10 marca obchodzimy Dzień Mężczyzn

Po hucznym Dniu Kobiet czas na Święto Mężczyzn. Chociaż 10 marca wciąż nie jest tak oficjalny jak 8 to bez wątpienia Panom również należy się ich dzień. Skąd właściwie wzięła się ta data?

fotolia
fotolia

Bez wątpienia Dzień Kobiet jest świętem z długą historią i tradycją sięgającą niemalże starożytności, a większość Panów stara się sprawić nam tego dnia przynajmniej małą przyjemność. Dwa dni później w kalendarzu znajdujemy znacznie mniej popularny Dzień Mężczyzn. Czy przeciwna płeć pozazdrościła nam prezentów i samowolnie ustanowiła swój dzień?

Absolutnie nie. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn został zapoczątkowany w 1992 roku, jednak na stałe zapisał się dopiero w 7 lat później. O jego uznanie walczyli Trynidad i Tobago przy wsparciu ONZ, a ich celem było promowanie pozytywnych męskich postaw społecznych. W odróżnieniu do innych krajów, w których Święto Panów obchodzone jest 19 listopada, w Polsce przypada ono na 10 marca. Tę datę wybrano ze względu na wspomnienie Czterdziestu męczenników z Sebasty – rzymskich legionistów skazanych na śmierć za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa w 320 roku.

W Polsce 10 marca ciągle przegrywa z 30 września, czyli dniem chłopaka. Same zdecydujmy, który dzień chcemy świętować. Tym Paniom, które wolą obdarować Mężczyznę, niż Chłopca proponujemy zakup krawatu, poszetki lub skarpetek. Pokażmy, że też umiemy o nich zadbać.

Panowie, wszystkiego najlepszego!

Redakcja, Obcasy.pl