Zabieg zamykania naczynek na nogach – rada specjalisty

Naczynka na twarzy i nogach, czyli teleangiektazje (czerwone niteczki) oraz wenektazje (niebieskie żyłki,) to statystycznie najczęstszy problem jaki leczy się laserami.

nogi naczynia - Zabieg zamykania naczynek na nogach - rada specjalisty
Zabieg zamykania naczynek na nogach – rada specjalisty. Foto stokpic

Przyczyną tych dolegliwości są: czynniki genetyczne, uwarunkowania indywidualne (leki) oraz czynniki zewnętrzne (rodzaj pracy i związana z tym częsta zmiana temperatury, ekspozycja na słońce, pikantna dieta), na nogach dodatkowymi czynnikami są: „stojąca” praca oraz przebyta ciąża.

CUTERA EXCEL V oraz ALMA HARMONY XL

– Często pacjenci traktują problem rozszerzonych naczynek jako jedynie estetyczny i nie podejmują żadnych działań do momentu aż orientują się, że to jednak poważniejsza dolegliwość. Zaniedbanie w tym względzie może doprowadzić do powstania zmian zapalnych na twarzy – trądzik różowaty oraz większych wenektazji na nogach, z zaburzeniami krążenia, uczuciem ciężkości i obrzękami kończyn włącznie – przestrzega dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog z Kliniki Medevac w Łodzi.

Rozszerzonych naczynek, wbrew telewizyjnym reklamom, nie można wyleczyć tabletkami ani miejscowymi lekami na skórę. W przeszłości do leczenia stosowano elektrokoagulację oraz krioterapię. Obecnie „złotym standardem” jest laseroterapia. W laseroterapii wykorzystuje się dwie długości fali: 532 nm i 1064 nm oraz szerokie spektrum 500 – 600 nm. – Wymienione parametry nie są przypadkowe, właśnie te konkretne długości fal są najlepiej absorbowane przez hemoglobinę krwinek czerwonych. Dzięki takim parametrom można skutecznie zamknąć naczynka na nogach i twarzy oraz usunąć rumień na twarzy – wyjaśnia lekarz.  Liderami technologii laserowych są izraelska Alma oraz amerykańska Cutera.

O zabiegu

Zabieg charakteryzuje się średnią bolesnością i trwa kilka minut. – W przypadku twarzy skórę naświetlamy powierzchniowo na całym obszarze zajętym przez naczynka, na nogach zabieg polega na precyzyjnym kierowaniu wiązki lasera na poszczególne naczynka – tłumaczy specjalista.

Zabiegi laserowe wykonuje się w miesiącach niesłonecznych, od jesieni do wiosny. Oczywiście w przypadku osób, które nie korzystają ze słońca, nie mają opalenizny i nie planują się opalać oraz mogą spędzić czas rekonwalescencji w domu, zabieg może być wykonany również w okresie letnim.

Dla kogo?

Zabiegi laseroterapii teleangiektazji mogą być wykonywane u każdej osoby niezależnie od wieku i płci, która została dotknięta tym problemem. Często zdarz mi się zamykać drobne, pojedyncze naczynka u dzieci.

Na czym polega?

Do laseroterapii teleangiektazji nie trzeba się przygotowywać. Jedynym wymogiem jest brak opalenizny. W przypadku zastosowania lasera na twarz zabieg naświetlania poprzedzony jest nałożeniem hydrożelu na skórę. Ma on za zadanie stworzyć cienką warstwę pomiędzy kryształem głowicy i skórą. Dzięki temu światło lasera jest równomiernie rozpraszane i łatwiej przenika przez naskórek docierając do naczyń jednocześnie skóra w czasie zabiegu jest lepiej chłodzona.

