Bezpodstawne oskarżenia o zdradę. Jak poradzić sobie z zazdrością partnera?

Zdrada to ogromny cios dla ukochanej osoby, który może położyć kres nawet z pozoru najbardziej udanemu związkowi. Co jednak, gdy to nie sam akt, a ciągłe jego podejrzenia są problemem?

oskarżenia o zdradę
Bezpodstawne oskarżenia o zdradę. Jak poradzić sobie z zazdrością partnera? Foto Canva

Bardzo się kochacie i wszystko byłoby idealnie, gdyby nie ta ciągła nieufność! Niestety, on zawsze coś podejrzewa, dopytuje, z kim i gdzie wychodzisz, oskarża o kontakty seksualne z innymi mężczyznami, a nawet wszczyna awantury przy rodzinie i znajomych. Nieustanne pomówienia ciążą na waszej relacji i nadszarpują związek. Chociaż twój partner nie ma najmniejszych podstaw do jakichkolwiek wątpliwości, to logiczne fakty nie przemawiają mu do rozumu. Powoli zaczynasz się zastanawiać, czy te wieczne oskarżenia o zdradę kiedykolwiek się skończą. A może on już nigdy ci nie zaufa?

Oskarżenia o zdradę

Zaufanie jest niezmiernie ważne w budowie trwałego, zdrowego związku. Jeśli go brakuje, to wiele innych fundamentów zaczyna się sypać. Dlatego bezpodstawne oskarżenie partnera lub partnerki o robienie czegoś za plecami drugiej połówki potrafi dogłębnie zranić. Jeszcze gorzej, gdy fala zarzutów nie ustaje, a tylko przybiera na sile. Chorobliwa zazdrość zakończyła już niejedną relację. To patowa sytuacja, w której oboje partnerzy czują się pokrzywdzeni – jeden nękany wątpliwościami, drugi urażony wyssanymi z jego perspektywy, z palca wyrzutami. To prowadzi do powstawania napięć, załamania komunikacji, nasilających się kłótni i konfliktów.

Zobacz także: Czy istnieje zdrada kontrolowana?

Przejawy braku zaufania

Potrafi zacząć się niewinnie. Partner dopytuje się, dokąd się wybieramy, z kim wychodzimy. Wydaje się, że interesuje się naszym życiem. Jeśli jednak w pewnym momencie ze zwykłej ciekawości owo zainteresowanie przekształci się w żądanie informacji, najlepiej z podaniem dokładnego adresu naszej destynacji, godzin naszej nieobecności i numerów telefonów wszystkich towarzyszących nam osób, to jest to czas, by zacząć się niepokoić. Nadmierna kontrola nie jest bowiem korzystna dla relacji partnerskiej, bo zawsze stawia jedną osobę w uprzywilejowanej pozycji. Natomiast kontrolowany człowiek zaczyna czuć się duszony i uciskany, co powoduje pojawienie się negatywnych uczuć w stosunku do ukochanego czy ukochanej.

Poza tym przejawami braku zaufania są nieustanne wydzwanianie, przeszukiwanie zawartości telefonu czy komputera, a nawet czytanie zaadresowanych do drugiej osoby listów. Również grzebanie w torbie albo przeglądanie samochodu partnera nie są normalnym zachowaniem. W niektórych przypadkach może też dojść do próby zrzucenia winy na oskarżaną o zdradę osobę. Druga połówka będzie twierdzić, że to nasze zachowanie zmusiło ją do podjęcia drastycznych środków.

Powody nadmiernej zazdrości

Wśród najczęstszych powodów nadmiernej, wyniszczającej zazdrości są niskie poczucie własnej wartości oraz duże kompleksy. Osoby, które są przekonane, że ich partner jest „z wyższej ligi”, także są bardziej skłonne do poddawania jego wierności w wątpliwość. Ponadto czynnikiem mogą być wcześniejsze złe doświadczenia. Jeśli ukochany bądź ukochana doświadczyli zdrady w poprzednim związku, to w obecnej relacji mogą być bardziej podejrzliwi. Możliwe, że niewinne zachowania kojarzące się im z poprzednim partnerem będą dla nich alarmujące.

Zespół Otella

W skrajnych przypadkach może okazać się, że nasz partner cierpi na zespół Otella i dosłownie jest „chory z zazdrości”. Zespół Otella to rodzaj alkoholowej psychozy, który przejawia się bezpodstawną, patologiczną zazdrością o drugą połówkę. Dotknięty przypadłością oskarża ukochanego lub ukochaną o zdradę, a nawet posiadanie paru kochanków/kochanek. Jako potencjalne zagrożenie postrzega zarówno osoby nieznajome, jak i przyjaciół czy innych członków rodziny. Kolejnym objawem będą przejawy agresywnego zachowania w stosunku do ukochanej osoby i jej potencjalnych kochanków. Zespół Otella powodowany jest niską samooceną oraz nadużywaniem alkoholu. Wieloprocentowe trunki są zazwyczaj również pierwszą linią „obrony”, po którą sięga chory w radzeniu sobie z własnymi emocjami.

Sposoby na oskarżenia o zdradę

Nadmierna zazdrość często sprawia, że osoba będąca pod ciągłym ostrzałem bezpodstawnych oskarżeń ucieka do towarzystwa innych, mniej wrogo nastawionych do niej ludzi. Dlatego zdarza się, że skutek jest odwrotny od zamierzonego i zamiast zapobiegać, pośrednio doprowadza do zdrady. To najgorszy scenariusz, ale dużo częściej podobne zachowanie kończy się innym przykrym rozwiązaniem, czyli zakończeniem znajomości. Żeby temu zapobiec, najlepiej jest spróbować zdefiniować przyczynę zazdrości partnera. Otwarta i częsta komunikacja może pomóc rozwiązać niektóre problemy i rozwiać część wątpliwości. Nieoceniona będzie też pomoc psychologa lub psychoterapeuty i terapia małżeńska.

AM