Wysoko Wrażliwe Osoby – jak kochają?

Osoby wysoko wrażliwe ulegają przeciążeniu nadmierną stymulacją nieco szybciej niż pozostali. Ta wrażliwość wpływa na przebieg związku partnerskiego i satysfakcję z niego.

Foto. jose chomali / unsplash

Dla Wysoko Wrażliwych Osób sytuacja, która normalnie innych pobudza, może stanowić źródło wyczerpania. Dlatego chcą one np. wyłączyć radio, kiedy partner woli słuchać muzyki. Po dniu pełnym wrażeń wolą zostać w domowym zaciszu, chociaż bliski namawia do wyjścia na imprezę. Tak mogą rodzić się potencjalne konflikty.

Kim jest WWO (Wysoko Wrażliwa Osoba)?

Na pewno nie jest to ani choroba, ani psychiczne zaburzenie. WWO (z ang. HSP – Highly Sensitive Person) to genetycznie uwarunkowana cecha, która sprawia, że odbieramy otaczający nas świat głębiej i intensywniej. Człowiek o wysokiej wrażliwości analizuje rzeczywistość w szerszym zakresie. To ktoś obdarzony wyjątkową spostrzegawczością. Ale ma to swoją cenę – często jest narażony na przebodźcowanie.

Autorka wymienia cztery aspekty, które składają się na taką osobowość:

  • głębokość przetwarzania informacji
  • skłonność do przestymulowania
  • reaktywność emocjonalna oraz empatia
  • wyczulenie na subtelne bodźce

Takie osoby podczas decyzji potrzebują mieć przemyślane wszystkie warianty i aspekty danej sytuacji. Bardzo dużo analizują i „czują więcej”. To sprawia, że potrzebują dużo odpoczynku, aby naładować swoje baterie na kolejne wyzwania i kontakt z ludźmi.

Jak kochają Osoby Wysoko Wrażliwe?

Zanim WWO się z kimś zwiąże – najpierw solidnie przeanalizuje ten plan. Wysoko Wrażliwa Osoba zwraca ogromną uwagę na aspekt bezpieczeństwa w relacji. Potrzebuje go, aby móc pokonać podświadome bariery i lęki uniemożliwiające intymność. W związku ceni przede wszystkim szacunek, bliskość, wyrozumiałość i akceptację. Ta ostatnia jest bardzo istotna jeżeli chodzi o indywidualny sposób postrzegania świata przez osoby wrażliwe. Bardzo ważne są także głębokie rozmowy. To właśnie na nich WWO buduje bliskość, wzajemne zrozumienie i bezpieczeństwo. Wrodzona skłonność do poszukiwania doznań i intensywnego, zmysłowego życia sprawia, że WWO chce przeżywać miłość z nutką szaleństwa i przygodą. Jeżeli czujesz, że Twój partner również podziela takie wartości – to dobry znak! Jednak ważne jest, aby druga połówka rozumiała, że potrzebujesz się też wyciszyć i pobyć sama, aby odzyskać równowagę.

Wysoko wrażliwe kobiety a seksualność

Oprócz tego, co charakteryzuje wszystkie osoby wysoko wrażliwe (intensywność, łatwe rozpraszanie się, poczucie przytłoczenia stymulacją, wyczulenie na drażniące detale), wydaje się, że kobiety o wysokiej wrażliwości doświadczają częściej niż pozostałe kobiety… orgazmów i czerpią z nich taką samą przyjemność. Co ciekawe, rzadziej uprawiają seks i rzadziej przyznają, że im się to podoba. Jedną z przyczyn może być to, że seksualność, jako źródło wysokiej stymulacji, przyczynia się do pobudzenia osób wysoko wrażliwych, a te mają już wystarczająco takich bodźców na co dzień. Kobietom trudno jest rozmawiać o pojawiającym się bólu czy dyskomforcie, aby nie zakłócać przyjemnych doznań partnera. Poza tym wysoko wrażliwe kobiety są bardzo rozważne odnośnie tego z kim mają znaleźć się w łóżku i chcą wyrażać swoją seksualność w oparciu o prawdziwe uczucie.

O tym zjawisku mówi się coraz częściej, a szczegóły na temat miłości wśród WWO możecie przeczytać w książce Elaine N. Aron „Wysoko wrażliwi i miłość (jak nawiązywać i podtrzymywać relacje w świecie, który nas przytłacza)”.