Bestsellery i Odkrycia Empiku 2019 rozdane

Za nami kolejna gala największego plebiscytu kulturalnego w Polsce. Wśród laureatów przeważali polscy artyści - statuetki odebrali m.in. Smarzowski, Sokół, Roksana Węgiel czy Maleszka

Bestsellery i Odkrycia Empiku 2019 rozdane

Bestsellery Empiku to swoisty barometr trendów, co odzwierciedlają także kategorie, dlatego nie mogło zabraknąć osobnych nagród dla hip-hopu czy kryminału/sensacji/thrillera. Wśród dreszczowców bezkonkurencyjna okazała się „Pacjentka” Alexa Michaelidesa. Obecny na gali autor miał podwójny powód do radości – jako jedyny laureat otrzymał tego wieczora dwie nagrody, triumfując także w nowej kategorii audiobook.
Po zeszłorocznej statuetce dla „Tatuażysty z Auschwitz” polscy czytelnicy po raz kolejny docenili książkę o podobnej tematyce. Inspirowana życiem Niemki prowadzącej przedszkole dla obozowych dzieci książka „Kołysanka z Auschwitz” przyniosła Mario Escobarowi statuetkę Bestsellera Empiku w kategorii literatura piękna.

Młodość obok doświadczenia

Zwycięzcą kategorii hip-hop został Sokół – ikona polskiego rapu. Mimo że karierę na rodzimej scenie muzycznej rozpoczął niemal ćwierć wieku temu, to jego zwycięski album „Wojtek Sokół” jest pierwszym w pełni solowym wydawnictwem.
Obok artystów, którzy od lat triumfują na scenach, na muzycznym podium pojawiła się też 15-letnia Roksana Węgiel, o włos pokonując Darię Zawiałow w kategorii pop/rock. Nagrodzony krążek „Roksana Węgiel” zaledwie dwa miesiące po premierze zdobył status Złotej Płyty, którą wręczono po występie podczas ubiegłorocznej gali. W tym roku na chwilę przed uroczystością na czerwonym dywanie wokalistka odebrała platynową płytę, co zostało pokazane w relacji na żywo na Facebooku Empiku. Następnie ponownie stanęła na scenie Bestsellerów – tym razem by odebrać nagrodę.

„Kler” dominuje także na małym ekranie

Setki tysięcy widzów w kinach w całej Polsce, liczne nagrody na festiwalach i ogromne emocje – „Kler” odbijał się szerokim echem jeszcze wiele miesięcy po premierze. O jego ogromnej popularności, także wśród widzów małego ekranu, świadczy statuetka w kategorii film fabularny, a Wojtek Smarzowski po raz kolejny udowodnił, że należy do czołówki rodzimych reżyserów.

Bestsellery i Odkrycia Empiku 2019 rozdane

Empik promuje wschodzące talenty

Tegoroczna edycja plebiscytu znacząco różni się od poprzednich, a to za sprawą nagród Odkrycia Empiku, przyznawanych przez składające się z ekspertów i autorytetów w danej kategorii jury. Niezależna od wyników sprzedaży, wskazująca publiczności twórców oryginalnych, bezkompromisowych i takich, których twórczość po prostu warto śledzić. Odkrycia Empiku wręczono w trzech kategoriach:

  • Muzyki (jury w składzie Brodka, Agnieszka Szydłowska, Piotr Metz oraz eksperci z Grupy Empik, Dominik Sadowski i Anna Żure)
  • Literatury (Anna Dziewit-Meller, Max Cegielski, Magdalena Grzebałkowska oraz eksperci z Empiku, Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz)
  • Filmu (Roma Gąsiorowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Smoczyńska oraz ekspertki z Empiku, Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska)

Mistrzynią słowa pisanego została Dominika Słowik. Autorka „Zimowli” zachwyciła jury bogatym warsztatem językowym i umiejętną konstrukcją wielopiętrowych zagadek. Wśród muzyków wyróżniono Hanię Rani za płytę i trasę „Esja”. O sukcesie pianistki zadecydował talent kompozytorski, kunszt wykonania, postawa artystyczna, w której konsekwencja nie zabija spontaniczności oraz otwartość na innych – artystów i publiczność. Pierwszym reżyserem, który może pochwalić się filmowym Odkryciem Empiku został zaś Bartosz Kruhlik za pełnometrażowy debiut „Supernova”, w którym zachwycił przede wszystkim przykładem rzemieślniczego mistrzostwa, zdumiewającego na początku kariery.

Wydarzenie Roku 2019

Ubiegły rok pozostanie w pamięci przede wszystkim dzięki kolejnej nagrodzie Nobla dla Polskiej autorki. Wydarzeniem Roku 2019 okrzyknięto wykład noblowski Olgi Tokarczuk “Czuły narrator” i efekt Nobla w Polsce. Wykład „Czuły narrator” został świetnie przyjęty, a pisarka mówiła o utracie umiejętności postrzegania świata jako żywej całości i swoich nadziejach przełamania tego impasu poprzez literaturę, współodczuwanie i czułość wobec rzeczywistości. Polacy odkrywali twórczość noblistki na nowo, a reedycje książek Olgi Tokarczuk osiągnęły ogromny sukces komercyjny: z dnia na dzień wskoczyły na topkę Empiku, osiągając na koniec roku 400 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

Muzyczny festiwal na małym ekranie

Muzyczne show towarzyszące gali po raz kolejny przyciągnęło przed ekrany telewizorów rzeszę widzów. Na scenie wystąpiły gwiazdy polskiej sceny oraz specjalny gość zagraniczny – zespół Inhaler, którego frontmanem jest Elijah Hewson, syn wokalisty U2, Bono. Młoda formacja pokazała, że wkrótce może zdominować międzynarodową scenę muzyczną. Nie zabrakło polskich artystów, którzy zaprezentowali się w nietypowych kolaboracjach. Usłyszeliśmy m.in. „Co mi Panie Dasz” w interpretacji Beaty Kozidrak i Natalii Nykiel czy „Nigdy więcej nie tańcz ze mną” w wykonaniu Krzysztofa Zalewskiego i Ani Dąbrowskiej, a to wszystko w oryginalnych aranżacjach Miuosha, przygotowanych specjalnie na tę galę. Widzowie Empiku mieli okazję usłyszeć jako pierwsi singiel z nowej płyty Artura Rojka, a także utwory Piotra Roguckiego i Kuby Karasia czy Mrozu. Galę prowadził Marcin Prokop, a gospodarzami internetowej relacji z czerwonego dywanu byli Piotr Grabarczyk i Karolina Gilon.