172 filmy, 15 sekcji tematycznych i 20 miast w całej Polsce. Po raz kolejny zapraszamy na wyjątkowe święto młodych widzów i dorastających kinomanów, szukających własnych filmowych ścieżek. W tym roku repertuar wypełnią najświeższe odkrycia, nowości oraz ulubieni bohaterowie. Tegoroczna edycja wprowadzi nas w nową dekadę, inaugurując 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty.
Festiwalowy maraton od 28 września do 6 października
Od 28 września do 6 października w kilkudziesięciu kinach zlokalizowanych w 20 miastach w Polsce odbędzie się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty. Główna scenariuszowa część wydarzenia odbędzie się w Warszawie, gdzie zaprezentujemy pełny repertuar. W programie nie zabraknie jakościowych propozycji filmowych, a także warsztatów, spotkań i dyskusji towarzyszących poszczególnym seansom.
Warszawa jako serce festiwalu
Warszawa, jako główne centrum festiwalowe, będzie gościła międzynarodowe forum kooprodukcyjne Młode Horyzonty Industry, będące branżową odsłoną festiwalu. Ogromna większość festiwalowych filmów zostanie również wyświetlona we Wrocławiu, a wybrane tytuły będą prezentowane w kinach w 18 innych miastach w całym kraju.
Hybrydowa formuła festiwalu
Tradycyjnie, festiwal odbędzie się w formie hybrydowej, umożliwiając szeroki dostęp do wartościowych filmów przez niemal cały miesiąc. Od 10 do 27 października ponad połowa repertuaru będzie dostępna online na platformie festiwal.mlodehoryzonty.pl/.
Co w programie?
Tegoroczna edycja festiwalu, organizowana po raz drugi pod nazwą MFF Młode Horyzonty (dawniej Kino Dzieci), jest skierowana do widzów od 3. roku życia oraz ich opiekunów. Bogaty repertuar jest starannie dostosowany do możliwości najmłodszych kinomanów, oferując zarówno kontynuacje filmów, jak i festiwalowe hity dla szkolnej publiczności. W 11. edycji festiwalu szczególny nacisk kładziemy na kino dla nastoletniej widowni. Nasza szeroka oferta tytułów i nowoczesna identyfikacja wizualna podkreślają, że tworzymy przestrzeń także dla dorastającej publiczności, poszukującej własnych, unikalnych filmowych ścieżek.
W programie 11. edycji festiwalu znajdzie się 15 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo sekcji, w tym filmy aktorskie, animowane oraz dokumentalne. W Konkursie głównym zaprezentujemy najciekawsze polskie i międzynarodowe produkcje, z których większość nie trafiła jeszcze do krajowej dystrybucji. Nasze filmy ocenią zarówno profesjonalne jury, jak i warszawska publiczność, która w plebiscycie wskaże najlepszy film festiwalu. Jury oceni także filmy w Konkursie dokumentów oraz Konkursie filmowych odkryć, gdzie ponownie głosować będzie również jury złożone z młodych miłośników kina.
Dla tych, którzy chcą odkrywać
Konkurs filmowych odkryć to sekcja, w której przedstawiamy, jak może wyglądać kino artystyczne dla młodej widowni. Repertuar wypełnią odważne, wizualnie zachwycające tytuły, poruszające współczesne tematy i docenione na międzynarodowych festiwalach. Filmy te, choć dostosowane do młodej publiczności, potrafią otworzyć nowe filmowe horyzonty także przed dorosłymi widzami. Pięć wyjątkowych pełnometrażowych filmów wykracza poza ramy gatunków i utartych narracji, traktując widza partnersko.
Wśród tytułów w tej sekcji widzowie zobaczą wyróżniony w ramach canneńskiego Tygodnia Krytyki debiut Leonarda van Dijla – Milczenie Julie (14–∞). To poruszające, precyzyjnie skonstruowane kino, które stawia kluczowe pytania o sens milczenia kobiet w starciu z wyrachowanym oprawcą. Cicha walka Julie jest przedstawiona bez emocjonalnego szantażu, z szacunkiem i cierpliwością, mimo że wewnątrz bohaterki buzują intensywne emocje. Eksperymentalna animacja łotewskiego wizjonera Gintsa Zilbalodisa, Flow (8–∞), jest porywającą wizualną odyseją, która zdobyła cztery nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, uznana zarówno przez jury, jak i publiczność. Flow miało swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, w sekcji Un Certain Regard.
Filmy w sekcji Konkurs filmowych odkryć:
- Milczenie Julie (14–∞; reż. Leonardo Van Dijl; Belgia, Szwecja 2024)
- Flow (8–∞; reż. Gints Zilbalodis; Łotwa, Francja, Belgia 2024)
- Dzicy (8–∞; reż. Claude Barras; Szwajcaria, Francja, Belgia 2024)
- Poprzez skały i chmury (8–10; reż. Franco García Becerra; Peru, Chile 2024)
- Normal (14–∞; reż. Olivier Babinet; Francja, Belgia 2023)