„Tam, gdzie mieszka Bóg” – Papież Franciszek, Głowa Kościoła Katolickiego, pierwszy raz w filmie fabularnym

„Jezus szuka cię i czeka na ciebie. (…) Znajdź go. Odważ się to zrobić” – oto przesłanie, które za pośrednictwem filmu przekazuje dzieciom Papież Franciszek.

„Tam, gdzie mieszka Bóg” – Papież Franciszek, Głowa Kościoła Katolickiego, pierwszy raz w filmie fabularnym

Mały Andrew ucieka z domu, by odszukać położone w górach sanktuarium Jezusa. W ślad za chłopcem wyrusza czwórka jego oddanych, szkolnych przyjaciół. Razem przeżyją wiele niezapomnianych przygód na leśnym szlaku. A przede wszystkim zrozumieją, że z Bożą pomocą są w stanie stawić czoła największym przeciwnościom.

Uroczysta premiera „Tam, gdzie mieszka Bóg” odbyła się w Watykanie i – obok pokazu „Milczenia” Martina Scorsese – była jedyną tego rodzaju projekcją filmową w Stolicy Apostolskiej w 2017 roku. Premierowy pokaz w Stolicy Apostolskiej odbył się na prośbę samego Papieża, który wierzy, że kino może być znakomitym medium do rozprzestrzeniania katolickich wartości wśród wszystkich, a przede wszystkim – wśród dzieci i młodzieży. Ojciec Święty uczestniczył w pracach nad filmem od samego początku. „Tam, gdzie mieszka Bóg” to prosta, piękna lekcja nie tylko dla najmłodszych widzów, a przy okazji powtórka ze znajomości Pisma Świętego, która może być pomocna w przygotowaniach do Pierwszej Komunii Świętej. „Nasz film wyrósł z pragnienia Papieża Franciszka, aby poprzez dzieło filmowe przekazać dzieciom wiadomość od Jezusa”, mówi współreżyserka filmu, Graciela Rodriguez.

„Tam, gdzie mieszka Bóg” – Papież Franciszek, Głowa Kościoła Katolickiego, pierwszy raz w filmie fabularnym

Jeszcze zanim rozpoczęła się produkcja „Tam, gdzie mieszka Bóg”, Franciszek przeczytał scenariusz napisany przez Rodriguez po długich konsultacjach z biskupem Eduardo Garcią. Garcia, podobnie jak twórczyni filmu, przez wiele lat pracował z kardynałem Bergoglio w Argentynie. Przygotowanie planu zdjęciowego, w tym rozmieszczenie kamer w Watykanie przy tamtejszych rygorystycznych względach bezpieczeństwa, zajęło cały dzień. Sam proces filmowania Franciszka przebiegł jednak szybko i sprawnie. – Franciszek przemówił własnymi słowami – twierdzi producent. – Wyjaśniliśmy mu tylko historię, a dalej poszło jak z płatka. On nie jest aktorem. Jest sobą. Jest prawdziwy, co bardzo ważne.

Iervolino wraz z Moniką Bacardi sfinansowali i wyprodukowali „Tam, gdzie mieszka Bóg” poprzez swoją firmę Ambi Media Group z siedzibą w Los Angeles.

Swoim filmem Iervolino poniekąd spłaca dług wobec Kościoła. Swój pierwszy film producent nakręcił bowiem w wieku 15 lat właśnie przy pomocy lokalnej parafii, która użyczyła mu kostiumów i atelier. – Teraz miałem okazję zrobić film ze specjalnym udziałem Papieża. Dla mnie to najważniejsza rzecz, jaką mogę zrobić w swoim życiu – wyznaje wyraźnie poruszony producent. – Możliwość sfilmowania Papieża była przejmującym doświadczeniem. To wspaniały człowiek, który pomógł nam, by w ten sposób pomóc światu – mówi Iervolino – Produkujemy nawet do dziesięciu filmów rocznie z wielkimi gwiazdami… Ale to nie jest tylko film. To coś naprawdę szczególnego.