Obecnie w sklepach dostępny jest szeroki asortyment akcesoriów do uprawy roślin na balkonie, obejmujący m.in. doniczki, skrzynki, kratki do pnączy, uchwyty i haki, nawozy do roślin oraz oczywiście rośliny. Urządzanie balkonów to elastyczna sprawa, warto jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności trzeba zadbać o spełnienie potrzeb naszej flory. Poznaj 5 kreatywnych pomysłów na aranżację zielonego zakątka!
1. Balkon tradycyjny – dla osób, które lubią wracać wspomnieniami do lat młodości
Balkon urządzany w sposób tradycyjny w dużej mierze nawiązuje do ogrodów rustykalnych. Motywem przewodnim są jednoroczne rośliny ozdobne, z których część jest znana z ogrodów naszych babć. Najczęściej korzysta się z takich gatunków jak petunie, surfinie, lobelie, bakopy, fuksje i pelargonie. Rośliny pnące z powodzeniem można uprawiać w skrzyniach montowanych na poręczach lub w wiszących koszach. Aranżację warto uzupełnić niezapominajkami, werbenami, żeniszkiem meksykańskim, nasturcjami i lwią paszczą. Dla urzekającego zapachu na balkonie można posiać maciejkę. Dobrym dopełnieniem kompozycji jest plektrantus koleusowaty odstraszający komary. Dopełnieniem wyglądu tradycyjnego balkonu są meble z drewna bądź wikliny.
2. Balkon nowoczesny – iść z duchem czasu
Na balkonach nowoczesnych aranżacja skupia się na strefie wypoczynkowej z zestawem mebli – zieleń stanowi tutaj jedynie dodatek. Do tego stylu pasują meble z metalu, technorattanu i drewna egzotycznego (m.in. bangkirai, massaranduba, bacuri). Zieleń uprawiana jest w donicach lub skrzyniach o prostej, surowej formie. Warto korzystać z technologii – pojemniki mogą mieć wbudowany system automatycznego nawadniania lub nawet pełnić funkcję oświetlenia. Gatunki kwitnące uprawia się wyjątkowo, większe znaczenie mają trawy ozdobne (kostrzewy, imperata, rozplenica, ostnica), drzewa i krzewy (bukszpan oraz karłowe odmiany iglaków).
3. Warzywniak na balkonie – przyjemne z pożytecznym
Na balkonie można uprawiać wiele roślin jadalnych – najważniejszą grupę stanowią warzywa. Nasiona warzyw wysiewa się pod koniec zimy lub wczesną wiosną, do pojemników w pomieszczeniu lub pod osłonami. Na balkon wystawia się uformowaną już rozsadę warzyw. Jednak znacznie szybszym sposobem jest kupno sadzonek. W uprawie balkonowej bardzo dobrze sprawdzają się pomidory koktajlowe, sałata, rukola, papryka, rzodkiewka, pietruszka naciowa i cykoria. Warto uzupełniać je ziołami, np. bazylią, melisą, miętą oraz rozmarynem. Ponadto popularnością cieszą się truskawki i poziomki.
4. Balkon zacieniony – jak wprowadzić do niego trochę ożywienia?
Balkony zacienione są trudniejsze do aranżacji. Rośliny, które poradzą sobie w takich warunkach, stanowią dość wąską grupę. Do najpiękniejszych gatunków należą tu koleusy, plektrantus, funkie, kroplik ogrodowy, szczawik i paprocie. Z pnączy dobrze sprawdza się bluszcz, kokornak i rodochiton. Kompozycje można uzupełnić (sezonowo) roślinami pokojowymi: trzykrotką, zielistką oraz skrzydłokwiatem. Trzeba przy tym pamiętać, że nadmierne zagęszczenie zieleni w takim miejscu może przyciągać komary.
5. Balkon dla wymagających – kompozycje mieszane
W przypadku większych balkonów nie trzeba ograniczać się do jednej czy dwóch grup roślin. Kompozycje z roślin typowo ozdobnych warto mieszać z warzywami (buraki, papryka, pomidory, jarmuż) i aromatycznymi ziołami (bazylia, majeranek, melisa). Ponadto można uprawiać karłowate odmiany drzew i krzewów owocowych (jabłonie, grusze, śliwy) i gatunki egzotyczne (goi, cytryniec).
Przy odrobinie wprawy i systematyczności balkon może stać się enklawą, w której chętnie spędzimy czas, zrelaksujemy się i spożyjemy posiłki. Zieleń odgrywa tutaj najważniejszą rolę.
Artykuł sponsorowany