Kto nie lubi się przytulać? To uniwersalny znak bliskości, miłości i przyjaźni. Przytulamy się na dzień dobry i na do widzenia, na specjalne okazje i bez powodu. Uściskami obdarowujemy drogich nam ludzi, przekazując za ich pomocą więcej, niż tysiąc słów. Jak się jednak okazuje, przytulanie potrafi być niezwykle potężnym gestem. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę z jego mocy. Rozwiewamy mgiełkę tajemnicy – oto korzyści z przytulania!
Lekarstwo na stres
Przytulanie to jeden z najlepszych sposobów na rozładowanie napięcia i zredukowanie stresu – i to w zdrowy, przyjemny i zupełnie naturalny sposób. Jednak żeby metoda ta odniosła sukces trzeba spełnić dwa warunki. Po pierwsze, taka „sesja terapeutyczna” powinna zająć co najmniej 20 sekund. Po drugie, należy ją odbyć z bliską osobą. Jeśli więc nie mamy pod ręką członka rodziny albo przyjaciela, nie warto swoim przytulasem atakować znienacka ludzi na ulicy. Wręcz przeciwnie, takie działania najprawdopodobniej tylko podniosą nam i ofierze naszego uścisku poziom stresu!
Ulga w bólu
Dzięki temu, że akt przytulania wywołuje uwalnianie oksytocyny, czyli „hormonu miłości”, jest to metoda na przezwyciężenie bólu. Chociaż nie działa aż tak dobrze, jak silne leki przeciwbólowe, to jest w stanie wspomóc ich działanie, a w lekkich przypadkach także je zastąpić. Co więcej, przytulanie działa zarówno na ból fizyczny, jak i ten psychiczny, który często jest dużo trudniejszy do ukojenia.
Lepsze samopoczucie
Moc przytulania przejawia się też w możliwości poprawy naszego nastroju. Dzięki połączeniu oksytocyny i endorfiny, zwanej także „hormonem szczęścia”, gest ten pozytywnie wpływa na nasz humor. Dzięki niemu ulatnia się lęk przed samotnością, a przy tym zwiększa się poczucie bezpieczeństwa. Jakby tego było mało, przytulanie jest również w stanie podbudować naszą samoocenę!
Zdrowotne korzyści z przytulania
O tym, że przytulanie polepsza humor, wie prawie każdy. Mało kto byłby jednak w stanie zgadnąć, że czynność ta może przełożyć się pozytywnie także na nasze zdrowie fizyczne. Wydzielanie oksytocyny zwiększa obecność przeciwciał w naszym organizmie, co przekłada się na zwiększoną odporność. Akt przytulania pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, a w przypadku dzieci – stymuluje jego rozwój. Dzięki częstemu powtarzaniu tego gestu w stosunku do malców, rodzice pomagają w rozwoju połączeń nerwowych, co przekłada się na większą sprawność mózgu.
Przytulić od serca
Przytulanie ma znaczenie także dla ludzkiego układu krążenia. Codzienne okazywanie w ten sposób czułości jest w stanie obniżyć ciśnienie krwi. Dodatkowo zwiększa obecność tlenu oraz pomaga w wyrównaniu pulsu. To sprawia, że czynność ta chroni przed atakami serca, wspierając prawidłowe funkcjonowanie tego organu.