5 sposobów na domowy ogródek na balkonie

Balkon, nawet usytuowany na niewielkiej powierzchni, może być zminiaturyzowanym fragmentem ogrodu. Przestrzeń ma znaczenie, jednak więcej zależy od obranej koncepcji. Jak aranżować zieleń na balkonie?

5 sposobów na domowy ogródek na balkonie

Obecnie w sklepach dostępny jest szeroki asortyment akcesoriów do uprawy roślin na balkonie, obejmujący m.in. doniczki, skrzynki, kratki do pnączy, uchwyty i haki, nawozy do roślin oraz oczywiście rośliny. Urządzanie balkonów to elastyczna sprawa, warto jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności trzeba zadbać o spełnienie potrzeb naszej flory. Poznaj 5 kreatywnych pomysłów na aranżację zielonego zakątka!

1. Balkon tradycyjny – dla osób, które lubią wracać wspomnieniami do lat młodości

Balkon urządzany w sposób tradycyjny w dużej mierze nawiązuje do ogrodów rustykalnych. Motywem przewodnim są jednoroczne rośliny ozdobne, z których część jest znana z ogrodów naszych babć. Najczęściej korzysta się z takich gatunków jak petunie, surfinie, lobelie, bakopy, fuksje i pelargonie. Rośliny pnące z powodzeniem można uprawiać w skrzyniach montowanych na poręczach lub w wiszących koszach. Aranżację warto uzupełnić niezapominajkami, werbenami, żeniszkiem meksykańskim, nasturcjami i lwią paszczą. Dla urzekającego zapachu na balkonie można posiać maciejkę. Dobrym dopełnieniem kompozycji jest plektrantus koleusowaty odstraszający komary. Dopełnieniem wyglądu tradycyjnego balkonu są meble z drewna bądź wikliny.

2. Balkon nowoczesny – iść z duchem czasu

Na balkonach nowoczesnych aranżacja skupia się na strefie wypoczynkowej z zestawem mebli – zieleń stanowi tutaj jedynie dodatek. Do tego stylu pasują meble z metalu, technorattanu i drewna egzotycznego (m.in. bangkirai, massaranduba, bacuri). Zieleń uprawiana jest w donicach lub skrzyniach o prostej, surowej formie. Warto korzystać z technologii – pojemniki mogą mieć wbudowany system automatycznego nawadniania lub nawet pełnić funkcję oświetlenia. Gatunki kwitnące uprawia się wyjątkowo, większe znaczenie mają trawy ozdobne (kostrzewy, imperata, rozplenica, ostnica), drzewa i krzewy (bukszpan oraz karłowe odmiany iglaków).

3. Warzywniak na balkonie – przyjemne z pożytecznym

Na balkonie można uprawiać wiele roślin jadalnych – najważniejszą grupę stanowią warzywa. Nasiona warzyw wysiewa się pod koniec zimy lub wczesną wiosną, do pojemników w pomieszczeniu lub pod osłonami. Na balkon wystawia się uformowaną już rozsadę warzyw. Jednak znacznie szybszym sposobem jest kupno sadzonek. W uprawie balkonowej bardzo dobrze sprawdzają się pomidory koktajlowe, sałata, rukola, papryka, rzodkiewka, pietruszka naciowa i cykoria. Warto uzupełniać je ziołami, np. bazylią, melisą, miętą oraz rozmarynem. Ponadto popularnością cieszą się truskawki i poziomki.

4. Balkon zacieniony – jak wprowadzić do niego trochę ożywienia?

Balkony zacienione są trudniejsze do aranżacji. Rośliny, które poradzą sobie w takich warunkach, stanowią dość wąską grupę. Do najpiękniejszych gatunków należą tu koleusy, plektrantus, funkie, kroplik ogrodowy, szczawik i paprocie. Z pnączy dobrze sprawdza się bluszcz, kokornak i rodochiton. Kompozycje można uzupełnić (sezonowo) roślinami pokojowymi: trzykrotką, zielistką oraz skrzydłokwiatem. Trzeba przy tym pamiętać, że nadmierne zagęszczenie zieleni w takim miejscu może przyciągać komary.

5. Balkon dla wymagających – kompozycje mieszane

W przypadku większych balkonów nie trzeba ograniczać się do jednej czy dwóch grup roślin. Kompozycje z roślin typowo ozdobnych warto mieszać z warzywami (buraki, papryka, pomidory, jarmuż) i aromatycznymi ziołami (bazylia, majeranek, melisa). Ponadto można uprawiać karłowate odmiany drzew i krzewów owocowych (jabłonie, grusze, śliwy) i gatunki egzotyczne (goi, cytryniec).

Przy odrobinie wprawy i systematyczności balkon może stać się enklawą, w której chętnie spędzimy czas, zrelaksujemy się i spożyjemy posiłki. Zieleń odgrywa tutaj najważniejszą rolę.

Artykuł sponsorowany

Wpis znaleziono dzięki:

- Kompozycje na balkonie

- Warzywa na balkonie

- Balkon nowoczesny