Ile naprawdę piją kobiety w Polsce? Sprawdzamy!

Tematem spożywanego przez młode kobiety alkoholu zainteresowała się aplikacja PanParagon. Na podstawie tegorocznych danych przygotowała ona raport, który ujawnia, kto jest głównym klientem rynku alkoholowego.

ile piją kobiety
Ile naprawdę piją kobiety w Polsce? Sprawdzamy! Foto Concord90/Pixabay

Niska dzietność w Polsce to skomplikowany problem mający wiele przyczyn. Wśród najważniejszych można by wymienić niestabilność finansową, niepewność co do przyszłości, obawy kobiet przed utratą pracy czy poczucie braku wsparcia ze strony państwa[1]. O dziwo, badania nie wspominają nic o alkoholu. A według Jarosława Kaczyńskiego to właśnie „dawanie w szyję” przez młode kobiety stoi za kryzysem demograficznym. Kontrowersyjna wypowiedź bezdzietnego prezesa PiS odbiła się w mediach szerokim echem. Poza licznymi sprzeciwami wzbudziła też pytanie – ile naprawdę piją kobiety w Polsce?

Zobacz także: Gwiazdy ostro komentują wypowiedź Kaczyńskiego

Ile naprawdę piją kobiety w Polsce? Sprawdzamy! Foto PanParagon

Ile piją kobiety?

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie tym tematem przygotowano raport na podstawie danych z aplikacji PanParagon. Wynika z niego m.in. to, że mężczyźni kupują około dwa razy więcej alkoholu od kobiet. I chociaż wśród obu grup najpopularniejsze jest piwo, to alkohole wysokoprocentowe bardziej smakują panom. Jeśli weźmiemy pod uwagę grupę 18-25 lat, to okaże się, że zakupy alkoholowe pań są o niemal 1/3 mniejsze od ich rówieśników. Co ciekawe, zarówno kobiety, jak i mężczyźni z najmłodszej grupy kupują kilka razy mniej alkoholowych trunków niż ich koledzy z grup 26-35 lat i 36-45 lat.

ile piją kobiety
Ile naprawdę piją kobiety w Polsce? Sprawdzamy! Foto PanParagon

Problem alkoholizmu

Również jeśli weźmiemy pod lupę alkoholizm, okaże się, że kobiety dużo rzadziej cierpią na tę chorobę. Według raportu WHO z 2018 roku, w Polsce choroba alkoholowa dotyka mężczyzn aż 6 razy częściej niż kobiety[2]. Co niepokojące, Polska jest jednym z najgorzej wypadającym w zestawieniu krajów – z 12,8% społeczeństwa cierpiącym na alkoholizm, jesteśmy 8. najbardziej dotkniętym tym schorzeniem krajem na świecie[3].

Źródła:
[1] Instytut Badań Strukturalnych: M. Sikorska, „Czy zwiększenie dzietności w Polsce jest możliwe?”.
[2] World Health Organisation, „Global status report on alcohol and health 2018 „.
[3] worldpopulationreview.com, „Alcoholism by Country 2022”.