23. edycja festiwalu filmowego WIOSNA FILMÓW już w kwietniu!

2 kwietnia rozpoczyna się Festiwal WIOSNA FILMÓW. Impreza odbędzie się w Warszawie już po raz 23. Organizatorzy, jak co roku, przygotowują przegląd filmów z całego świata, docenionych na najważniejszych światowych festiwalach. Seanse odbywać się będą w kinie PRAHA. Bilety na każdy pokaz będą kosztowały TYLKO 10 PLN.

2
23. edycja festiwalu filmowego WIOSNA FILMÓW już w kwietniu!

WIOSNA FILMÓW już na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych, otwierających wiosenny sezon w Warszawie. W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 2-9 kwietnia. Filmy prezentowane będą w 9 pasmach takich jak Triumfatorzy festiwali, Faworyci publiczności czy Polskie kino na świecie.

W ciągu ośmiu dni widzowie zobaczą ponad 60 filmów z całego świata. Wiele z nich zaprezentowanych będzie po raz pierwszy w Polsce. W programie znajdą się obrazy docenione na najlepszych międzynarodowych festiwalach. Będzie można zobaczyć filmy pokazywane między innymi w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno, Montrealu, San Sebastian czy Sundance.

WIOSNA FILMÓW to również perły wypatrzone na mniejszych, ale równie ważnych na mapie każdego kinomana festiwalach, takich jak Cottbus, Toronto, Mannheim, Rzym czy Saloniki. Festiwal prezentuje także filmy wskazane przez Europejską Akademię Filmową (EFA) oraz Amerykańską Akademię Filmową.

1
23. edycja festiwalu filmowego WIOSNA FILMÓW już w kwietniu!

Znany jest już film, który oficjalnie zainauguruje 23. edycję Festiwalu WIOSNA FILMÓW. Na otwarcie zaplanowano pokaz obrazu „FRANTZ”. To najnowszy film Françoisa Ozona, twórcy „Basenu” czy „8 kobiet”. Film nominowany jest aż w 11 kategoriach w tegorocznych Cezarach! Zdobył również nagrodę dla najlepszej młodej aktorki na ostatnim festiwalu w Wenecji. Pokaz na WIOŚNIE FILMÓW będzie jego polską premierą.

„Frantz”, w reżyserii francuskiego mistrza suspensu i delikatnej erotyki Françoisa Ozona, to stylowa i sugestywna mieszanka romansu i kryminału w stylu retro. Niewielkie niemieckie miasto, lata 20., tuż po wojnie. Młoda Niemka, Anna, odwiedza miejsce spoczynku poległego na froncie narzeczonego. Ku swemu zdumieniu, dziewczyna spotyka nad grobem Frantza tajemniczego mężczyznę obcego pochodzenia. Mężczyzna, Adrien, okazuje się przybyszem z Francji. Przedstawia się jako przyjaciel zmarłego. Z biegiem czasu między Francuzem a Niemką zaczyna się rodzić osobliwa więź. Tylko czy Adrien rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje?

Oprócz „Frantza” swoje polskie premiery na WIOŚNIE FILMÓW będą miały m.in. „W sieci”, najnowszy film kultowego koreańskiego reżysera Kim Ki-duka czy „Historia pewnego życia” w reżyserii Stephana Brize, zdobywca nagrody FIPRESCI na ostatnim festiwalu w Wenecji.

Wśród filmów, które pojawią się na Festiwalu przedpremierowo są takie obrazy jak: „Aquarius” (Aquarius) rewelacja festiwali filmowych na całym świecie, a także ostatniego festiwalu w Cannes. W roli głównej Sonia Braga. „Mężczyzna imieniem Ove” (En man som heter Ove) – nominowany do OSCARA 2017, szwedzki komediodramat porównywany z „Lepiej być nie może” i „Gran Torino”. Nagrodzony statuetką dla najlepszej europejskiej komedii na ostatniej gali ENF we Wrocławiu, to nowy film producentów „Funny Games”, „Melancholii” i serii „Millennium”.
Sprzedaż biletów na Festiwal startuje pod koniec marca.

ORGANIZATORZY 23. FESTIWALU FILMOWEGO WIOSNA FILMÓW:

  • Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”
  • Kino Praha