Tie-dye absolutnym hitem sezonu!

Kiedyś używany jako wyraz sprzeciwu, a dzisiaj trend prosto z wybiegów. Na czym polega fenomen tie-dye?

Tie-dye absolutnym hitem sezonu. Foto unsplash by Joshua Stitt

Co kilka sezonów moda zatacza pełne koło. Każdy z dominujących trendów kiedyś musi przeminąć, aby za kilka lat ponownie, choć w nieco innej formie, pojawić się na ulicach i światowych wybiegach. Dzisiaj jednym z najpopularniejszych powracających trendów jest tie-dye.

Wielki powrót

Tie-dye absolutnym hitem sezonu. Foto unsplash by Morris Fayman

Ma swoje źródło już w starożytności, ponieważ używa metod barwienia własnie z tego okresu historycznego. Pierwsza głośna odsłona ubrań w stylu tie-dye pojawiła się w Stanach Zjednoczonych lat 60. za pośrednictwem hipisów. Oprócz wizualnych atrybutów moda nabrała wymowy ideowej. Hipisi buntując się przeciw panującej kulturze, tworzyli ubrania samodzielnie, jako wyraz wolności. Kolejny powrót nastąpił w latach 90., tym razem w środowisku surferów. W miarę upływu czasu odeszliśmy jednak od idei, dzisiaj skupiając się głównie na walorach wizualnych.

Unikalny styl

Tie-dye absolutnym hitem sezonu. Foto instagram jemerced

Tie-dye zawdzięcza swoją popularność nieregularnym i absolutnie unikalnym wzorom. Dodatkowo mogą stać się środkiem wyrazu artystycznego. Kolorowe tkaniny w wyrazistych kolorach od razu przykuwają uwagę i nadają charakteru całej stylizacji. Wzory często są oparte na kształcie mandali i przywodzą na myśl motywy azteckie. Ponowne królowanie barwionych tkanin tym razem nie tylko powraca na ulicę, ale także pojawia się na światowych wybiegach. Trend, który niegdyś był wyrazem kontry wobec mainstreamu staje się współcześnie ekskluzywny. A wszystko za sprawą marek takich jak Chloe, Prada czy Stella McCartney. Farbowane są już nie tylko t-shirty, ale również spodnie, marynarki i płaszcze, słowem – co tylko się da.

Trend dostępny dla każdego

Tie-dye absolutnym hitem sezonu. Foto instagram aricamachoz

Nurt tie-dye przeszedł ogromną transformację od rozwiązania budżetowego do towaru luksusowego. Ubrania tego typu są dostępne wśród propozycji marek z najwyższej półki i w wielu sieciówkach, ale metoda ich tworzenia jest na tyle łatwa i niedroga, że można je zrobić samodzielnie. Wystarczy odrobina chęci i kreatywności, a możemy poczuć się jak prawdziwi artyści lub gwiazdy rodem ze światowych wybiegów.

Jak samodzielnie zrobić koszulkę tie-dye?

Będziesz potrzebować: koszulki, barwników do ubrań, gumek recepturek, słoiczków na barwniki, strzykawek i rękawiczek.

  1. Przygotuj białą, gładką koszulkę. Aby otrzymać wyrazisty wzór farbuj na sucho, a jeśli wolisz rozmyte kształty, zmocz koszulkę.
  2. Zwiąż ją wedle uznania, w zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać. W miejscach ściśniętych gumką recepturką materiał będzie znacznie mniej pofarbowany.
  3. Jeśli już przygotowałaś koszulkę, załóż rękawiczki i rozrób w słoiczkach barwniki, postępując zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
  4. Nabieraj barwniki do strzykawki i polewaj koszulkę w wybranych miejscach. Najpierw z jednej strony, później z drugiej.
  5. Pofarbowaną koszulkę włóż do plastikowego worka lub owiń folią i odstaw na 6-8 godzin.
  6. Płucz koszulkę w zimnej wodzie dopóki nie przestanie barwić.
  7. Wypierz T-shirt w pralce w około 40 stopniach i pozostaw do wyschnięcia.
  8. Tak przygotowane ubranie pierz oddzielnie dopóki nie zyskasz pewności, że nie zafarbuje pozostałych ubrań.
Tie-dye absolutnym hitem sezonu. Foto instagram jemerced
Tie-dye absolutnym hitem sezonu. Foto instagram fiftypairsofshoes