„Verónica” – Najnowszy horror twórcy „[REC]”

W swoim najnowszym filmie, twórca kultowego [REC], Paco Plaza, odchodzi od znanej z tej serii formuły found footage, nie rezygnując jednak z nadania swojemu obrazowi dużej dozy realizmu.

„Verónica” – Najnowszy horror twórcy „[REC]”

Verónica to rzadki przypadek filmu grozy, który pokochali zarówno widzowie, jak i krytycy. Produkcja przyciągnęła do kin ponad 600.000 kinomanów, trafiając do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych hiszpańskich filmów ubiegłego roku. Jednocześnie otrzymała aż 7 nominacji do nagród Goya przyznawanych przez Hiszpańską Akademię Filmową, w tym do tytułu najlepszego filmu roku, co nie udało się żadnemu horrorowi od czasów „Sierocińca” J.A. Bayony.

„Verónica” – Najnowszy horror twórcy „[REC]”
Film oparty jest na prawdziwej historii Estefanii Gutiérrez Lázaro, młodej mieszkanki peryferyjnej madryckiej dzielnicy Vallecas, której dramatyczne losy do dziś nie zostały wyjaśnione. Plaza skrupulatnie odtwarza na ekranie szczegóły z raportów śledczych badających sprawę dziewczynki i wydarzenia prowadzące do straszliwego finału, który rozegrał się w mieszkaniu rodziny. Jednocześnie nie rezygnuje jednak z ich interpretacji, okraszając realistyczną rekonstrukcję historii solidną dawką zjawisk paranormalnych i tajemnych okultystycznych mocy.