Bądź jak rekin w wodzie. Sposób na naukę pływania dla malca

Im wcześniej dziecko rozpocznie naukę pływania, tym dla niego lepiej. Specjaliści nie mają bowiem wątpliwości, że zabawy w wodzie to świetny sposób na stymulowanie rozwoju psychicznego i fizycznego najmłodszych. Jak to działa?

swin_fin_dzieci
Jak ryba w wodzie.

Nowe środowisko, nowe wyzwania
Warto uczyć malca pływania. Nie tylko dlatego, że zabawy w wodzie i pierwsze próby utrzymania się na jej powierzchni to świetny trening dla koordynacji ruchowej. Warto przede wszystkim dlatego, że kontakt z wodą dostarcza wielu bodźców, dzięki którym dzieci lepiej się rozwijają. Pływając, maluch wzmacnia swoje mięśnie, reguluje oddech, uczy się radzić sobie w nowej, nieznanej rzeczywistości. Specyfika wody i typowy dla niej brak punktów podporu sprawiają, że dziecko zostaje postawione w obliczu nowych wyzwań i musi na nie zareagować. To właśnie woda wymusza na dziecku przyjęcie pozycji, które pomagają osiągnąć i utrzymać równowagę. Wyrabia także nawyk przyjmowania prawidłowej pozycji ciała. A to ma ogromne znaczenie dla rozwoju najmłodszych.

Ważna rola gadżetów
Jest wiele sposobów na to, by zachęcić malucha do aktywności w wodzie. Wystarczy tylko pobudzić wyobraźnię dziecka i zaprosić je do wodnych harców. Kolorowe akcesoria do pływania świetnie się do tego nadają. Nie dość, że wspomagają rozwój percepcji wzrokowo- słuchowej małego pływaka, to dodatkowo dbają o jego bezpieczeństwo w wodzie. Aby akcesoria do pływania dobrze spełniały swoją funkcję, trzeba je mądrze wybierać. Co to oznacza w praktyce? Sięganie po te rozwiązania, które działają w harmonii z ruchami dziecka i pozwalają przyjąć naturalną pozycję ciała w czasie pływania. Specjalne płetwy do nauki pływania SwimFin ze sklepu www.babymama.pl świetnie się do tego nadają. Płetwy to bardzo dobra alternatywa dla znanych i często stosowanych kół, rękawków czy makaroników. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pozwalają najmłodszym na swobodę pływania z zachowaniem najwyższej troski o bezpieczeństwo dziecka, ucząc dobrych nawyków od początku. Płetwa nie wymaga pompowania, nie ma więc ryzyka jej przebicia. Idealna zarówno dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pływaniem, jak  i dla tych maluchów, które pierwsze kroki na basenie mają już za sobą.

Pływanie to znakomita forma ruchu. Dobra zarówno dla rozwoju motorycznego dziecka, jego emocji i relacji społecznych. Pływające maluchy rozwijają się lepiej i szybciej, są bardziej uspołecznione (zwłaszcza gdy uczą pływania w formie zajęć grupowych), co sprawia, że łatwiej odnajdują się w przedszkolu i w szkole.