkowych budowli w Stambule, po opuszczone podziemne fortece i wykute w skale klasztory w Kapadocji.
Na przestrzeni wieków Turcja była świadkiem powstania i upadku wielu imperiów, a także miejscem, w którym spotykały się różne kultury i religie. Współcześnie jest to kraj pełen zabytkowych cudów i fascynujących miejsc. Przy tak wielu opcjach wybór sześciu najważniejszych atrakcji turystycznych Turcji jest niezwykle trudny. Bez względu na to, czego oczekujesz od podróży do Turcji, nasza lista ciekawych miejsc może być świetną inspiracją do zaplanowania pobytu, który pozwoli Ci połączyć odprężający relaks na plaży, zwiedzanie zabytkowych miast i poznanie starożytnej historii nie tylko Turcji, ale także Europy i Azji. Dowiedz się więcej na: https://r.pl/turcja.

1. Hagia Sophia

Hagia Sophia, prawdopodobnie najbardziej znana atrakcja turystyczna w Turcji, jest równocześnie jedną z najlepiej zachowanych starożytnych budowli na świecie. Pierwotny budynek został zbudowany jako kościół Mądrości Bożej i był najwyższą rangą świątynią w Cesarstwie Bizantyńskim, w której odbywały się koronacje cesarzy. Budowa pierwszego kościoła w formie bazyliki została zapoczątkowana już w 326 r. n.e., jednakże przez kolejne lata budowla była kilkukrotnie burzona i odbudowywana. Bazylika w obecnym kształcie została ufundowana przez Justyniana I Wielkiego, a jej budowa zakończyła się w 532 r. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 r. została przekształcona w meczet, a od roku 1935 funkcjonuje jako muzeum. Hagia Sophia zachwyca zwiedzających niezwykłą starannością wykonania oraz piękną ornamentyką będącą wynikiem unikatowej mieszanki architektury bizantyjskiej i arabskiej. Turyści mogą tu podziwiać pozostałości po pierwotnej bazylice, jak również pochodzące z okresów późniejszych wspaniałe mozaiki, bogato zdobione ołtarze i muzułmańskie kapliczki. Przed budynkiem wciąż znajdują się kule armatnie pochodzące z czasów podboju miasta przez Mehmeda II Zdobywcę i XVIII-wieczna fontanna, która służyła wiernym do rytualnych ablucji.

2. Efez

Turcja usiana jest ruinami starożytnych miast, co sprawia, że ​​trudno jest wybrać tylko jedno miejsce szczególnie warte odwiedzenia. Niewątpliwie jednak największą popularnością cieszy się Efez, w starożytności jedno z 12 miast jońskich w Azji Mniejszej. Ruiny starożytnego Efezu znajdują się w zachodniej części Turcji, w pobliżu Selçuk. W 2015 r. stanowisko archeologiczne w Efezie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tam jedne z najlepiej zachowanych greckich i rzymskich ruin na świecie, co sprawia, że zjeżdżają się tam miłośnicy starożytnej historii i kultury. Do najbardziej imponujących zabytków w Efezie należy z pewnością Biblioteka Celsusa, Świątynia Hadriana i starożytny teatr.

3. Pałac Topkapi

Znajdujący się w Stambule Pałac Topkapi to dawna rezydencja sułtanów osmańskich, której budowę zapoczątkował Mehmed II Zdobywca niezwłocznie po zdobyciu Konstantynopola. Przez stulecia, do początku XIX wieku, ten ogromny, bogato zdobiony pałac był centralnym punktem życia społecznego i politycznego Stambułu. Zabytek wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i przyciąga tłumy turystów, które przechodzą przez Bramę Imperialną oddzielającą pałac od miasta, by podziwiać bogatą osmańską architekturę. Pałac został zbudowany na podobieństwo budowli bizantyjskich, które miały cztery dziedzińce umożliwiające dokładne odseparowanie władców od ludu. Otaczające pałac przepiękne ogrody dają schronienie przed tureckim słońcem i pozwalają na chwilę wytchnienia i zadumy nad imperium, które zniknęło.