Uwagi do zabiegu

 • W trakcie trwania zabiegów jak i na 2 tyg. przed i po, pacjent nie może się opalać (uwaga: słońce, solarium, preparaty samoopalające). W przypadku kontaktu miejsca zabiegowego ze słońcem należy stosować preparaty z wysokim filtrem (blokery).
 • Na 24 godziny przed zabiegiem nie należy stosować blokerów UV!
 • Podczas trwania zabiegów nie wolno skóry woskować, używać kremów depilujących oraz preparatów hamujących wzrost włosa, dozwolone jest jedynie golenie maszynką, tak aby długość włosa była nie krótsza niż 1 mm. W innym przypadku należy liczyć się z mniejszą efektywnością zabiegów i koniecznością wykonania większej ilości zabiegów.
 • Podczas trwania serii jak i 2 tygodnie po jej zakończeniu nie należy stosować agresywnie działających kosmetyków (głębokich peelingów, preparatów z alkoholem).
 • Bezpośrednio przed i w trakcie zabiegów nie należy korzystać z basenu i miejsc z wodą mocno chlorowaną.
 • Nie należy pić ani stosować na miejsca poddawane zabiegom (przemywać) preparatów na bazie ziół takich jak: dziurawiec, nagietek , echinacea, miłorząb japoński. Należy również uważać na skondensowany retinol oraz stosowanie preparatów na bazie kortykosterydów i antybiotyków, gdyż może wystąpić efekt niepożądany w postaci przebarwienia. W przypadku kuracji antybiotykami należy bezzwłocznie zawiadomić specjalistę o rozpoczęciu leczenia jak i o jego zakończeniu.
 • W przypadku stosowania preparatów hormonalnych (antykoncepcja, leczenie hormonalne) może wystąpić konieczność wykonania większej ilości zabiegów, gdyż organizm jest stymulowany hormonalnie.Należy bezwzględnie pilnować terminów zabiegów ustalonych z kosmetologiem.

Znieczulenie

Do zabiegu skóra nie jest znieczulana ze względu na obkurczające działanie znieczulenia na naczynia krwionośne i brak reakcji na działanie lasera.

Czas

W przypadku zabiegu na twarzy czas wynosi kilka minut. Naczynka na nogach zamyka się do całkowitego ich pozbycia. Jeśli jest ich dużo, planowanych jest kilka sesji.

Przeciwwskazania

 • Ciąża
 • Karmienie piersią
 • Świeża opalenizna
 • Przyjmowanie leków światłouczulających (retinoidy, tetracykliny)
 • Przyjmowanie ziół (dziurawiec, nagietek przestać używać na 2-3 tygodnie przed zabiegiem)
 • Spożywanie alkoholu 24 godziny przed zabiegiem
 • Bielactwo
 • Łuszczyca
 • Padaczka
 • Zaburzenia krzepliwości krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
 • Skłonność do powstawania bliznowców (keloidy), blizn hipertroficznych
 • Nowotwór, w szczególności czerniak złośliwy oraz nawracający rak skóry lub widoczne zmiany mogących wskazywać ryzyko raka
 • Choroby immunosupresyjne takie jak AIDS oraz zarażenie wirusem HIV oraz spożywanie farmaceutyków immunosupresyjnych
 • Choroby hormonalne oraz endokrynologiczne takie jak np. zespół policystycznego jajnika lub cukrzyca
 • Spożycie lub okres 6 miesięcy od zakończenia przyjmowania izotretynoiny
 • Stosowanie sterydów (krem lub tabletki)
 • Nieuregulowana cukrzyca.

Rekonwalescencja

Po zabiegu twarz jest obrzęknięta i czerwona przez 2-4 dni. W miejscach zamkniętych naczynek na nogach widoczne są zaczerwienienia i niekiedy drobne strupki.

Jak często?

Do pozbycia się naczynek na twarzy są potrzebne zazwyczaj dwa zabiegi. Naczynka na nogach są zamykane jednokrotnie. Nawrót teleangiektazji następuje tak szybko jak bardzo dbamy o skórę. Nagłe zmiany temperatury zewnętrznej, sauna, mróz, promieniowanie UV, zapalne choroby jelit, ciąża, stojąca praca, brak aktywności fizycznej to najczęstsze czynniki przyspieszające nawrót teleangiektazji na twarzy i nogach.

Możliwe powikłania

Zabiegi nie wiążą się z powikłaniami o ile oddamy się w ręce fachowca. Doświadczony lekarz umiejętnie dobierze parametry zabiegowe tak, by nie oparzyć skóry. W takim przypadku może dojść do powstania przebarwień lub odbarwień, a w najgorszym razie blizn.

Cena:
Twarz: 300 – 800 zł
Nogi: 400 – 800 zł

Wpis znaleziono dzięki:

- zabiegi laserowe

- zamykanie naczynek na nogach

- CUTERA EXCEL V oraz ALMA HARMONY XL