6 porad, które ułatwią przeprowadzkę

Podczas wakacji wiele z nas decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania. Jak sprawić, by przeprowadzka przebiegła bezboleśnie?

przeprowadzka
Przeprowadzka – 6 porad, które ją ułatwią. Foto cottonbro/Pexels

Przeprowadzka to zwykle wielka rewolucja w życiu. Według badań jej najczęstszymi przyczynami są chęć znalezienia lokum o większej powierzchni, sytuacja rodzinna, atrakcyjniejszy wystrój nowego mieszkania, potrzeba zmiany lokalizacji czy zmiana rodzaju mieszkania (na przykład stare budownictwo na nowe). Jak skutecznie i tanio przetransportować swoje rzeczy do nowego lokum?

Przeprowadzka metodą małych kroków

Pierwszym krokiem jest stworzenie planu działania. Zaplanowanie etapów pakowania zdecydowanie ułatwi cały proces. Nie zostawiajmy niczego na ostatnią chwilę. Powszechnie wiadomo, że spakowanie wszystkich rzeczy jednego wieczoru graniczy z cudem i wprowadza nerwową atmosferę. Zacznijmy od rzeczy, które używamy tylko sezonowo, czyli na przykład tych związanych z naszym hobby, pamiątek, książek czy ubrań sezonowych. Pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć najważniejsze rzeczy przed uszkodzeniem.

Segregacja rzeczy

Warto być krytycznym wobec posiadanych rzeczy. Wyrzućmy te zepsute i oddajmy te, których nie używamy od dłuższego czasu. Pozbycie się tego typu rzeczy nie tylko zmniejszy nasz bagaż, ale też pomoże szybciej osiągnąć harmonię w nowym miejscu. Kierujmy się zasadą, że jeśli coś nie było używane w ciągu ostatnich dwóch lat, to znaczy, że już się nam nie przyda.

Pudełko czy torba?

Podczas pakowania możemy stanąć przed dylematem, w co włożyć nasze rzeczy. Ubrania najlepiej schować do dużych toreb i walizek, które na pewno mamy w domu. Książki i ciężkie przedmioty warto spakować w mniejsze opakowania. Najwygodniej jest układać rzeczy w kartonach od od największego do najmniejszego. Dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu zaoszczędzimy sporo miejsca, jest zapakowanie pościeli w worki próżniowe. Szklane ozdoby oraz przedmioty kuchenne warto zabezpieczyć na przykład folią bąbelkową, a następnie zapakować w klasyczne kartonowe pudełka. Aby noszenie rzeczy było dużo łatwiejsze, warto wyciąć w kartonach prostokątne otwory na dłonie – po takim zabiegu nawet największe pudełka staną się bardziej poręczne.

Oznaczanie to podstawa

Przy pakowaniu powinniśmy pomyśleć również o rozpakowywaniu. Warto posegregować przedmioty tematycznie oraz oznaczyć je na przykład za pomocą kolorowych naklejek. Stwórzmy też stworzyć ,,bagaż podręczny’’, czyli spakujmy oddzielnie przedmioty, które przydadzą się w nowym mieszkaniu w pierwszej kolejności.

Przeprowadzka na własną rękę

Po spakowaniu czas na właściwą przeprowadzkę. Jest wiele opcji transportu rzeczy, na przykład wynajęcie firmy przeprowadzkowej. Wielu z nas wybiera jednak przewożenie kartonów na własną rękę, mimo że może się to okazać problematyczne, zwłaszcza jeśli mamy niewielki samochód, a musimy przewieźć na przykład meble czy inne sprzęty wielkogabarytowe. Alternatywą dla firmy transportowej może być krótkoterminowy wynajem auta. Cena takiej usługi zależy od klasy i wielkości pojazdu oraz liczby dni, na które go potrzebujemy. Proces przeprowadzki warto rozłożyć w czasie, aby spokojnie wszystko przewieźć.

Formalności

Zmieniając miejsce zamieszkania, często nie chcemy rezygnować ze swojej dotychczasowej umowy Internetu czy telewizji kablowej. Okazuje się, że nie zawsze trzeba szukać nowych usługodawców. Wielu z nich oferuje przerejestrowanie usługi na nowy adres, dlatego warto skontaktować się z infolinią, by dowiedzieć się, czy nasz operator może nam to zaproponować. Nowy adres zamieszkania powinniśmy od razu podać także we wszystkich instytucjach finansowych czy urzędach.