4. Cysterna Bazyliki

Cysterna Bazyliki, zwana również Podziemną Cysterną lub Pałacem Jerebatan, to prawdziwy ukryty klejnot, który jest często pomijany przez turystów. Jednakże naszym zdaniem budowla zasługuje na miejsce na liście najważniejszych atrakcji turystycznych Turcji. Jest to największa z kilkuset starożytnych cystern, czyli sztucznych zbiorników na wodę, która pokazuje niezwykły kunszt i geniusz architektoniczny ówczesnych budowniczych. Cysterna została wybudowana w VI w. n.e. na rozkaz cesarza bizantyjskiego Justyniana I, by w wypadku wojny zaopatrywać pałac cesarski w wodę. Zbiornik jest podziemną komnatą o wymiarach 143×65 metrów i pojemności do 100 000 m3. Do komory prowadzą 52-stopniowe schody, a sklepienie podparte jest 336 marmurowymi kolumnami, ustawionymi w 12 rzędach. Kolumny zostały prawdopodobnie przeniesione z innych rozbieranych lub zrujnowanych budowli, o czym świadczy to, że są wykonane z różnych rodzajów marmuru i w różnym stylu; część z nich to kolumny korynckie, a część doryckie.

5. Zamek Bodrum

Zamek Bodrum (Bodrum Kalesi), znany również jako Zamek św. Piotra, znajdujący się w południowo-zachodniej Turcji został zbudowany przez Zakon Szpitalników świętego Jana z Jerozolimy w XV w. w celu zapewnienia ochrony przed najeźdźcami. Zbudowany zgodnie z najwyższymi w tym czasie standardami, pozostał ważną chrześcijańską twierdzą przez ponad wiek, aż do zdobycia zamku przez Sulejmana Wielkiego w 1522 r. Wówczas zamkowa kaplica została przekształcona w meczet i dodano minaret, a do odbudowy zamku wykorzystano materiały z pobliskiego Mauzoleum w Halikarnasie. Zamek pozostawał w rękach imperium osmańskiego przez blisko 400 lat. Od 1962 r. na zamku działa światowej sławy Muzeum Archeologii Podwodnej.

6. Błękitny Meczet

Jedna z głównych atrakcji turystycznych w Turcji robi wrażenie nawet na najbardziej doświadczonych podróżnikach. Błękitny Meczet zbudowany z rozkazu młodego sułtana Ahmeda I jest jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. klasycznego okresu sztuki islamskiej w Turcji. Ambicją młodego sułtana było stworzenie budowli, która przyćmiłaby stojącą nieopodal majestatyczną Hagię Sophię. Budowla Meczetu Sułtana Ahmeda trwała blisko 10 lat. Meczet wzniesiony na planie zbliżonym do kwadratu znajduje się na rozległym placu, do którego wiedzie pięć bram. Na zewnętrznym dziedzińcu znajduje się midha, służąca wiernym do rytualnego obmycia się przed przestąpieniem bramy świątyni. Dziedziniec wewnętrzny otoczony jest krużgankami wspartymi na 26 kolumnach. Meczet swą nazwę zawdzięcza fajansowym płytkom z błękitnymi ornamentami roślinnymi. Należy pamiętać, że jest to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również czynny meczet, w którym część modlitewna oddzielona jest od części przeznaczonej do zwiedzania. Turyści wchodzący do wnętrza meczetu muszą zdjąć buty oraz zakryć kolana i ramiona.
Turcja, usiana starożytnymi ruinami, pełna pozostałości po dawnych imperiach jest niesamowitym miejscem, w którym od wieków Europa łączy się z Azją, tworząc unikalną mieszankę kultur. Liczba najważniejszych atrakcji turystycznych jest tak olbrzymia, że nie sposób ich wymienić. Dlatego ograniczyliśmy się do sześciu, naszych zdaniem najważniejszych i najciekawszych, od których warto rozpocząć poznawanie Turcji. Każda kolejna podróż będzie natomiast okazją, by odkrywać kolejne oblicza tego fascynującego kraju.

Wpis znaleziono dzięki:

- Zwiedzanie Turcji

- Zabytki Turcji

- Wakacje w Turcji