Sztukateria nie tylko w pałacowych wnętrzach

Ściany zdobione sztukaterią kojarzą nam się z przepychem, luksusem i wystrojem typowo pałacowym. Jednak trend ten świetnie pasuje również do wnętrz nowoczesnych.

Sztukateria nie tylko w pałacowych wnętrzach. Foto Instagram @patrycja_okrutna_design

Nie jest tajemnicą, że sztukateria ma swoje początki w pełnych przepychu pałacowych wnętrzach i to właśnie z nimi kojarzy się w pierwszej chwili. Od historycznej „premiery” tego elementu dekoracyjnego minęło już kilka wieków, na przestrzeni których sam moty i jego pojmowanie przeszło ogromną transformację. Dzisiaj sztukateria wraca do łask i coraz częściej pojawia się „na salonach” – zarówno w klasycznych, jak i w nowoczesnych projektach.

Sztukateryjne wykończenie

Sztukateria nie tylko w pałacowych wnętrzach. Foto Instagram @atelierdaaa

Sztukateria nie służy wyłącznie jako motyw dekoracyjny. Jest także rozwiązaniem użytkowym, ponieważ może z powodzeniem pełnić funkcję listwy przypodłogowej lub sufitowej, jednak wygląda zdecydowanie bardziej designersko niż klasyczne listwy. Do wyboru mamy modele proste lub wzorzyste, które dodają elegancji, ale także mogą podkreślić wnętrze o charakterze retro. Dobrze dobrana sztukateria jest w stanie zamaskować zaokrąglone łączenia ścian z sufitem, tak typowe dla starego budownictwa, oraz ewentualne nierówności widoczne na linii połączenia. Jeśli marzy się wam podświetlany sufit to właśnie sztukateria może Wam pomóc w realizacji tego marzenia – niektóre z dostępnych na rynku modeli mają specjalnie wyznaczone miejsce na pasek led. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprytnie ukryjemy pasek z diodami, a dodatkowo listwy równomiernie rozprowadzą światło na suficie.

Antidotum na pustkę

Świeżo po remoncie mieszkania często borykamy się z problemem pustych ścian. Zachodzimy w głowę jak je zapełnić, by wnętrze wyglądało nie tylko przytulnie, ale także gustownie i elegancko. Dość oczywistym rozwiązaniem tej kwestii jest powieszenie zdjęć, obrazów lub plakatów, jednak jest jeszcze inne wyjście. Sztukateria świetnie wypełnia ściany – wystarczy zamontować kilka listew ściennych, które następnie pomalujemy pod kolor ścian, by pozbyć się pustej przestrzeni. Tego typu zdobienia najczęściej kojarzą nam się z kolorem białym, nic dziwnego – w końcu to w takiej postaci występują najczęściej. Jednak równie dobrze prezentują się w barwach pastelowych oraz, co nieco mniej oczywiste, w ciemnych nasyconych kolorach, a nawet w czerni. Sztukateria pomalowana ciemną farbą jest oryginalna i odważna, a dodatkowo od razu nadaje wnętrzu charakteru.
Najczęściej występuje w salonie i sypialni, jednak równie dobrze odnajdzie się w jadalni, kuchni czy nawet w…  łazience.

Sztukateria nie tylko w pałacowych wnętrzach. Foto Instagram @sylwia.szymaniuk
Sztukateria nie tylko w pałacowych wnętrzach. Foto Instagram @serosez
Sztukateria nie tylko w pałacowych wnętrzach. Foto Instagram @hola.homes

Niekoniecznie z przepychem

Sztukateria nie tylko w pałacowych wnętrzach. Foto Instagram @knives.walking

Sztukateria nie zawsze oznacza przepych. Co prawda najpopularniejsze listwy ścienne zawierają delikatne zdobienia, jednak współczesne projekty ograniczają ilość elementów zdobniczych na rzecz prostoty. Dzięki temu gotowy produkt z powodzeniem może odnaleźć się zarówno w mieszkaniu w stylu glamour, jak i w typowo nowoczesnym wnętrzu. Sztukateria nie zawsze musi zdominować wnętrze – delikatne wzory na wąskiej listwie, dodatkowo pomalowane pod kolor ścian mogą pełnić funkcję dopełniającą względem pozostałych elementów wystroju.

Domowa galeria

Obecność elementów sztukateryjnych nie uniemożliwia aranżacji domowej galerii zdjęć czy obrazów, a wręcz przeciwnie. Staje się świetną ramą, w której możemy umieścić ramki lub inne elementy zdobnicze. Jako że sztukateria lubi przestrzeń, świetnie odnajdzie się z lustrami, których miejsce i kształt może wyznaczyć ułożenie listew. Dzięki temu pomieszczenie będzie symetryczne i harmonijne, a dodatkowo powiększy się optycznie.

Sztukateria nie tylko w pałacowych wnętrzach. Foto Instagram @homebymartyna
Sztukateria nie tylko w pałacowych wnętrzach. Foto Instagram @arcdeko_showroom