Toksyczny związek? Uważaj…

W zdrowej relacji, zdrowym związku wzrastamy i rozwijamy się. Mimo, że jesteśmy w związku – jesteśmy „wolni”, każde z nas jest indywidualnością.

Young sad couple breaking up on the date
Foto Photographee.eu

Żyjemy i postępujemy według ogólnie przyjętych norm i wartości. Jeśli natomiast w związku, w którym jesteśmy zaczyna się pojawiać ograniczenie, izolacja od reszty świata, utrudnienie kontaktów z innymi ludźmi, wpędzenie w poczucie winy – w końcu zaczniemy czuć dyskomfort. Z czasem stracimy radość życia, a w jej miejsce pojawi się ból, rozpacz, bezsilność, niemoc. Zaczniemy powoli gasnąć.

Toksyczny związek jest całkowitym przeciwieństwem zdrowego związku

Kiedy zauroczenie i fascynacja minie, a zacznie się zwyczajne, codzienne życie – również z problemami, możemy zauważyć coś, czego do tej pory nie widzieliśmy. Nagle słyszmy, że nie zrobiliśmy czegoś w taki sposób jak powinniśmy, co więcej – nie jesteśmy tacy, jacy powinniśmy być. Krok po kroku, dzień po dniu nasza wolność zostaje coraz bardziej ograniczona. Każda próba podjęcia rozmowy kończy się tak samo: „znowu zaczynasz”, „mam tego dość”. Najgorsze to brak świadomości, że możemy tkwimy w toksycznym związku. Co więcej – szukamy winy w sobie!

Tkwimy w nim…

Manipulacja, ciągłe podporządkowanie i ograniczenie naszej wolności, ale również poniżanie – powinno skłonić do refleksji. Są granice, których nie powinniśmy nikomu pozwolić przekroczyć. Łatwiej będzie to osiągnąć osobom, które znają poczucie własnej wartości. Niestety to właśnie poprzez słabą znajomość siebie tkwimy najczęściej w toksycznych związkach.

Naucz się żyć!

Świadomość jest najważniejszym czynnikiem każdej zmiany – bez niej nic nie zrobimy. Jeśli do tej pory nie nauczyliśmy się „żyć” – a osoba z naszego związku staje się dla nas niczym „powietrze” – stać nas naprawdę wiele, również na  nadużywanie siebie. Dobrym sposobem na poszukiwanie wyjścia z tej sytuacji jest spędzenie czasu osobno, szukanie siły w sobie, konsultacja z psychoterapeutą. Jest to bardzo ważne przed kolejnym związkiem. Jednak trzeba pamiętać, że aby podjąć próbę uzdrowienia relacji – muszą chcieć dwie osoby. Tylko wtedy jest sens próbować.

Ewa Guzowska – psycholog, psychoterapeuta
www.psychoterapia-coaching.pl